У гаманцях українців поменшає монет і банкнот: на що вплинуть "грошові" нововведення

26 червня 2019 9:20

Євгенія Давиденко

Бізнес і економісти не категоричні щодо нововведень від НБУ, але звертають увагу на нюанси

У Національному банку України (НБУ) анонсували вилучення з 1 жовтня з обігу монет номіналом 1, 2 і 5 копійок, а в перспективі – і 25 копійок. Крім того, восени з'явиться банкнота найбільшого номіналу – 1000 грн, і вже в цьому році очікується випуск п'ятигривневої монети, а в наступному – 10-гривневої.

Реклама

Оптимізувати банкнот-монетний ряд планують таким чином, щоб залишилося шість номіналів монет (10, 50 коп, 1, 2, 5, 10 грн) і шість номіналів банкнот (20, 50, 100, 200, 500, 1000 грн). Тобто номінальний ряд гривні скоротиться з 17 до 12, що в цілому відповідає реаліям провідних світових країн, відзначають в НБУ.

1 копійка, goodbye: перша реакція на виведення монет

"Тримайтеся, це початок інфляції", "Скоро ми знову будемо мільйонерами" ... Такими коментарями під новиною ділилися підписники новин "Сьогодні" в соцмережах. Але зростання інфляції в зв'язку зі зміною банкнотно-монетного ряду в НБУ спростували.

"Оптимізація банкнотно-монетного ряду жодним чином не впливає на інфляцію", – сказав глава Нацбанку Яків Смолій.

А ось за словами економіста Бориса Кушнірука, страх українців в деякій мірі обгрунтований. Правда, до мільйонів в гаманцях, як це було в 90-ті роки, справа все ж не дійде.

"Я розумію логіку виведення монет з обігу, враховуючи витрати на їх виготовлення і їх цінність для населення. Хоча, за класикою, це неминуче призводить до того, що ціни рухаються в бік підвищення. Ніхто в бік зменшення не визначатиме ціну товару, а будуть в бік підвищення", – зазначив Кушнірук.

Читайте також: Банкнота 1000 гривень створює ризики: економіст пояснив, в чому проблема

Реклама

Він навів приклад США, де монета номіналом в 1 цент (пенні) досі є засобом платежу.

"У тих же США залишаються пені в обігу, незважаючи на те, що для США це виглядає смішно. Вони утримують цінові показники в межах, в тому числі, і розрахунків в пені", – сказав Кушнірук.

Банкнота в 1000 – свято "чорного" ринку?

Введення купюри номіналом 1000 гривень, яке НБУ обгрунтував, в тому числі, зростанням середньої зарплати, створює ризики збільшення обсягів нелегальних розрахунків, говорить експерт.

"Бабусі, яка отримує пенсію в 3000 грн, три 1000-гривневі купюри не потрібні. І більшості пересічних громадян теж. Вони стають вигідними для людей, які, по-перше, ховають свої реальний статок, реальні доходи і розраховуються готівкою, або для тих, хто розраховується купюрами великого номіналу в неофіційному режимі", – зазначив Кушнірук.

Зокрема тому, додає економіст, в США не використовують купюри номіналом більше 100 доларів, а найбільш ходова банкнота – це 20 доларів.

.

Крім того, зміна банкнот-монетного ряду негативно позначається на престижності національної валюти, вважає фінансовий аналітик Олексій Кущ.

"У США сприйняття долара – це один з елементів культури <...> Чому весь світ купує долари? Зрозуміло, що американська економіка – найбільша в світі, але є і культурний феномен долара як не тільки економічної категорії, а й філософської. Понад 100 років не проводилося якихось грошових реформ, була постійна кількість номіналів", – зазначає експерт.

Реклама

Він звертає увагу на те, що в Америці шанують грошові одиниці маленьких номіналів.

У той же час в НБУ підкреслюють: вилучення з обігу монет в 1, 2 і 5 копійок принесе Україні економію в більш ніж 90 млн гривень на рік на їх виготовлення і обробку, що важливо для країни, яка змушена ретельно планувати витрати держбюджету.

Округлення в чеках – головний біль рітейлу

Введення 1000-гривневої купюри підприємства роздрібної торгівлі підтримують, а від копійок відходити почали вже давно, кажуть в Європейській бізнес асоціації (ЄБА).

"Рітейл впроваджував картки лояльності для уникнення дрібних грошей. Крім того, у липні минулого року Нацбанк видав постанову про округлення чеків – якщо ви купуєте товар і у касира немає здачі, він може округлити вартість і видавати здачу на підставі цього", – розповідає Христина Лініченко, менеджер комітету з роздрібної торгівлі ЄБА.

При цьому, за її словами слід провести роз'яснювальну роботу серед населення щодо окргулень.

"Якщо споживачі будуть розуміти, що їх не обманюють, а йде округлення і сьогодні вони отримали менше здачі – це не тому, що рітейл хоче обрахувати, а тому, що є такі правила, а на наступний день він отримає більше", – зазначила Лініченко.

Крім того, потрібно розібратися з округленням цін на деякі товари.

"Є категорія товарів, до яких це неможливо застосувати, – продовжила вона. – Це алкогольні напої та тютюнові вироби, оскільки у них є для алкогольних напоїв мінімальна роздрібна ціна, для тютюнових виробів – максимальна. І якщо при округленні менше мінімальної ціни, то, згідно із законодавством, потрібно буде сплатити штраф".

Реклама

Нагадаємо, в останній раз максимальний номінал гривні підвищувався у 2006 році, тобто 13 років тому, коли була введена банкнота 500 гривень. Також дізнавайтеся на сайті "Сьогодні" про те, де друкувалися перші 200 грн і як банкноти прив'язані до середньої зарплати.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти