Кредитні афери в Україні: ТОП-5 схем, які використовують шахраї

Моніторте банк, перевіряйте підпис і не розкидайтеся документами

Серед безлічі афер особливе місце займають кредитні шахрайства. Їх головна небезпека в тому, що жертвою може стати абсолютно будь-яка людина! У зоні ризику як люди, які оформляють кредити, так і ті, хто ніколи навіть не замислювався позичати гроші. Звичайно, потрібно пам'ятати: "береш чужі, а віддавати треба свої". Але іноді виявляється, що віддавати кровні вимагають за "чужі", які ви і в очі не бачили. "Сьогодні" з'ясували, які кредитні схеми зараз найпопулярніші, як не потрапити на гачок зловмисників і як правильно захищатися від неправомірних вимог.

  • Інна Музичук, прес-служба "ПриватБанку"
  • Дмитро Кирилюк, приватний нотаріус, член ради НПУ, кандидат юридичних наук
  • Ярослав Куц, адвокат, голова адвокатського об'єднання "А2КТ".

Схема №1: Небезпечний інтернет

Розвиток інтернет-технологій полегшив життя сучасній людині. Практично будь-який платіж можна зробити, не встаючи з дивана: заплатити за "комуналку", поповнити мобільний телефон і навіть оформити онлайн-кредит. Такі зараз видають багато великі банки і маленькі контори, а для отримання грошей достатньо відправити скан паспорта та ідентифікаційного номера. Суми видають невеликі – як правило, до 5 тис. грн. Але цих мікрокредитів можна взяти багато в різних організаціях, і вийде непоганий заробіток. Таку схему і провертають аферисти: вони крадуть персональні дані українців і оформляють позики. Жертвами найчастіше стають люди, які зобов'язані розміщувати скани паспортів у відкритому доступі: керівники фірм, відповідальні особи, підприємці, що працюють на платформі державних закупівель.

Реклама

Також персональні дані можуть красти в паспортних столах і ломбардах, у відділах кадрів підприємств і інших місцях, де вимагають надати паспорт і роблять його копію. Але головна небезпека афери в тому, що жертва навіть не підозрює, що на неї оформили кредит, а відсотки набігають дуже швидко. А коли до вас прийдуть колектори, виявиться, що ви винні банку круглу суму.

Що робити

Діяльність компаній, що видають онлайн-мікрокредити, є цілком законною. Відразу після появи такої послуги вищеописане шахрайство було дуже поширене. Але бізнес швидко адаптується до таких випадків: зараз майже всі такі фірми співпрацюють з банками і роблять верифікацію через діючі банківські карти. Це означає, що якщо, наприклад, чоловік вирішить оформити кредит на ваш паспорт, але гроші отримати на свою карту – система не пропустить. Існують і інші ступені перевірки.

Реклама

"Популярною мірою захисту зараз є надання не тільки скан-копії документа, а й фото власника з цим документом, – розповідає Інна Музичук. – Завдяки цьому можна швидко провести верифікацію особистості".

Тому ніколи і нікому не надсилайте свої фотографії з паспортом! Іноді чоловіки на сайтах знайомств можуть просити подібні знімки під різними "солодкими" приводами: наприклад, обіцяють тур на Мальдіви, для оформлення якого нібито потрібно ваше фото з документом в руках. Взагалі єдиний спосіб захиститися від кредитних афер – не поширювати свою конфіденційну інформацію.

"І в жодному разі не залишайте свій паспорт у заставу! Вимога зробити це – абсолютно незаконна", – додає Дмитро Кирилюк.

Пишіть скаргу

В яких випадках така афера можлива?

Реклама

"Шахраї можуть оформити кредит за скан-копями ваших документів, якщо у схемі задіяні безпосередньо працівники банку або іншої компанії, яка видає онлайн-мікрокредити", – пояснює Ярослав Куц.

Що ж робити, якщо ви стали жертвою?

"По-перше, напишіть звернення до фінустанови на ім'я глави – з інформацією, що ви кредит не брали, і має місце шахрайство, – рекомендує Дмитро Кирилюк. – По-друге, потрібно написати скаргу в Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, – щоб вони провели перевірку фінансової установи через видачу кредиту шахраям. Якщо ж установа ніяк не реагує на вашу скаргу і продовжує вимагати повернення кредиту, повідомте у правоохоронні органи про шахрайство".

Якщо є докази, що людина кредит не брала (наприклад, гроші надійшли не на її банківську картку), можна звернутися до суду з позовом про визнання договору кредиту недійсним.

Читайте також:

Схема №2: Відповідає поручитель

Останнім часом поширеними стали випадки, коли українців призначають поручителями за чужими кредитами. Як правило, ці люди ні про що не підозрюють і з позичальником-аферистом ніколи не зустрічалися. А ось шахрай знає про вас багато, в тому числі всі контактні дані. Він законно оформляє на себе кредит і вказує вас поручителем. Потім зловмисник безслідно зникає, а вас починають тероризувати колектори.

Багато людей не розуміють всю небезпеку цієї ситуації і вважають, що нічого нікому не винні, оскільки не підписували договір. Але насправді неправдиве поручительство може спричинити за собою дуже серйозні проблеми. Адже згідно із законом вантаж погашення кредиту лягає саме на ваші плечі! І ви повинні повернути банку суму, яку взяв аферист. Нема грошей? Для колекторів це не перешкода: вони спробують конфіскувати ваш транспортний засіб, нерухомість і будь-яке цінне майно. Крім того, вам будуть постійно погрожувати, можуть заборонити виїжджати за кордон, а цей випадок відзначать у вашій кредитній історії. Якщо в майбутньому захочете взяти кредит, шанси отримати його будуть мінімальними.

Що робити

Якщо отримали дзвінок від колекторів, не панікуйте.

"Вимагайте надати вам реквізити договору поручительства (дата, місце, фінорганізація, хто боржник), – радить Ярослав Куц. – Потім перевірте інформацію про себе в реєстрі боржників і реєстрі судових рішень – щоб точно знати, чи існує борг і чи розпочата процедура виконання судового рішення".

Знайшли себе в реєстрі?

"Підставою для поручительства є договір поручительства. Він повинен бути складений у письмовій формі і підписаний двома сторонами – банком і самим поручителем. Якщо ви нічого не підписували, то повертати кредит не зобов'язані, – пояснює Дмитро Кирилюк. – Будь ласка, повідомте колекторам, що ви не ставили підпис під договором і їх вимоги не обґрунтовані".

Також можна подати скаргу в банк або фінустанову, з інформацією про шахрайство. Дзвінки все одно не припиняються? Ідіть в поліцію і пишіть заяву про вимагання. Якщо ж вам показують документ з вашим підробленим підписом, звертайтеся до суду і вимагайте визнати договір поруки недійсним.

"Щоб довести, що підпис не ваш, заявіть клопотання про призначення почеркознавчої експертизи", – каже Дмитро Кирилюк.

Схема №3: Золота карта

Кредитні карти можуть виручити в багатьох ситуаціях. Наприклад, коли до зарплати залишається кілька днів, а кошти потрібні прямо тут і зараз. В цьому випадку можна без звернення до банку та паперової тяганини розплатитися кредиткою. Дуже зручно, що багато банків надають так званий безпроцентний кредит: якщо ви погашаєте заборгованість протягом певного терміну (в залежності від банку – від 10 до 50 днів), то повернути потрібно виключно суму, яку брали. Але якщо ви забудете вчасно погасити борг, відсотки почнуть капати неймовірно швидко! І, на жаль, українці часто стають жертвами власної неуважності: не платять вчасно, погашають не всю суму або і зовсім забувають про свій кредит. Небезпека ситуації ще в тому, що банки довгий час не повідомляють про ваш борг. І з'ясовується це, як правило, коли на вас "висить" вже кругленька сума…

Що робити

На відміну від попередньої схеми, тут закон повністю на стороні банку. Адже при видачі кредитної картки клієнт підписує відповідні документи, а значить згоден з умовами обслуговування і готовий погашати борг по цій карті.

"Якщо ви зняли гроші і вчасно не повернули, банк має законне право нараховувати відсотки і неустойку (штрафні санкції за несплату боргу)", – пояснює Дмитро Кирилюк.

Потрапили у вищеописану ситуацію? В жодному разі не уникайте банку – це не скасує факту несплати кредиту!

"Краще прийти в банк, особливо якщо сума набігла велика, і відразу виплатити її ви не можете. Поясніть ситуацію, домовтеся про кредитні канікули (період, коли позичальник оплачує лише відсотки по кредиту) або про рефінансування", – радить Дмитро Кирилюк.

Штраф 

Багато людей намагаються оскаржити свою заборгованість. Але, за словами експертів, це безглуздо.

"Подібних успішних прикладів немає, – запевняє Ярослав Куц. – Борги завжди потрібно повертати: це вимога як національного, так і міжнародного законодавства. Єдине, на що варто звернути особливу увагу, – це фінансові санкції (штрафи, відсотки і комісії). Нерідко банки можуть нараховувати зайве, тому є сенс перерахувати кожну цифру".

Якщо на момент, коли ви виявили заборгованість, сума штрафних санкцій була вже набагато більше суми основного боргу, ви можете звертатися до суду і просити зменшити розмір неустойки.

"Але робити це варто в тому випадку, якщо неустойка дійсно завищена необґрунтовано або ж є порушення з боку банку, спрямовані на збільшення суми боргу, – каже Дмитро Кирилюк. – Наприклад, банк не повідомляв вам про наявність заборгованості тривалий період, тим самим сприяючи збільшенню суми боргу".

Читайте також:

Схема №4: Обережно, банк!

Афери, в яких шахраєм виступає сам банк, зустрічаються рідко, але тим не менш трапляються. Серед найпопулярніших – підроблення підписів, вказівка ​​іншої суми, перекидання на ліві рахунки, незакриття кредитів і таємний овердрафт. Найчастіше на вчинення подібних афер спокушаються співробітники маленьких відділень з провінцій. Заволодівши чужими персональними даними (їх можуть незаконно "витягнути" з бази, якщо людина є клієнтом цього банку) або діючи в змові з роботодавцем жертви (у якого є копії вашого паспорта), їм залишається тільки підробити підпис і отримати гроші в касі. Людина, звичайно ж, не дізнається, що на неї оформили кредит – до тих пір, поки не подзвонять колектори. Іноді обманюють при погашенні кредиту: платіж приймають, але як би "випадково" перераховують гроші на чужий рахунок. Якщо відразу перевірите реквізити і заявите про помилку, співробітники вибачаться і повідомлять про збої в системі. Якщо ж ви підете, виплата не зарахується і почнуть "капати" відсотки. Трапляється, що кредити не закривають: як на зло, останній платіж не проходить, і залишається непогашена сотня-друга. Банк мовчить, а тим часом налічує штрафи. Коли все виявиться, сотня-друга вже перетворитися в кілька тисяч. А от відкриття овердрафту (кредитного рахунку на дебетовій картці) без повідомлення зовсім не вважається злочином. Згідно із законом банк не зобов'язаний повідомляти клієнтові про це. А тим часом при переході на овердрафт нерідко можуть стягуватися допплатежі за обслуговування кредиту та різні комісії. У підсумку, якщо довго не будете перевіряти залишок, збереться великий борг.

Що робити

Якщо потрібен кредит, звертайтеся у відомі банки.

"Банківська система добре врегульована як законодавчо, так і внутрішніми інструкціями, особливо після кризи 2008-2009 років і "банкопаду" 2014-2016 років, – каже Ярослав Куц. – Найголовніше – не брати в борг у кредитних спілок, які працюють за принципом фінансової піраміди".

Перевірте дані про фінустанову на сайті Нацбанку України, особливо інформацію, чи не знаходиться він в стані ліквідації.

"Почитайте форуми в інтернеті, з'ясуйте, чи надійний банк як кредитор, чи не було випадків шахрайства з боку працівників", – радить Дмитро Кирилюк.

Але навіть якщо банк надійний, не втрачайте пильність: співробітник дійсно може випадково помилитися. Тому уважно перевіряйте квитанцію: правильність реквізитів кредитного договору та суму, на яку відбулося поповнення. Збирайте всі квитанції, а при повному погашенні вимагайте видати довідку про погашення заборгованості (печатка банку, ваші реквізити та реквізити кредитного договору, дата видачі довідки та вихідний номер).

Служба безпеки

Якщо ви стали жертвою недобросовісних працівників, звертайтеся в службу безпеки банку.

"Вони самостійно врегулюють всі проблеми і покарають недобросовісних співробітників, – каже Ярослав Куц. – Справа в тому, що банк зацікавлений у покаранні винних, адже подібні випадки псують репутацію".

Але зараз банки дуже ретельно підходять до вибору персоналу.

"Ми проводимо спеціальні тести і перевірки при прийомі на роботу, – додає Інна Музичук. – А ще робимо постійний моніторинг і контролюємо всі фінансові операції".

Схема №5: Колектор-підробка

Схема "колектор-підробка" застосовується не часто, але все ж має місце бути. В цьому випадку аферист працює у змові зі співробітником банку. Останній забезпечує інформацією про платоспроможних, але неуважних боржниках, які пропускають платежі. Отримавши необхідні дані, зловмисник навідується в гості до позичальника. Фальшивий колектор починає погрожувати, принижувати, ображати, обшукує квартиру і забирає гроші і цінності. Звичайно, без будь-якого документального підтвердження! Візит, як правило, наносять в другій половині дня перед вихідними. Щоб навіть якщо жертва щось запідозрить, вона не змогла звернутися в банк у вихідні, і у бандитів була фора, щоб збути крадене майно і безслідно зникнути. 

Що робити

Згідно із законом колектори не мають права вилучати майно.

"Будь-які дії зі примусового стягнення боргів, в тому числі і вилучення майна, можуть проводити тільки приватні і державні виконавці", – каже Ярослав Куц.

Тому якщо до вас у квартиру хочуть увійти невідомі особи під приводом погашення боргу, з'ясуйте їх статус.

"Вони повинні надати посвідчення виконавця, – говорить Дмитро Кирилюк. – Якщо такого немає, ви не зобов'язані відкривати двері!".

Швидше за все, як тільки колектори-підробки зрозуміють, що ви юридично підковані, вони підуть самі. Погрожують зламати двері? Повідомляйте в поліцію, що невідомі намагаються проникнути у ваш будинок.

Дізнатися кредитну исторію

Хочете дізнатися, чи не оформлено на вас кредит, або просто згадати свою кредитну історію? Вам на допомогу – "Бюро кредитних історій". Ця організація відповідає за збереження історій платежів всіх кредитних організацій в нашій країні. Тут можна дізнатися про суму заборгованості по кредиту і отримати іншу інформацію про всі ваші позики. Для цього потрібен паспорт і ідентифікаційний номер, на сайті є детальна інструкція. Кредитну історію можна отримати безкоштовно один раз на рік, або в разі відмови кредитора у видачі кредиту.

Нагадаємо, раніше "Сьогодні" писали про те, що шахраї в Україні згадали про "древню" схему обману на довірі. Також "Сьогодні" провели експеримент і перевірили методи аферистів. 

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
27,89
51,50
49,38
50,05
26,74
53,09
51,09
51,20
27,10
53,12
51,35
51,51
26,98
53,68
52,29
53,68
28,29
56,99
54,99
54,99
28,60
56,99
54,99
54,99
28,64
57,88
54,39
54,49
27,65
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,83
49,05
26,74
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51498.43

Dogecoin (DOGE)

0.09

Ethereum (ETH)

2986.29

Litecoin (LTC)

70.26

Ripple (XRP)

0.54

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти