Кредитор сльозам не вірить: експерти розповіли, коли в Україні подешевшають позики

29 жовтня 2019, 08:35

Євгенія Давиденко

Відсотки за кредитами все менше залежать від облікової ставки НБУ

Рішення Національного банку України (НБУ) знизити облікову ставку на 1% – до 15,5%, дає потенціал для зниження вартості кредитів в Україні. За словами прем'єр-міністра України Олексія Гончарука, "це означає, що потенційно на ринку вже зараз можуть дешевшати кредити". Чи справді таке зниження незабаром відчують клієнти банків, сайт "Сьогодні" розпитав експертів.

"Потенційно так, – каже власник телеграм-каналу Finstop, учасник фінансового ринку з 20-річним стажем. – Є підстави думати, що банки будуть зацікавлені більше кредитувати, тож маємо підстави сподіватися на здешевлення кредитів... Але є багато супутніх чинників, наприклад недосконалість судової системи, через що кредитор не відчуває себе захищеним".

Реклама

Саме високий ризик неповернення коштів позичальниками утримує банки від розширення і здешевлення кредитування, додає глава Незалежної асоціації банків України Роман Шпек. Він нагадує, що обсяг проблемних кредитів в цілому в економіці становить 53 – 54%, в держбанках – 63%. Таким чином, щоб залишатися на плаву, фінустанови змушені перекривати втрати від неповернених кредитів за рахунок високих ставок.

Тобто, по суті добросовісності позичальники платять за недобросовісних, каже експерт. При цьому середній термін повернення проблемного кредиту – чотири-п'ять років.

"Чотири-п'ять років банки не можуть заробляти, поки через суди не вирішать проблеми. В Україні з 1 долара проблемного кредиту банки повертають 7 центів, тоді як в Британії, Франції, Німеччині – 70-80 центів. У країнах-членах Організації європейського співробітництва (ОЕСР), але не в ключових ринкових країнах, повертається 50-60 центів з проблемного кредиту", – пояснює Шпек.

Домогтися дешевих кредитів в Україні не вийде без усунення корупції судової системи і без налагодження роботи правоохоронних органів з проблемними позичальниками, кажуть експерти.

"Ті банки, які мають частку проблемних кредитів значно нижче, більшою мірою зможуть скористатися рішенням Нацбанку [знизити облікову ставку]. Але в цілому я б не переоцінював значення цього, оскільки інші ризики – операційні, ризики, пов'язані з довгостроковою роботою з повернення проблемних кредитів, не дають можливість моментально знижувати процентну ставку за кредитами", – резюмує Шпек.

Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський оголосив курс на зниження відсотків за кредитами. Відповідальність за реалізацію цього пріоритету глава держави поклав на прем'єр-міністра України Олексія Гончарука, міністра фінансів Оксану Маркарову і на главу Національного банку України Якова Смолія, які пізніше підписали меморандум про взаєморозуміння Нацбанку і Кабміну. У документі, крім іншого, визначено мету щодо зменшення темпів інфляції та збільшення доступності кредитування.

Реклама

Також новини "Сьогодні" дізналися, що українцям стали менше платити за депозитами у валюті. Деякі аналітики вважають, що слідом за зменшенням депозитних ставок стануть доступнішими і кредити:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти