Як вибрати надійний банк: поради експерта

Вибираючи банк, потрібно звернути увагу на основні характеристики його роботи і річний звіт

В Україні зараз працюють 111 банків, послугами яких користуються мільйони клієнтів. Багато українців задаються питанням, як правильно вибрати надійний і стабільний банк, адже за останні п'ять років понад шістдесят банків були виведені з ринку. "Сегодня.ua" з'ясував, на що українцям звертати увагу при виборі фінустанови, чим "живий" банк відрізняється від "неживого" і як знайти серед більше сотні банків надійний.

У пошуках стабільного банку: ліквідність, прибуток і резерви

Реклама

"Дуже багато різної інформації про банки, іноді суперечливої. Що з ними відбувається? Хто з них стабільний? Ніхто в доступній формі нічого не пояснює. Цифри, якісь таблиці. З глузду з'їхати можна. А часу скільки витратити потрібно!", – Скаржиться 45-річний житель Луцька Степан.

Щоб з'ясувати, як знайти надійний банк, ми звернулися до голови правління Першого Українського Міжнародного банку (ПУМБ) Сергія Черненка. Багатьом українцям він знаком по щотижневої передачі "Народний банкір" на телеканалі "Україна", в якій дають фінансові поради та допомагають розібратися в складних для простої людини банківських процесах.

Як пояснив експерт, щоб переконатися в надійності банку, потрібно перевірити кілька його характеристик: чи зможе банк повернути гроші клієнтам (ліквідність), а також який розмір операційного прибутку і резервів банку. Крім того, потрібно ознайомитися з розміром депозитної ставки та умовами кредитування.

Реклама

Так, занадто висока ставка за депозитом повинна насторожити. "Нам здається, чим вище ставка, наприклад, по депозиту, тим вона вигідніше. Тому перша порада – краще орієнтуйтеся на середні ставки стабільних і надійних банків", – зазначає Сергій Черненко та додає: "Умови кредитування повинні бути чітко вказані: процентна ставка, терміни позики, щомісячний платіж, або дострокове повернення без комісії".

Згідно із законом банки повинні звітувати про свою діяльність щорічно. Якщо банк надійний і стабільний, звіт про його роботу можна легко знайти на офіційному сайті. "Якщо звіт банку легко знайти, це важливий сигнал. У звіті важлива і корисна для клієнта інформація від перших осіб, викладена зрозумілими фактами і простими цифрами. Більш того, тут Ви можете побачити, як важливі події впливали на роботу банку, що він робив, щоб гроші клієнтів спокійно приносили стабільний дохід", – пояснює Сергій Черненко.

Що таке ліквідність банку

Реклама

Ліквідність – це здатність банку вчасно повертати клієнтам їхні кошти. Для цього формується певний "запас", мінімальний розмір якого встановлює Нацбанк.

Наприклад, ліквідність банку ПУМБ в два рази вище, ніж вимагає НБУ. Так, миттєва ліквідність повинна становити мінімум 20% (у ПУМБ – 52,7%), поточна повинна бути не менше 40% (у ПУМБ – 72,4%), короткострокова ліквідність повинна становити мінімум 60% (у ПУМБ – 113,9 %).

"Фокус на ліквідність вже багато років є частиною консервативної фінансової політики ПУМБ. Такий підхід, з одного боку, звужує можливості банку для підвищення прибутку, але, з іншого боку, забезпечує стійкість, дозволяє банку невідкладно виконувати свої зобов'язання перед клієнтами", – пояснює Сергій Черненко.

__-01

Як знайти "живий" банк

Операційний прибуток дозволить визначити, чи здатний банк "робити гроші" в складний час. "Живий" банк заробляє на кожній гривні. Операційний прибуток ПУМБ з 2013-го зросла на 1,5 млрд грн і за підсумками минулого року склала 2,7 млрд грн. Зокрема, банку вдалося заробити на інвестиційному (1,1 млрд грн), корпоративному (0,9 млрд грн) і роздрібному бізнесі (0,6 млрд грн).

Резерви ПУМБ, згідно з даними щорічного звіту, з 2013 року збільшилися на 4,2 млрд грн і склали 4,8 млрд грн. Цих коштів цілком достатньо для того, щоб забезпечити надійність і стабільність банку.

Експерт упевнений, тільки ознайомившись з характеристиками банку і переконавшись в його стабільності, можна зробити правильний вибір. "Насправді, вибрати банк – це як вибрати хороший товар в магазині. Всі знають: треба звертати увагу на етикетку, склад, виробника. Те ж саме – при виборі банку", – радить Сергій Черненко.

3_logo

Передача "Народний банкір" по вівторках на ТРК "Україна". Хочете стати героєм сюжету? Поставте нам запитання на narodny@pumb.ua

 

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.7

Євро (€)

31.46

Російський рубль (₽)

0.37

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти