Банки не хочуть видавати кредити: умови жорсткішають, а ставки ростуть

7 травня 2014, 16:00

Ряполов Костянтин Ряполов Костянтин

Ситуація зміниться ще не скоро, вважають експерти

Останні місяцізовсімне радуютьтих,хто хотіввзятипозикуготівкоюна задоволення своїхспоживчих потреб.Банків, що видаютьтакі кредити,стає менше,ставкипокредитах ростуть,а вимоги допозичальників посилюються.Чому це відбувається ічого чекати вмайбутньому намдопомоглиз'ясуватидиректордепартаменту розвиткуроздрібного бізнесуПАТ"КредіАгрікольБанк" ТетянаШаповал,начальник Управліннякредитних продуктів UniCredit BankМаринаРевуцькаі економістМіжнародного центруперспективнихдосліджень ОлександрЖолудь.

Реклама

СКОРОЧЕННЯ.Учасників ринку споживчого кредитування готівкою стає менше буквально з кожним місяцем. Так, за даними компанії "Простобанк Консалтинг", у квітні їх число скоротилося ще на три банки – до 14 установ, а з початку року їх стало менше в два рази. За словами Тетяни Шаповал, тому є дві причини. По-перше, сьогодні повсюдно спостерігається відтік депозитів населення – люди масово знімають свої заощадження. Банки намагаються пом'якшити проблему як можуть, йдучи на різні програми, покликані зберегти лояльність вкладників. Але це виходить далеко не у всіх. Так, Нацбанк нещодавно опублікував статистику, з якої випливає, що в цілому по Україні банки за станом на березень цього року видали кредитів обсягом майже в півтора рази більше, ніж залучили депозитів. А по Києву і області це перевищення ще солідніше – на 84,1 %. Зрозуміло, що деякі банки в даний час відчувають проблеми з ліквідністю – у них просто не вистачає вільних коштів на кредитування.

По-друге,деяким із проблембанків, які виникають,довелосяотримати фінансуваннявідНБУ дляпідтримки своєї ліквідності,аумова йогонадання -заборонана видачубеззаставнихкредитів.

ЗРОСТАННЯ. Зменшення конкуренції, як відомо, сприяє зростанню цін. Середні реальні ставки по кредитах готівкою строком на один і два роки за даними "Простобанк Консалтинг" за місяць зросли на 4-5 процентних пункту, досягнувши у другій половині квітня рівня 66,5 % і 65,7 % реальних річних відповідно. А позики строком на п'ять років подорожчали на 6,2 п. п. до 84,3 % реальних річних – майже в два рази вище, ніж на початку року. Як повідомляють в "Простобанк Консалтинг", це рекорд за весь час проведення досліджень (з 2008 року).

На думку Олександра Жолудя, у зростання ставок кредитування є ще дві причини. По-перше, відбувається зростання ставок по депозитах. Оскільки в певному сенсі банк є посередником, який бере гроші в
борг у одних із націнкоюпозичаєїх іншим,зростання депозитнихставокзмушуєфінансові установипідвищувати іставкипо кредитах.

Другий важливийфактор- те, якзміниласяризиковістькредитування."Вирослиризики неповернення,- говоритьЖолудь.-У першучергуце пов'язано з політичноюнестабільністю.Не зовсім зрозуміло,що відбуватиметься зокремими територіями,якітамбудуть можливостіз поверненнякредитів".Тут пригадуєтьсяпопулярнакарикатура:житель Кримузапитує,що робити,якщовін узяв
кредитнамашинув українському банку,агрошей на виплатинемає.Ау відповідьчує: "ТакКримвжене український,їздитена здоров'я!"Длякого цежарти,адлякогоі реальніризики.Загалом, якби там не було,азбільшені ризикинеповерненьдоводиться компенсуватизарахунок зростанняставок.

04.1

В тренді
Затишшя перед бурею. Чому АЗС підвищать ціну дизпалива й автогазу
Реклама

В ОГЛЯДУВАНОМУ МАЙБУТНЬОМУ

Можна не сумніватися, що найближчим часом ми спостерігатимемо посилення вимог до позичальників. Як висловилася Тетяна Шаповал, "в умовах нестабільної економічної ситуації та можливих скорочень банки проводять стриману кредитну політику і більш ретельний відбір позичальників, підвищуючи вимоги до їх платоспроможності". Вже намітилася тенденція, що клієнтам з не дуже гарною кредитною історією отримати кредити стає все складніше. У майбутньому, як очікують експерти, позика стане реальним в основному лише для тих, хто вже має позитивну історію. Вперше звернулися за кредитом громадяни можуть зіткнутися з труднощами – аж до відмови.

ЗАВМИРАННЯ.Як каже Олександр Жолудь, в поточному році очікується поглиблення падіння ВВП, скорочення реальних доходів громадян і, відповідно, їх витрат. Набагато менше число українців буде відчувати впевненість у тому, що зможуть виплатити кредит. І менше стане тих, чий рівень і надійність доходів будуть задовольняти зрослі вимоги банків. Тому, на думку Жолудя, швидше за все, найближчим часом зростання обсягів споживчого кредитування не відбудеться.

Що стосується вартості кредитів, то найближчим часом вона, швидше за все, залишиться високою і навіть може ще трохи підрости. Але Олександр Жолудь звертає увагу: вже в другому півріччі зниження доходів населення і загальний економічний песимізм призведуть до того, що попит на споживчі кредити стане не просто нижче нинішнього, а вже і недостатнім для нормальної роботи банків, тому їм доведеться піти на зниження кредитних ставок
.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти