Курс долара має бути 11,66 грн – екс-міністр

22 вересня 2014, 18:40

На думку Данилишина, нинішній курс валюти загрожує банківській системі

Українська економіка не зможе успішно розвиватися за нинішнього курсу долара і євро, вважає колишній міністр економіки України Богдан Данилишин. "Нинішній курс гривні не тільки не сприятиме подальшому розвитку економіки країни, він вже стає реальною загрозою для банківської системи і національних виробників, включаючи експортерів", – написав він на своїй сторінці в facebook.

Реклама

За оцінками Данилишина, ринкова вартість долара США, враховуючи співвідношення купівельної спроможності економіки України, імпорту та обсягів експортної виручки, становить приблизно 11,66 гривень за один долар. Інші чинники, на його думку (притік/відтік іноземних інвестицій, валютні настрої населення та отримання/погашення іноземних кредитів) забезпечують відхилення курсу долара в рамках 10%, тобто ймовірна верхня межа ринкового курсу американської валюти становитиме 12,4 – 12,6 грн, а нижня 11,2 – 11,4 грн.

Економічних причин різкої девальвації гривні, окрім можливих валютних спекуляцій і непрофесіоналізму менеджменту, за словами колишнього міністра, немає. "Каталізатором цього процесу стало політичне протистояння, неврегульованість військового конфлікту, що обумовлює паніку як серед населення, так і серед представників бізнесу, а також відсутність належного адміністрування грошово-кредитної політики з боку нового керівництва НБУ", – упевнений колишній міністр економіки.

"Створюється враження, що Національний банк втратив контроль на валютному ринку, відсутній моніторинг реальної економічної ситуації, втрачена прогностична функція, а також ефективний менеджмент з прийняття правильних рішень", – вважає Данилишин.

На його думку, відсутність вільного доступу до валютних ринків призводить до спекуляцій.

Реклама

При цьому Данилишин звернув увагу на те, що навіть країни з сильною економікою час від часу впливають на формування курсу валют. "Немає сумнівів у тому, що нинішні керівники уряду і НБУ є прихильниками переходу України до моделі вільного курсоутворення. Але чому практично жодна країна, за винятком США, не відмовилася від періодичного впливу на формування курсу своєї національної валюти? Навіть центральні банки Великобританії, Швейцарії і Японії застосовують режим часткового таргетування курсу", – пише Данилишин.

В тренді
Озолотилися, але не дуже. Скільки заробили майнери біткоїну за місяць

Він нагадав, що після різкого падіння курсу гривні в січня 2014 року МВФ вже зазначав, що гривня була заниженою. Це було викликано тим, що курс національної валюти різко "відпустили". Така ситуація призвела до паніки на ринку, чим скористалися спекулянти.

"Плаваючий курс доцільний, однак він повинен коригуватися НБУ з тим, щоб не допускати спекуляції на ринку, а також високої волатильності ринків. Плаваючий курс доцільно було вводити ще два роки тому", – вважає Данилишин.

Зараз, в умовах різкого загострення політичної і економічної ситуації в країні, перехід до плаваючого курсу є несвоєчасною, впевнений Данилишин. "Економіка в даний час залежна від цін на сировину, сільськогосподарської, хімічної та металургійної продукції, а нестабільність цих цін при фактичному відмову від управління курсом створить ризик хаотичних коливань курсу гривні, які вже відчуваються і будуть відчуватися", – написав колишній міністр.

Нагадаємо, сьогодні на міжбанківському ринку курс продажу долара склав 14,8 грн, курс покупки – 14,6 грн. В обмінниках долар сьогодні продавали уже по 15 грн.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти