Криза віри позаду: українці перестають боятися зберігати гроші в банках

Люди зберігають гроші на рахунках до запитання і коротких вкладах

Багато українців побоюються можливого настання кризи 2019 року, адже про це постійно попереджають вітчизняні та іноземні експерти. У такій ситуації люди обґрунтовано задаються запитанням: чи можна зберігати кровні на депозитах в банках, адже вони, можливо, стануть неплатоспроможними, як 2014-го? "Сегодня" вирішили розібратися, яке самопочуття фінсистеми країни і чи готові наші банки до нових викликів. Допомогли нам у пошуку відповідей аналітики Нацбанку і незалежні експерти.

Довіра до гривні

Довіра громадян до банків і гривні повертається, зазначають в прес-службі НБУ.

"Обсяги гривневих депозитів населення навіть перевищили докризовий рівень. Так, на початку липня 2013 року населення зберігало на рахунках 231 млрд грн, а в січні 2014-го обсяг депозитів в нацвалюті досяг 258 млрд грн. На початку ж 2019 року українці воліли зберігати в банках вже 289 млрд грн", – кажуть в НБУ.  

Реклама

Але довіряти банкам гроші на тривалий термін люди все ще не поспішають, вважаючи за краще відкривати гривневі рахунки "до запитання" і короткострокові депозити. Так, на початку року на вкладах "до запитання" знаходилося 142 млрд грн, на депозитах до року – 111 млрд, а на депозитах від 1 до 2 років – лише 2 млрд. Те ж саме – з рахунками у валюті: 62 млрд грн зберігають на валютних рахунках "до запитання", 99 млрд – на депозитах до року, і лише 75 млрд – на депозитах від 1 до 2 років.

"Вклади в інвалюті зростали весь минулий рік в періоди валютних коливань. Так, в 3-му кварталі 2018-го відбулося тимчасове перетікання гривневих коштів у валютні. Але завдяки стабілізації курсу і підвищення окремими банками відсоткових ставок за депозитами в нацвалюті, в жовтні-листопаді 2018-го термінова гривнева депозитна база відновилася" , – зазначають в прес-службі.

Сьогодні саме залишки на поточних рахунках забезпечують основний приріст коштів населення в банках, особливо на тих, куди надходять зарплати і соцвиплати.

"Значна частина коштів, яка потрапляє на рахунки фізосіб в банках, – це зарахування готівки. Такі надходження менш стабільні, ніж безготівкові, які формують виплати зарплат і соцдопомоги", – уточнюють в НБУ. 

Реформи

Щоб довіра людей до банків відновилася, НБУ свого часу реалізував низку реформ.

"По-перше, ринок був очищений від неплатоспроможних банків. Були також посилені вимоги до прозорості структури власності банків, мінімізовані операції з кредитування осіб, пов'язаних з банками. Ще НБУ ввів для банків підхід know your client і посилив вимоги до капіталу. По-друге, регулятор запровадив ризик-орієнтований підхід до нагляду за банками і вивчив бізнес-моделі банків, щоб розуміти їх життєздатність. Також ведеться робота щодо посилення корпоративного управління в банках, що дозволить зробити банки стійкіше", – кажуть в прес-службі.

Реклама

Ще регулятор посилює стійкість всієї фінсистеми. Для цього була введена щорічна оцінка стабільності банків, результати якої відображають стійкість установ до можливих криз в майбутньому. Також оцінюється новий норматив LCR: він показує, наскільки здатний банк розрахуватися з вкладниками в кризових умовах, коли відтік коштів триває 30 днів.

"Банки треба очистити від ризиків"

Зупинятися на досягнутому НБУ не збирається і вже розробив "Стратегію макропруденційної політики".

"У ній описано, що і як робити НБУ, щоб забезпечити фінстабільність, необхідну для економічного зростання. Стратегія спрямована на забезпечення фінстабільності шляхом підвищення стійкості системи та недопущення накопичення ризиків", – пояснюють в прес-службі.

Як це працює? В процесі діяльності фінсистеми виникають ризики, які можуть бути неочевидні в конкретний момент часу або з точки зору діяльності окремого банку.

"Але вони можуть мати довгострокові наслідки для фінсистеми в цілому", – уточнюють в Нацбанку.

Реклама

Зараз такими ризиками, зокрема, залишаються: високий рівень доларизації, держкапіталу в секторі, непрацюючих кредитів тощо.

"У таких випадках Нацбанк попереджає учасників ринку про ймовірність ризику і можливих до вжиття заходів", – пояснюють в НБУ.

Експерти вважають антикризові заходи НБУ щодо оновлення фінсектора ефективними.

""Порівняно з 2014-м, українські банки стали стійкіше. Але і самі банки, як і раніше, зробили висновки з минулої кризи. Вони уважно оцінюють виклики. Тому якщо настане криза, банки пройдуть їх з меншими втратами, ніж в 2014-2015 роках", – упевнений економіст Іван Нікітченко.

Але експерт сумнівається, що довіра українців до банків відновилося повністю:

"Якщо оцінювати заощадження, більша їх частина – це вклади до запитання або на короткі терміни. Тобто люди готові зняти гроші в будь-який момент. І бояться залишати їх надовго", – пояснює Нікітченко.

Втім, є окремі банки, які своїми діями допомагають повернути населенню довіру до фінансового сектору.

При цьому раніше стало відомо, що в Україні продовжили ліквідацію ще чотирьох банків. Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) продовжив на рік ліквідацію банків "Софійський" і "Петрокоммерц-Україна", а також Укрбізнесбанку і Укрінбанку. Про це 25 березня повідомила прес-служба Фонду.

Читайте також:

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Ціни
В Україні дорожчають продукти
Що зросло в ціні?
Опитування
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.66

Євро (€)

31.18

Російський рубль (₽)

0.37

Загроза світової кризи
Як Evergrande опинилася на межі краху

Калькулятор зарплати

Калькулятор зарплати
Як зберігати заощадження в Україні?
Дізнатися
ЗАПРАВКИ
Паливо Сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
29,45
28,95
28,00
17,17
29,50
29,00
28,00
17,17
30,86
29,60
26,92
17,76
30,98
30,69
29,22
17,88
32,59
30,29
27,29
17,75
33,99
31,17
29,59
18,47
33,99
31,17
29,59
17,73
33,99
31,17
29,59
18,48
34,97
31,17
32,97
18,48
-
30,74
28,29
17,56
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти