Кому довірили "Приват": до наглядової ради увійшли іноземці з світовим досвідом, але без конкурсу і не за законом

26 грудня 2017 13:44

Олександр Литвин

У Мінфіні кажуть: незалежні експерти застосують в банку найкращу міжнародну практику, тоді як експерти вказують, що порушений закон "Про банки і банківську діяльність"

Наглядову раду націоналізованого ПриватБанку Міністерство фінансів представило наприкінці минулого тижня. Управлятимуть найбільшим в Україні банком п'ять міжнародних експертів і два державних чиновника. Міністр фінансів Олександр Данилюк впевнений, що це дозволить застосувати міжнародний досвід, тоді як експерти зазначають: наглядова рада, до складу якої входять іноземці, дозволить уникнути впливу окремих політичних груп на "Приват", проте рішення було прийнято з порушенням закону. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, хто і як керуватиме найбільшою "покупкою держави".

Реклама

Як формували наглядову раду ПриватБанку

22 грудня ПриватБанк остаточно перейшов у державну власність, тепер 100% його акцій належать Мінфіну. Націоналізація "Привату" стала найбільшою в Європі – державі доведеться витратити на банк 148 мільярдів гривень. 23 грудня голова Мінфіну Олександр Данилюк представив вищий орган управління банком – наглядову раду. До неї увійшли сім осіб, п'ять з яких – експерти міжнародних організацій. Державу в наглядовій раді банку представлятимуть двоє осіб – уповноважений "Нафтогазу" Сергій Алексєєнко і перший заступник міністра фінансів Оксана Маркарова.

Згідно зі ст. 7 закону "Про банки і банківську діяльність", в державному банку наглядову раду призначають президент, Рада і Кабінет міністрів. Однак в ситуації з "Приватом" остаточне рішення прийняв глава держави. За словами міністра, Петро Порошенко звернувся до кількох міжнародних організацій з пропозицією надати своїх експертів до наглядової ради "Привату". Таким чином, керуватимуть найбільшим українським банком п'ять міжнародних експертів і два державних чиновники. Експертів надали МВФ, ЄБРР, крім того, українська влада запросила до наглядової ради міжнародних експертів Андреа Монета, Стівена Силіга та інших. Данилюк пояснює: цих фахівців вибрали, оскільки "найкращі в цій сфері". Крім того, як зазначає фінансовий аналітик Руслан Чорний, запрошені економісти довгий час працювали в Україні, представляючи інтереси міжнародних організацій, і добре знають українські реалії. Конкурс на членство до наглядової ради найбільшого банку не проводився.

Як говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, згідно із законом кожен, хто претендує на членство в наглядовій раді "Привату", повинен був написати свою програму розвитку банку і пройти конкурсний відбір в два етапи. Але на ділі, як розповідає Охріменко, до наглядової ради призначили міжнародних експертів без будь-якого конкурсного відбору.

Реклама

До слова, раніше в ЗМІ з'явилася інформація про те, що до команди ПриватБанку увійдуть заступник голови правління Укргазбанку Сергій Дубровін і екс-керівник департаменту з контролю за комерційними банками НБУ Олексій Бережний. Однак до наглядової ради вони не потрапили. На запитання про те, кого ще розглядали як членів наглядової ради ПриватБанку і які відомства лобіювали свої кандидатури, міністр Олександр Данилюк на своєму брифінгу не відповів. Однак, неофіційно експерти також зазначають: свій кандидат до наглядової ради також був і у Міністерства юстиції.

За словами Олександра Охріменка, окремі відомства дійсно активно лобіювали своїх представників до наглядової ради, однак в результаті остаточне рішення прийняли в дуже вузькому колі і за лічені дні. Незважаючи на порушення процедури, припускають експерти, склад наглядової ради "можна вважати незалежним".

До слова, сьогодні також презентували правління банку, до складу якого все-таки увійшов Олексій Бережний.

За словами заступника міністра фінансів Оксани Маркарової, до ради спочатку планували запросити незалежних експертів. Як пояснив Олександр Данилюк, ПриватБанк – найбільший в Україні і йому потрібні найкращі фахівці. "Ось чому така кількість іноземців. Тому що вони приносять кращі практики. Друга причина – це те, що це найбільша націоналізація в Україні і в Європі", – підкреслив міністр на прес-конференції в п'ятницю.

"Ось чому така кількість іноземців. Тому що вони приносять кращі практики. Друга причина – це те, що це найбільша націоналізація в Україні і в Європі", – підкреслив міністр

Склад наглядової ради ПриватБанку:

Реклама

Франсіс Маліж, керуючий директор ЄБРР в країнах Східної Європи і Кавказу

.jpg_39

Франсіс Маліж. Фото: ill.in.ua

Франсіс Маліж – громадянин Франції. В ЄБРР працює з лютого 2010-го, починав на посаді директора відділу фінансових установ. До ЄБРР працював керуючим директором з корпоративного розвитку BNP Paribas. Також працював в компаніях Arthur Andersen і McKinsey & Company.

Закінчив бізнес-школу ESCP Europe. За словами міністра Данилюка, Франсіс Маліж- один з провідних світових фінансистів.

Реклама

Оксана Маркарова, перший заступник міністра фінансів

.jpg_40

Оксана Маркарова. Фото: "Фейсбук"

Оксана Маркарова закінчила Києво-Могилянську Академію, після цього вчилася в Університеті Індіани (Блумінгтон/США) та отримала ступінь магістра в галузі міжнародних публічних фінансів і торгівлі. З 1998 по 1999 рік і з 2001 по 2003 рік обіймала посади Радника з економічної політики і менеджера із зовнішніх і корпоративних зв'язків в американському фонді прямих інвестицій "Вестерн Ен-Ай-Ес Ентерпрайз Фонд", а 2000 року в Сполучених штатах проходила практику у Світовому банку в групі банків і фінансових ринків регіону Європи та Центральної Азії.

12 років очолювала Інвестиційну групу ІТТ. У березні 2015-го зайняла посаду заступника міністра фінансів.

Артем Шевальов, директор-альтернат ЄБРР

12661898_10207492116275586_6989992847290996194_n

Артем Шевальов, фото з його сторінки в Facebook

Артем Шевальов закінчив факультет міжнародних економічних відносин Інституту міжнародних відносин університету ім. Тараса Шевченка, 2007 року – London Business School. З 2002 по 2005 рік – радник виконавчого директора від України, Румунії, Молдови, Грузії та Вірменії в штаб-квартирі Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР). З 2005 по 2011 рік – керівник представництва ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України" ("Укрексімбанк") в Лондоні (Велика Британія).

З червня 2011 року обіймав посаду директора-альтернату від України, Швейцарії, Сербії, Чорногорії, Молдови, Ліхтенштейну. Після займав пост заступника міністра фінансів з питань євроінтеграції та фінансової політики. На цей момент працює членом ради директорів ЄБРР від України.

Стівен Силіг, фінансист

steven_seelig

Cтівен Силіг. Фото: nama.ie

Стівен Силіг працював над вирішенням банківської кризи в Ірландії. Обіймав посаду радника з монетарних питань і ринку капіталу в МВФ. Також працював на посаді економіста Національного банку в Нью-Йорку.

Сергій Алексєєнко, уповноважений з перспективних проектів "Нафтогазу"

4002e976176449c02b141d6371746346

Фото: Мінфін

Сергій Алексєєнко був радником голови правління "Нафтогазу", займав посади віце-президента одного з департаментів Dragon Capital. За словами Олександра Данилюка, Алексєєнко – один з провідних інвестиційних банкірів в Україні. З 2006 по 2013 рік він обіймав посаду віце-президента інвестиційно-банківського управління ТОВ "Ренесанс Капітал Україна". До компанії він прийшов з ІК Dragon Capital. Після відходу з "Ренесанс Капітал" працював головою з інвестицій та корпоративного розвитку групи "Континіум".

Енгін Акчакоча, консультант МВФ

.png_57

Фото: telegraf.com.ua

Енгін Акчакоча – турецький фінансист. З 2001-го працював головою Агентства з регулювання і нагляду за банківською системою Туреччини. Відповідав за розробку і реалізацію програми реконструкції банківського сектора в Туреччині.

З 2013 по 2015 роки був консультантом проекту Міжнародного валютного фонду "Розвиток інституційної спроможності НБУ". Почесний експерт банківського сектора (ЄБРР/СБ).

Андреа Монета, директор Apollo Global Management

__10

Фото: finfacts.ie  

Андреа Монета працював як старший радник компанії Accenture FS, а також співпрацював з декількома приватними інвестиційними компаніями. Пізніше зайняв посаду президента AVIVA France SA.

Також займав посаду керуючого директора UniCredit Private Banking. З 2009-го до сфери професійної діяльності Монета входили Європа, Близький Схід і Африка.

Зараз Андреа Монета працює керуючим партнером в Apollo Global Management. Це американська інвестиційна компанія, заснована 1990-го. Фірма спеціалізується на викупі пакета акцій проблемних компаній, в яких після проводить корпоративну реструктуризацію.

"Головне завдання наглядової ради – зберегти все найкраще в банку і визначити стратегію його розвитку"

Як розповіла "Сегодня.ua" Оксана Маркарова, вона разом з Артемом Шевальовим ще в квітні 2015-го почали готувати Стратегію реформування державних банків. Саме відповідно до цієї стратегії наглядову раду "Привату" сформували з "незалежних членів".

"У наглядовій раді ПриватБанку я представляю державу в особі Мінфіну. Для мене велика честь бути там з такими фахівцями сектора, як Франсіс Маліж і Енгін Акчакоча, а також працювати з головою правління Олександром Шлапаком. ПриватБанк – найбільший технологічний і найпопулярніший банк України і після націоналізації і повного забезпечення банку ліквідністю, головне завдання і для наглядової ради, і для правління зберегти все те найкраще, що є в банку, забезпечити безперервність відмінного сервісу для його клієнтів і визначити стратегію його подальшого розвитку. Про це і говоритимемо на першому засіданні наглядової ради", – розповіла перший заступник міністра фінансів. До речі, Оксана Маркарова також до наглядових рад "Ощадбанку", "Ексімбанку" і "Укргазбанку" з квітня 2015 року.

Як розповів Франсіс Маліж, він потрапив до наглядової ради на запрошення Міністерства фінансів України.

"Я погодився, щоб допомогти Україні в стабілізації ситуації і допомогти поліпшити "здоров'я" банківського сектора. ПриватБанк пройшов без великих потрясінь. Ми бачимо, що банк має велику довіру клієнтів, і це дуже важливий фактор для будь-якого клієнта. Нам потрібно працювати над поліпшенням корпоративного управління банком. Я хочу подякувати міністру і хочу сказати, що ми працюватимемо і з міністром, і з керівництвом банку. Я сподіваюся, що ми зможемо забезпечити гармонійний розвиток ПриватБанку", – розповідає Франсіс Маліж.

Чого чекати від наглядової ради "Привату"

Згідно із законодавством, наглядову раду державного банку формує президент, Рада і Кабмін – по кілька представників від кожного. Щоб уникнути впливу окремих політичних груп на банк, було прийнято рішення створити раду "Привату" з міжнародних експертів, розповідає екс-заступник голови НБУ Сергій Єременко.

При цьому, на думку експерта, рішення наглядової ради можна буде оскаржувати, тому що, відповідно до Закону "Про банки і банківську діяльність", до її складу повинні входити громадяни України з вищою юридичною або економічною освітою, тоді як в ситуації з "Приватом" більшість членів українського громадянства не мають.

"Ця загальна тенденція. Недовіра до своїх, і спроба замінити іноземцями для більшої об'єктивності. Природно, що в Україні є достатня кількість експертів, і колишніх банкірів, і експертів. У нас у всіх державних банках все одно виходить політичний тиск. Хтось від президента, хтось від Кабміну, хтось від Ради. У цій же пропорції і ділитися ступінь впливу між гілками влади на банк. У випадку з ПриватБанком не буде такої ситуації, але незрозуміло, за яким принципом формувалася рада. Це слабо відповідає виписаним в законі механізмам. Але тут варто врахувати, що остаточне рішення про націоналізацію банку все-таки брали за порадою МВФ, і це вплинуло і на формування наглядової ради", – розповідає екс-заступник голови НБУ.

"У нас у всіх державних банках все одно виходить політичний тиск. Хтось від президента, хтось від Кабміну, хтось від Ради. У цій же пропорції і ділитися ступінь впливу між гілками влади на банк. У випадку з ПриватБанком не буде такої ситуації, але незрозуміло, за яким принципом формувалася рада. Це слабо відповідає виписаним в законі механізмам. Але тут варто врахувати, що остаточне рішення про націоналізацію банку все-таки брали за порадою МВФ, і це вплинуло і на формування наглядової ради", – розповідає екс-заступник голови НБУ.

Фінансовий експерт Руслан Чорний також погоджується: наглядова рада сформована з порушенням законодавства. Однак, на думку експерта, закон можуть змінити спеціально під наглядову раду "Привату".

"Членом наглядової ради державного банку може бути громадянин України, який має вищу економічну або юридичну освіту, або науковий ступінь у галузі економіки, фінансів та/або права і при цьому має досвід роботи в органах законодавчої влади або на керівних посадах центральної виконавчої влади України або банківської установи, або досвід наукової, практичної роботи у галузі економіки, фінансів, права", – йдеться в законі.

Незважаючи на це, Руслан Чорний впевнений, що більшість міжнародних експертів, представлених в наглядовій раді, давно працюють в Україні і зможуть забезпечити виконання всіх нормативів банком. "Правильно помітили, що рада сформована з порушенням закону. Однак в цілому можна позитивно оцінювати це рішення. Це великі експерти, які давно відомі в Україні", – розповідає фінансист, зазначаючи, що і серед українських громадян є достатня кількість банківських аналітиків.

За словами Сергія Єременка, також важливо, як наглядова рада працюватиме з правлінням банку. Згідно із законом, наглядова рада не може втручатися до оперативної діяльності державного банку.

Нагадаємо, головою правління "Привату" призначений екс-міністр фінансів Олександр Шлапак, який вже працював в банку (з 1993-го по 1998-й). Найближчим часом відбудеться перше засідання наглядової ради, на якому планують вибрати голову.

Всі подробиці в спецтемі Націоналізація ПриватБанку

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти