Кредитні шахраї розвинули бурхливу діяльність в Україні

6 квітня 2017, 08:17

Злочинці звернули увагу на онлайн-позики і "підставляють" під кредити незнайомих людей

Активний розвиток в Україні онлайн-кредитування все частіше привертає до себе увагу шахраїв. Хоч як би захищалися фінансові компанії, які розгорнули свої кредитні сервіси для любителів позичати гроші в інтернеті, злочинцям вдається залишати кредиторів в дурнях, пише UBR.

Реклама

"Останнім часом часто трапляються випадки махінацій з боку колишніх співробітників банків і кредитних сервісів, які володіють інформацією про певні слабкі місця", – розповів директор департаменту управління ризиками компанії CashUp Тарас Кузьма.

Шахраї беруть позики так, щоб їх не повернути кредиторам. Нерідко їм це вдається, як не намагаються фінансові компанії перевіряти своїх інтернет-позичальників на відстані. Кредитори перевіряють досьє нових клієнтів в бюро кредитних історій, вдосконалюють свої моделі скорингу і методи оцінки ризиків. І тим не менше фінустанови втрачають гроші.

Експерти запевняють, що аналіз позичальника при видачі коштів новим людям далекий від досконалого, навіть коли фінансисти вдаються масштабного збору інформації про людину – від кредитних бюро до соціальних мереж.

"Відкритість інформації, можливість перевірки в бюро кредитних історій і доступ до соцмереж знижує ризики. Хоча і зараз треба мати професійних і чесних співробітників, які вивчають позичальників. Ще слід мотивувати персонал від кінцевого результату. Соцмережі вторинні, але, якщо сторінка створена нещодавно, немає інформації про роботу і приватне життя потенційного отримувача коштів – це вже небезпечно. Бюро нещодавно допомогло нам відсіяти позичальницю, яка 6 років керує IT-компанією, але як фізособа з 2008 року не гасить 70 тис. євро. Відмовили", – помітила СЕО MO Cash Світлана Скосирська.

Реклама

Як перевіряють

Кредитори спільно з технічними консультантами навіть склали перелік способів, які застосовують шахраї, щоб підібратися до фінансової онлайн-компанії і позичити у неї грошей з подальшим неповерненням.

Найпоширенішими стали шість прийомів:

В тренді
Долар і євро просіли в ціні: офіційний курс
  1. Використання підроблених або вкрадених документів – найходовіший метод шахрайства. З ним борються за допомогою додаткової верифікації.
  2. Оформлення кредиту на підставну особу (безробітні, знайомі). У більшості фінкомпаній з цим вже навчилися боротися, але шахраї не припиняють свої спроби і регулярно "тестують" цю схему.
  3. Використання інтернет і prepaid-карт, які є знеособленими і прив'язані тільки до номера телефону (нерідко сервіси блокують трансакції на такі карти).
  4. Фішинг даних користувачів кредитних сервісів: шахраї обманом вивуджують у жертв паролі і логіни від їх персональних кабінетів, і беруть позики під чужими іменами. Підставляють під взяті кредити ошуканих людей.
  5. Створення фейкових сторінок платіжних сервісів і сайтів швидких кредитів для збору персональних даних користувачів. Шахраї таким чином отримують доступ до даних користувача і його фінансів.

В Уанеті досить часто (особливо перед великими святами) практикується створення підроблених сторінок інтернет-магазинів, які пропонують товари за бросовими цінами з метою збору даних користувачів. На тих, хто попався на подібний гачок, оформляють кредити або використовують їх персональні дані з метою подальших махінацій.

Як не стати жертвою

Реклама

Якщо шахраєві вдається обдурити фінансову компанію, то він зазвичай краде від 1,5 тис. грн до 10 тис. грн. Саме в цьому діапазоні кредитує в інтернеті. Хоча у кожного кредитора свої умови.

"Максимальна сума першого кредиту для нового клієнта, яку ми надаємо – 1,5 тис грн.. Для постійних клієнтів – до 4 тис грн.. Інші компанії можуть видавати до 10 тис грн для постійних клієнтів. Такі позичальники, зазвичай, мають хорошу кредитну історію і вчасно погашають заборгованість. Кредитор, в свою чергу, оцінює платоспроможність позичальника і визначає суму, яку клієнт може отримати, враховуючи ризики і ймовірність повернення позики", – розповів директор ТМ CreditUP Ілля Веселий.

Але якщо шахраєві вдається обвести кредитну організацію навколо пальця або позичальник, з різних причин, просто перестає платити, повернути назад свої кошти непросто. Доводиться залучати до справи поліцію і ходити по судах.

"Відсоток виграшу судових справ близький до 100%. Також, слід пам'ятати, що за подібні махінації шахраї відповідають своїм майном. У разі судового розгляду, сума завданих збитків зніматиметься з їхньої заробітної плати", – зазначив Кузьма.

Щоб не стати жертвою шахраїв, українцям радять стежити за своїми документами: не залишати паспорт і ІПН на видному місці, а при їх втраті – терміново повідомляти до відповідних інстанцій, написати заяву до поліції. Також пильно варто стежити за своїми платіжними та кредитними картами, щоб згодом не опинитися "боржником", якого підставлять під чийсь кредит.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти