Курс на 26: що буде з доларом на наступному тижні

1 лютого 2020, 07:00

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти поки не бачать перспектив для зміцнення нацвалюти

Фото: flickr.com

Фото: flickr.com

Цей тиждень ознаменувався різким зростанням курсу долара в Україні. Наші експерти – член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин і керівник відділу аналітики ГК Forex club Андрій Шевчишин – роз'яснять причини такої зміни курсу і спрогнозують тренд на наступний тиждень. Сподіваємося, що це допоможе нашим читачам правильно розпорядитися своїми заощадженнями.

Що сталося з курсом за тиждень

Реклама

З 25 по 31 січня курс долар досить активно зміцнювався, в результаті переступивши психологічну позначку в 25 грн вперше за три місяці.

Щодня курс готівкового долара підвищувався, спершу плавно – на 10-12 коп. в день, потім більш стрімко – вже на 15-20 коп., після чого знову уповільнив своє зростання. У підсумку за 7 днів готівкова гривня ослабла відразу на 62 коп. У цифрах курс змінився з 24,21 до 24,83 грн/дол. Якщо врахувати, що за попередній тиждень гривня втратила всього 8 копійок, виходить, що темпи девальвації прискорилися приблизно у 8 разів.

Офіційний курс безготівкового долара, встановлений Нацбанком, за тиждень змінився з 24,52 до 24,92 грн/дол., тобто гривня втратила ще 40 копійок, або 1,6% вартості.

Реклама

Головні причини змін

За словами експертів, на курс гривні вплинуло те, що Нацбанк повідомив про зниження з 31 січня облікової ставки рефінансування (відсоток, під який він позичає гроші комерційним банкам) відразу на 2,5% – з 13,5% до 11%.

"Регулятор почав виконувати те, що потрібно економіці України, – констатував Пендзин. – Звичайно, якби облікова ставка була знижена вдвічі, це набагато більше струсонуло б валютний ринок і вплинуло на курс гривні. Але подальше зниження попереду".

Андрій Шевчишин відзначив, що гривневі облігації внутрішньої держпозики (ОВДП), які розміщувалися Мінфіном минулого вівторка, не викликали в зарубіжних інвесторів того інтересу, на який розраховували.

"У нерезидентів накопичилося достатньо гривні, і вони не продавали валюту, – зазначив Андрій Шевчишин. – Також на міжбанку підвищився попит на валюту і його не змогли задовольнити навіть інтервенції Нацбанку, в результаті курс стійко ріс і дійшов, як і очікувалося, до 25 грн за долар".

За словами експерта, розчарування від неактивного розміщення ОВДП стало головним фактором для ослаблення гривні, але масла у вогонь підлив Нацбанк: він не тільки знизив облікову ставку, але й повідомив про більш агресивне її зниження.

"Таке ослаблення кредитної політики не подобається інвесторам, оскільки зменшує прибутковість їхніх вкладень. Посилив долар і коронавірус – він вплинув на зниження ділової активності, інвестиції стали перекладатися з акцій компаній в більш надійні активи, це золото і долар, який від цього додатково зміцнився", – роз'яснив Андрій Шевчишин.

Чого очікувати наступного тижня

Експерти побоюються, що без втручання Нацбанку гривня продовжить дешевшати так само швидко і через тиждень може бути навіть 26 грн/дол.

"Наступного тижня тренд на ослаблення гривні до долара збережеться, причому вона буде дешевшати приблизно такими ж темпами, як і раніше, тобто на 10-15 коп. в день, якщо Нацбанк не вийде на міжбанківський ринок з інтервенціями валюти, щоб зменшити швидкість девальвації, – прогнозує Олег Пендзин. – Але в будь-якому випадку тенденція поступового ослаблення гривні продовжиться. Нагадаю, в бюджеті на 2020 рік закладено середньорічний курс 27 гривень за долар. І не сумніваюся, що він, на відміну від попередніх років, буде досягнутий, рскільки Нацбанк зараз діє в унісон з Мінфіном".

Реклама

Андрій Шевчишин також говорить, що долар в найближчі сім днів продовжить зміцнюватися, але не так активно, як прогнозує Олег Пендзин.

"Нацбанк, вийшовши з інтервенціями, вже показав свою позицію: він буде стримувати подальше ослаблення гривні, – аргументував Шевчишин. – Якби регулятор цього не зробив, падіння курсу було б більше, ніж ми маємо. Воно і так занадто сильне як для січня. Поки можна припустити, що Нацбанк спробує загальмувати курс на позначці 25 грн за долар, хоча зараз він вищий".

Шевчишин додав, що відтоку нерезидентів з гривневих облігацій не видно, але й значного припливу валюти від експортерів поки теж немає. Можливо, він посилиться через те, що гривня за тиждень подешевшала.

"Але передумови до тривалого ослаблення гривні зберігаються, і я підтверджую свій довгостроковий прогноз про те, що до кінця року курс буде вище 26 гривень і ближче до 27 гривень за долар", – закінчив Андрій Шевчишин.

Продавати або купувати валюту

І Пендзин, і Шевчишин кажуть, що продавати куплену раніше готівкову валюту з метою заробітку є сенс, якщо ви її придбали в період з 10 листопада 2019 року по 28 січня нинішнього року. Зафіксувати прибуток, тобто заробити, можна буде від 5 копійок до 1,6 грн на кожному доларі, в залежності від того, коли він був куплений.

Якщо долар був куплений дорожче ніж 24,82 грн (такий курс, наприклад, був на початку листопада 2019 року), то заробити на його продажу зараз не вдасться, навпаки, опинитеся в збитку, тому що маржа (різниця між курсом покупки і продажу) буде більшою, ніж прибуток.

Щоб точніше розрахувати, що вийде – прибуток або збиток від продажу, експерти радять зберігати квитанції, видані при купівлі валюти. У той же час вони застерігають від продажу валюти зараз без крайньої необхідності, бо через тиждень на цьому можна заробити більше.

Реклама

А ось купувати долари "прямо зараз" сенс є: як в короткостроковій (тиждень), так і в довгостроковій перспективі (до кінця року) експерти обіцяють, що він подорожчає.


Як міцна гривня вплинула в січні на ціни, дивіться в нашому сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти