Курс долара за тиждень: що зробив НБУ і до чого це призвело

10 жовтня 2014, 20:00

Ксенія Капустинська , Олександр Харько

Валютні аукціони стали звичайною практикою, але ринку потрібні більш серйозні зміни

Сьогодні, 10 жовтня, торги на міжбанку знову закінчилися без сюрпризів. Курс інтервенції НБУ склав 12,9-12,95 грн / дол. Декларативні котирування учасників ринку після несуттєвих коливань встановилися на рівнях 12,97-13,12 грн / дол. При цьому, вже за традицією, дилери намагалися закривати угоди усередині банків, не виходячи на міжбанківський ринок.

Реклама

У цілому за тиждень курс долара на міжбанку змінювався майже непомітно, а реальних угод було укладено занадто мало. Через недостатню кількість котирувань асоціація EMTA (Trade Association for the Emerging Markets) з 1 жовтня і зовсім перестала вести розрахунок курсу долара до гривні.


1_45

Підсумки тижня: обсяги торгів зростали тільки в дні аукціонів НБУ.

Графік: minfin.com.ua

Реклама

Офіційний курс долара протягом тижня змінювався в межах 2-3 копійок і до п'ятниці встановився на рівні 12,95 грн / дол.

Мільйони на аукціони

Тижнем раніше в Нацбанку пообіцяли, що кожен четвер виходитимуть на міжбанк з розпродажем доларів за вигідним курсом. На цьому тижні регулятор перевиконав свій план. Було проведено цілих два аукціони: в четвер – для поповнення кас банків готівковими доларами, і в п'ятницю – з метою задовольнити потреби імпортерів.

Обсяг п'ятничної інтервенції був оголошений на рівні $200 млн. Вчора ж НБУ продав понад $99 млн на поповнення кас 54 банків. За прогнозами регулятора, за два тижні Нацбанк фактично продасть близько $562 млн для підтримки курсу. Євро та іншу валюту, всупереч чуткам, НБУ продавати банкам не має наміру. "Інтервенція щодо євро не планується. Була така інформація від банків, але продавати ми будемо долари США – це основна валюта контрактів", – заявив перший заступник глави НБУ Олександр Писарук.

Глава НБУ Валерія Гонтарєва, до речі, пригрозила, що банки, які "спускають" куплену в НБУ валюту на "чорний" ринок, будуть покарані. З цього питання НБУ вже почав співпрацю з правоохоронцями, але про результати рейдів поки відомо мало. "Ми будемо продовжувати перевірки, і використовувати покарання аж до позбавлення ліцензії", – трохи прояснив ситуацію Писарук.

Реклама

Тим часом, покупка готівкової валюти в дозволених НБУ лімітах ($200 за день) залишається для українців непростим завданням: купити долари в рамках експрес-тестів не зміг ні кореспондент Сегодня.ua, ні навіть сама Гонтарєва. З головою НБУ в касі банку розмовляти взагалі відмовилися.

Долар "по-чорному"

На думку Ганни Апостолової, начальника відділу рейтингів фінансової сфери IBI-Rating, втручання НБУ дозволить стабілізувати офіційний на деякий час курс у діапазоні 13 грн / долар. Однак на чорному ринку долар продовжать пропонувати дорожче.

"Інтервенція не так зміцнить курс національної валюти, скільки дозволить і надалі утримувати її на нинішньому рівні 12,9 грн. +/- 3% протягом деякого часу. Причому це стосується тільки офіційного ринку. На небанківському ринку курс коливається в межах 13, 5-14,0 грн. за долар США і є більш сприйнятливим до інформаційного середовища", – говорить експерт.

Реклама

Більш оптимістичний у своїх прогнозах відносно курсу Сергій Поплавський, однак і він вважає, що на чорному ринку гривня буде як і раніше на 1.5-2 грн дорожче від офіційних показників. "Цілком імовірно, що офіційний курс зможе на короткий термін опуститися навіть до 11.00-11.5 грн. за долар. Разом з тим, на тіньовому ринку курс буде як і раніше вище на 1.5-2 гривні, ніж у Нацбанку", – резюмує експерт.
Інтервенції – не панацея

За версією НБУ, інтервенція в четвер задовольнила 80% ринкового попиту на долари. Однак Писарук визнав, що Нацбанку складно оцінити незадоволений попит на валюту. "Він включає в себе "чорний ринок", обсяги якого ми не можемо чітко визначити. Незадоволений попит великий, але ми сподіваємося його задовольнити", – сказав заступник голови НБУ.

В тренді
Рекорд з 2018 року: ціни на нафту вийшли на доковідний рівень

Але, незважаючи на активізацію діяльності регулятора, експерти вважають, що в цілому попиту на валюту інтервенції не задовольнять, і не поспішають називати їх панацеєю для валютного ринку з різних причин. На думку опитаних "Сегодня.ua" фахівців, на курс аукціони істотно не вплинуть і про стабілізацію ринку в цілому говорити поки рано.

"В останній тиждень обсяги торгів на міжбанку стали вкрай малими, тобто менше 150 млн. доларів на день. Учасники очікують інтервенцій з боку Нацбанку і не поспішають укладати угоди", – пояснює Сергій Поплавський, директор компанії FIBO Україна. На думку експерта, привабливість українських активів для інвесторів знижується, це тисне на курс, і інтервенції можуть допомогти лише незначно зміцнити гривню, але не стабілізувати ринок. Фахівець також додає, що валютні аукціони викликають великий інтерес у покупців валюти на міжбанку, а от її продавці все одно не поспішають "збувати" долари за курсом НБУ.

"Продаж валюти на міжбанківському ринку активізує покупців", – погоджується Марія Сальникова, експерт інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні. – Навряд чи викид грошей спровокує активність продавців валюти за курсом, який відповідатиме курсу НБУ ". На думку експерта, нинішня політика інтервенцій нічим не відрізняється від дій регулятора у 2013 році, і зниження курсу долара відбувається штучним шляхом за рахунок золотовалютних резервів.

"Не можна забувати, що цей захід національного банку України зараз, нічим не відрізняється від дій регулятора у 2013 році, а значить, сприяє зниженню рівня ЗВР країни. Відповідно зниження курсу долара відбувається штучним шляхом. Цей захід буде всього лише підтримувати заданий для гривні напрямок, але не знижувати курс долара надалі", – додає Сальникова.

Між тим, відповідаючи на запитання, чи не виснажаться резерви НБУ через продаж валюти на міжбанку, заступник головки НБУ Олександр Писарук сказав: "Ми вважаємо, що інтервенції в тих обсягах, які ми проводимо, достатні, і ми зможемо проводити їх тривалий час".

Банкіри, у свою чергу, вважають, що суми, які НБУ "вливає" на ринок у вигляді інтервенцій – недостатні, і для стабілізації необхідні обсяги в 10 разів більші. "Суми, які реалізовує Національний банк України для стабілізації валютного ринку мало, оскільки впродовж тривалого часу бізнес відчував дефіцит валюти і вже накопичився великий попит на іноземну валюту в імпортерів. Для повної стабілізації на валютному ринку обсяг інтервенцій повинен бути в 10 разів більший", – вважає Андрій Швець, заступника глави Правління АВАНТ-БАНКу.

"Ціна питання"

Олександр Писарук на сьогоднішньому брифінгу пояснив, чого конкретно хоче домогтися регулятор своїми діями. Але, як зазначив заступник Гонтарєвої, НБУ не всесильний – для реальної стабілізації курсу знадобляться структурні реформи в економіці. За його словами, виключно монетарними методами утримувати валютний курс на роки вперед неможливо, але вони необхідні.

"Всі повинні розуміти, що будь-які адміністративні заходи болючі. Не буває такого, щоб всі були задоволені. Якщо наші компанії, громадяни, вкладники хочуть стабільного валютного курсу, це ціна питання. Тому адміністративні заходи, на сьогодні, необхідні. Ми їх не любимо і мріємо про той день, коли їх скасуємо. Я сподіваюся, що десь на початку наступного року ми їх і скасуємо. Можна буде раніше – зробимо раніше", – заявив заступник голови НБУ. За його словами, будь-який адміністративний захід "комусь робить боляче", але є питання національної безпеки.

Обіцяного покращення валютної ситуації в НБУ чекають чи то до Нового року, чи то до закінчення виборів. "Можливо, впродовж ще декількох тижнів або до кінця року нам вдасться стабілізувати ситуацію на валютному ринку", – заявив Писарук, уточнивши, що під "стабілізацією" НБУ має на увазі не зниження курсу долара як таке, а "встановлення балансу між попитом і пропозицією".

Чи врятує гривню МВФ

Валерія Гонтарєва на цьому тижні вирушила до Вашингтона – проводити переговори з Міжнародним валютним фондом. Українська влада, а також НБУ, хочуть від МВФ перегляду кредитної програми stand-by, що повинно допомогти, зокрема, утримати курсову стабільність.

Переговори проходять у закритому режимі, тому Писарук не зміг поділитися інформацією про хід зустрічі у Вашингтоні, однак запевнив, що між українським регулятором і Фондом встановилося розуміння. "Це розуміння помітно сильніше, ніж два місяці тому", – підкреслив Писарук. За його словами, в НБУ сподіваються на перегляд програми і збільшення обсягів кредитування.

Між тим, глава Фонду Крістін Лагард дійсно, визнала, що Україні потрібні додаткові кредити. Ось тільки додаткові кошти, за словами Лагард, повинні надходити з різних джерел, а не тільки від МВФ.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти