Як Україна впоралася з кризою 2014 року: ФГВФО виплатив компенсації 438 тисячам вкладників

7 квітня 2019, 06:40

Христина Коновалова

Звідки держава бере гроші на компенсації і як їх отримати

Хоч Україна і змогла пережити кризу-2014, люди продовжують побоюватися, що вітчизняна економіка не зміцніла настільки, щоб в умовах жорсткої світової стагнації зуміти впоратися з ризиками можливого банкопаду, неповернення депозитів або курсових коливань. "Сегодня" проаналізували, як наша фінсистема подолала кризові виклики 6-річної давності, щоб розібратися, чи готова країна до нових форс-мажорів. Зрозуміти, чи ефективна в цілому антикризова стратегія України, нам допоможе діяльність Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО). Адже невипадково саме ця держструктура займається ліквідацією проблемних банків і повертає людям їх вклади.

Втрачені гроші

Реклама

За даними прес-служби ФГВФО, під час кризи 2014 постраждали від банкопаду і звернулися до Фонду близько 867 тис. осіб. У тому ж році Фонд почав виплати вкладникам 33 неплатоспроможних банків. В результаті протягом п'яти років – з 2014-го по 2018-й – клієнти отримали близько 26,3 млрд грн відшкодувань.

"Станом на 1 лютого 2019 го загальна сума коштів, виплачена вкладникам всіх банків, які були передані в управління Фонду, в межах гарантованого відшкодування склала майже 87 млрд грн", – уточнюють у прес-службі.

1 березня 2019 року з'явилася нова цифра: держкомпенсації отримали 438 тис. ккраїнців і іноземців, депозити яких перебували в банках, визнаних неплатоспроможними в 2014-му.

Джерела грошей для повернення

Де Фонд знаходить гроші для повернення коштів фізичним особам? Відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізосіб", формування финресурсов ФГВФО відбувається в основному за рахунок зборів з банків – учасників Фонду. Але під час кризи 2014 грошових коштів, акумульованих тоді держструктурою, було недостатньо для здійснення виплат всім постраждалим вкладникам.

"Тому Фонд був змушений, відповідно до Закону, залучити кредити від Національного банку України та Міністерства фінансів. Всі кредити надавалися на платній основі", – пояснюють в прес-службі. 

Всього було запозичено близько 20,3 млрд грн. Зокрема, від Мінфіну Фонд залучив близько 10,1 млрд грн у вигляді облігацій внутрішньої держпозики з прибутковістю 12,5% річних. В обмін на це ФГВФО надав міністерству свої векселі з таким же відсотком прибутковості. Ще Фонд отримав в НБУ позику на 10,2 млрд грн: сума була передана частинами в червні, вересні та жовтні 2014 го.

"Зараз Фонд погасив кредити, взяті протягом 2014-2016 рр. в НБУ. І продовжує виконувати кредитні зобов'язання перед Мінфіном", – уточнюють у прес-службі.

Ще є шанс отримати відшкодування

Реклама

У Фонді зазначають: якщо вкладники банків, які постраждали під час кризи-2014, свого часу не звернулися за отриманням відшкодування, вони можуть зробити це зараз.

"Вони могли протягом цих років і все ще мають можливість сьогодні отримати кошти від Фонду. Для цього можна звернутися в будь-який час в будь-яке відділення будь-якого банку – агента Фонду, які підключені до автоматизованої системи виплат", – кажуть в прес-службі.

Також у Фонді уточнюють: частина осіб, хто раніше не звернувся за відшкодуванням – переважно люди, які зберігали на рахунках незначні суми.

"Решта – спадкоємці вкладників, які ще не оформили документи про право на спадщину", – пояснюють у Фонді.

"Зберігайте гроші в різних банках"  

Учасники фінринку впевнені: наша банківська система впоралася з викликами кризи 2014.

"Не дивлячись на скорочення кількості вкладників, починаючи з 2014 року, за рахунок ліквідації більше половини банків абсолютний рівень суми вкладів фізосіб на початок 2018 го досяг рівня початку 2014 го і почав поступове зростання за рахунок депозитів в нацвалюті. Таким чином, спостерігаємо часткове відновлення довіри до банківської системи", – відзначають в прес-службі ФГВФО.

Експерти, у свою чергу, відзначають: кризу фінсектору вдалося подолати і завдяки діям Фонду.

"ФГВФО впорався із завданням по виплаті коштів фізичним особам і не допустив ще більшої паніки на ринку. З іншого боку, завдання Фонду – не просто виводити банки з ринку, а реанімувати їх, проводити реструктуризацію і продавати новим інвесторам, залучати максимум грошей від продажу активів банків-банкрутів. Це комплексна проблема: часто банки потрапляють до Фонду, коли там уже нічого не залишилося, і Фонд отримує пустушку з зобов'язаннями", – пояснює економіст Іван Нікітченко.

Сьогодні активи Фонду перевищують 13 млрд грн.

"Цього вистачить для виплат у разі банкрутства по більшості банків, адже тільки 7 банків мають депозитні портфелі фізосіб більші, ніж ця сума", – каже Нікітченко.

Реклама

Але попереджає: українцям варто зберігати гроші в різних банках, і до 200 тис. грн в кожному.

"Вклади до 200 тис. застраховані державою. І якщо банк збанкрутує, цю суму можна повернути, звернувшись в ФГВФО ", – нагадує економіст.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти