Kroll підтвердив: екс-власники використовували ПриватБанк для шахрайства 5,5 млрд доларів

16 січня 2018, 13:30

Ксенія Капустинська , Борис Васильківський

В НБУ оприлюднили результати розслідування у справі "Привату"

Результати незалежного розслідування компанії Kroll підтвердили, що ПАТ "ПриватБанк" було об'єктом масштабних і скоординованих шахрайських дій як мінімум протягом десяти років до націоналізації. Ключові висновки розслідування оприлюднила прес-служба Національного банку України (НБУ).

Реклама

Згідно з результатами розслідування, багаторічні шахрайські дії в "Приваті" призвели до завдання банку збитків щонайменше в розмірі 5,5 млрд доларів.

"Банк був об'єктом масштабної і скоординованої схеми відмивання коштів та банківського шахрайства з характерними рисами фінансової піраміди", – йдеться в презентації НБУ за підсумками розслідування.

Виведення коштів

У Kroll заявляють: існують чіткі ознаки того, що кредитні кошти ПриватБанку використовувалися для придбання активів і фінансування бізнесу в Україні та за кордоном на користь екс-акціонерів і груп афілійованих з ними осіб.

Приховування джерел походження коштів

Механізми, які використовувалися для маскування джерел і реального призначення кредитів, мають характерні риси скоординованої схеми відмивання коштів, говориться в результатах розслідування.

Реклама

Так, в Kroll заначили, що обсяг операцій і швидкість їх проведення (протягом декількох хвилин між операціями), відсутність обґрунтованого економічного зв'язку між особою, яка погашає кредит, і початковим позичальником, а також широке використання офшорних компаній спеціального призначення (SPV) свідчать про спроби приховати справжнє призначення коштів від регуляторів і інших стейкхолдерів.

Банк в банку

Центральним елементом організованої махінації з кредитним портфелем і виведенням коштів була тіньова банківська структура всередині ПАТ "ПриватБанк", з'ясували в компанії, що проводила розслідування.

Згідно з висновками розслідування, ця прихована структура забезпечувала проведення платежів і сприяла руху коштів сотнями кредитних договорів на мільярди доларів США в інтересах осіб, пов'язаних з колишніми акціонерами і групами афілійованих з ними осіб. До цієї тіньової банківської структурі були залучені сотні працівників ПриватБанку.

.png_03

В тренді
В Україні сім років не мінялася допомога у зв'язку з народженням дитини: скільки платять

Інфографіка: презентація НБУ за підсумками розслідування

Структура і управління кредитами

Реклама

Тіньова банківська структура управляла корпоративним кредитним портфелем пов'язаних осіб, з'ясували в Kroll. Під контролем цієї структури надавалися нові кредити, які зазвичай використовувалися для погашення основної суми та відсотків за існуючими кредитами пов'язаних осіб (т.зв. циклічне перекредитування).

Крім того, ця структура забезпечувала здійснення транзакцій з метою приховати джерело і справжнє призначення кредитних коштів, створюючи видимість звичайного клієнтського банку.

"Банк залучав кошти українських та іноземних вкладників для підтримки схеми циклічного перекредитування", – наголошується в результатах розслідування.

У компанії, що проводила розслідування, дійшли висновку, що для того, щоб якомога довше приховувати значний ризик, що виник при кредитуванні пов'язаних осіб, ПриватБанк неодноразово надавав неправдиву інформацію щодо свого фінансового стану, що "могло бути досягнуто шляхом систематичної фальсифікації фінансової звітності колишнім менеджментом банку".

Баланс ПриватБанку

На момент націоналізації "Привату" в грудні 2016 року понад 95% корпоративного кредитного портфеля було надано сторонам, пов'язаним з колишніми акціонерами і групами афілійованих з ними осіб.

Реклама

Наприкінці 2016 року, як з'ясували в Kroll, 75% кредитного портфеля було консолідовано в кредити 36 позичальникам, пов'язаним з колишніми акціонерами і групами афілійованих з ними осіб. При цьому більшість з них не погашаються і є простроченими, що призвело до збитків банку мінімум в 5,5 млрд доларів США.

Результати розслідування Kroll підтвердили попередні висновки Національного банку, зазначає регулятор. Нацбанк також висловив готовність ознайомити правоохоронні органи з результатами розслідування.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти