Кредитування в Україні набирає обертів: НБУ розповів, що відбувається в банківській системі

9 серпня 2018, 06:16

Вартість кредитів для населення і бізнесу завмерла, а обсяг депозитів в країні зростає

У першому півріччі 2018 року банківська система була прибутковою – банки фокусувалися переважно на роботі з фізичними особами, збереглися високі темпи припливу депозитів населення і роздрібного кредитування. Про це йдеться в серпневому квартальному "Огляді банківського сектора", опублікованому Національним банком України (НБУ).

Реклама

Регулятор вважає, що в третьому кварталі 2018 року ці тенденції збережуться. Очікується також сезонне пожвавлення кредитування бізнесу, але головний ризик для банківського сектора, на думку НБУ – зволікання з відновленням співпраці з Міжнародним валютним фондом. Нацбанк підкреслює, що це може погіршити настрої банків і клієнтів і уповільнити приплив депозитів і зростання кредитування.

Банки нарощують кредитування населення

У другому кварталі 2018 року банки продовжували активно кредитувати населення. Насамперед вони надавали споживчі кредити на поточні цілі. Чисті гривневі кредити фізичним особам за цей період зросли на 7,4%, або на 39,2% рік до року.

"Активне нове кредитування сприяло зниженню доларизації роздрібного портфеля, і скороченню частки непрацюючих кредитів в портфелях банків в цілому по системі (частка непрацюючих кредитів на кінець червня становила 55,7% проти 56,4% на початок квітня). Високі темпи роздрібного кредитування збережуться і в третьому кварталі", – розповіли в НБУ.

Обсяги гривневих кредитів бізнесу в державних банках дещо зменшилися, зате в банках з іноземним і приватним українським капіталом – зросли. Щодо низки погашень позик окремими компаніями корпоративний кредитний портфель банків сезонно скоротився, проте в третьому кварталі очікується його зростання.

Зростають депозити як населення, так і бізнесу

Реклама

У квітні-червні збереглися високі темпи припливу гривневих коштів населення до банківської системи (+8,7% квартал до кварталу і +21,4% рік до року). Державні банки продовжували нарощувати обсяги депозитів у валюті, хоча в цілому по системі частка валютних депозитів скорочується. У другому кварталі обсяги коштів населення в банках зросли на 17,2 млрд грн.

"Як і раніше, це переважно короткострокові депозити: близько половини з них становлять депозити до 3 місяців і кошти на вимогу", – зазначили в НБУ.

Кошти бізнесу в банках, після сезонного відтоку на початку року, у другому кварталі збільшилися на 6,4 млрд грн. Загалом, за квітень-червень кошти бізнесу в банках зросли на 0,9% в гривні і 4,2% в іноземній валюті в доларовому еквіваленті.

"Зростання валютних вкладів бізнесу забезпечили переважно державні монополії", – визнали в Нацбанку.

При цьому частка коштів НБУ в фондах банків знизилася до історично мінімального значення в 0,9%, додали в регуляторі

Вартість депозитів і кредитів для населення

Реклама

Протягом другого кварталу ставки за гривневими депозитами фізичних осіб і вартість кредитів для населення майже не змінилися, констатували НБУ.

В тренді
Продукти продовжують дорожчати. Чи стане Великдень золотим?

"Банки слабо диференціюють депозитні ставки залежно від терміновості: вартість депозитів у гривні на 6, 9 і 12 місяців перебувала на рівні близько 14,1% річних на кінець кварталу", – повідомили в Нацбанку.

Вартість 12-місячних депозитів в доларах залишалася на історичному мінімумі – 3,3% річних, а вартість нових корпоративних кредитів зросла на 0,6 в.п. – до 16,1% річних.

За підсумками першого півріччя 2018 року банки отримали чистий прибуток в розмірі 8,3 млрд грн.

Банківський сектор залишається прибутковим, зазначили в НБУ – при тому, що в другому кварталі банківський сектор зафіксував збиток в 0,4 млрд грн "через значні обсяги формування резервів одним з великих банків". Без урахування цього банку фінансовий результат платоспроможних банків у другому кварталі становив 6,8 млрд грн.

Реклама

"Надалі, драйвером операційної прибутковості залишиться роздрібне кредитування і комісійні доходи. Значні відрахування до резервів в другому півріччі не очікується, сектор буде прибутковим за підсумками року", – прогнозують в Нацбанку.

Нагадаємо, опитування Нацбанку показав, що попит бізнесу на кредити зростає, а найбільше його зростання прогнозується банками за кредитами малого і середнього бізнесу, а також на гривневі і короткострокові кредити бізнесу.

Разом з тим, на думку директора департаменту фінансової стабільності Нацбанку України Віталія Ваврищука, банки ризикують з прогнозами щодо кредитів для бізнесу. Він зазначив, що сегмент кредитування малого і середнього бізнесу (МСБ) має величезний потенціал, однак банки надмірно оптимістичні в оцінці обсягу зазначеного ринку. Крім цього, на його думку, кредитування сегменту МСБ не замінить банкам класичне кредитування великих корпоративних позичальників.

На початку липня Moody's поліпшило прогноз розвитку банківської системи України. В агентстві вважають, що кредитоспроможність банків країни поліпшуватиметься протягом наступних 12-18 місяців, що обумовлено поліпшенням якості активів і повернення до прибутковості.

Як повідомлялося, 3 липня Верховна Рада ухвалила новий закон про кредити, завдяки яким банки зможуть висувати лояльніші вимоги до потенційних позичальників, впевнені в НБУ. Сайт "Сегодня" раніше розібрався, як банки захистять себе від нечесних позичальників завдяки закону про відновлення кредитування.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти