Як прищепити дитині правильне ставлення до грошей

І навчити їх заощаджувати і примножувати

Кожному з нас доводилося чути, як старше покоління дорікає своїх нащадків у марнотратства, невмінні поводитися з грошима і правильно розпоряджатися доходами. Щоб не виникало подібних ситуацій, а діти цінували гроші, які в них вкладені, підростаюче покоління потрібно навчати фінансової грамотності, причому якомога раніше. До Дня дітей (1 червня) педагоги та фінансисти розповіли "Сегодня", як прищепити дитині правильне ставлення до грошей і навчити їх заощаджувати і примножувати.

ЗГІДНО З ВІКОМ

Реклама

"Нам часто задають питання, з якого віку треба починати вчити фінансової грамотності. Ми відповідаємо, що таке навчання починається тоді, коли ви вперше даєте дитині в руки монетки", – розповідає співавтор і директор бізнес-школи для дітей та підлітків "Дітки-монетки , голова Асоціації нового економічного утворення Сергій Біденко. Робити це варто з того віку, коли дитина перестає знайомитися з усіма предметами на смак, – з тієї причини, що гроші далекі від стерильності і є зосередженням різних інфекцій. У віці до 5 років діти зазвичай за допомогою батьків знайомляться з грошима як з фізичними об'єктами, мовляв, є така річ, як монетки, і така, як купюри. Батьки пояснюють, що гроші підлягають обміну на речі – якщо ми хочемо щось отримати, ми повинні віддати натомість грошики. Діти до 5 років ще не розуміють відмінності між грошовими величинами, того, що монети можуть дати менше, ніж банкноти. Ну а як тільки вони набувають базове уявлення про гроші, з ними можна грати в ігри, в яких мається на увазі, що купюри "старше" монет, "відпрацьовувати" процес обміну грошей на інші блага.

До 8 років діти ще не здатні планувати витрати на тривалий період.

З 6 ДО 8 РОКІВ. Дітей вже вчать практичного поводження з грошима. "Вони навчилися розуміти різницю між грошовими величинами, щоб мати можливість зробити елементарну покупку в магазині, – розповідає Сергій Біденко. – Треба їм пояснити, як скласти потрібну для придбання суму. У цьому віці вже можна здійснювати прості покупки". У цей же період можна вчити дітей, що гроші можна зберігати, накопичувати. Хоча треба усвідомлювати, що вони ще не здатні планувати свої витрати на тривалий період. І тому говорити про заощадження у віці 6-8 років немає сенсу. Більш того, якщо маляті дати гроші, які він не витрачає, то найчастіше дитина ще не розуміє, що робити з цими надлишками, він їх просто накопичує, а потім в один день все спускає. "У цьому віці потрібно навчити головному принципу: що ми спочатку заробляємо, а потім витрачаємо, не навпаки. Що згодом призводить до легкого відношення до кредитних зобов'язань, – говорить Біденко. – Пояснюємо, що у товарів є ціна. Завжди потрібно думати, скільки це коштує і чи потрібно мені це зараз".

У 9-11 РОКІВ. Оскільки настає період усвідомлення власного "я" і себе в суспільстві, у фінансовому плані ставляться нові завдання: вміння робити покупки, порівнюючи товари. Що дешевше, що дорожче, що якісніше, гарантійний термін і так далі. "Важливо також дати дітям розуміння взаємозв'язку між часом і грошима, – радить Сергій Біденко. Що ми можемо заощадити час, але витратити більше грошей. І навпаки. Поїхати на маршрутці або громадському транспорті". У дитини в цьому віці також формується уявлення про зароблених грошах. Він вже може спробувати щось зробити і відчути, як це – заробляти. Також діти вже повинні вміти зводити баланс своїх доходів і витрат. Розуміти, скільки у них грошей і на що вони їх витрачають.

Реклама

У 12-14 РОКІВ. Вчимо планувати витрати і заощадження. У цьому віці дитина вже в змозі планувати свої короткострокові витрати. Розуміє, що гроші можна відкладати для того, щоб накопичити на щось більше. "Але поки він ще не здатний до довгострокового планування і вибудовування свого бюджету як частини сімейного. Це завдання для більш дорослих підлітків", – стверджує Біденко.

У 15-16 РОКІВ. Вони вже повинні вміти економити, витрачати і вкладати. Розуміти зв'язок між цілями і заощадженнями. "Ми формуємо у них уявлення про гроші як інструменті досягнення якихось своїх цілей, – говорить Сергій Біденко. – Більше потрібно залучати підлітка в домашню економіку, давати можливість заповнювати якісь квитанції для оплати. Щоб він бачив, як взагалі формується видаткова частина бюджету".

АБО НАВІТЬ РАНІШЕ

Реклама

"Учити дитину, як поводитися з грошима, потрібно починаючи з чотирьох років. Перше, що повинно у нього з'явитися, – це гаманець і скарбничка, – розповідає незалежний фінансовий консультант Руслан Юрків. – Батьки повинні чітко пояснити, що в гаманець ми кладемо гроші, які беремо в магазин, ми їх витрачаємо. А в скарбничку ми збираємо на певні цілі".

Наявність у дітей своїх грошей позбавляє від хворобливих випадків, спостережуваних нами в магазинах. Коли дитина плаче, потім впадає в істерику, намагаючись домогтися від батьків покупки смаколика або дрібнички, який вона вподобала. "Чому так відбувається? – запитує Руслан Юрків. – Тому що у нього є тільки один шлях придбання чого б то не було – отримати від батьків. Він чітко знає, що якщо вони не куплять, то більше не буде шансів отримати те, чого хочеться". А коли у дитини є свій гаманець з грошима, у нього з'являється можливість купити самому. І якщо навіть у даний момент з собою гаманця немає, батьки пояснюють, що придбавши цю іграшку, будинки з його накопичень заберуть стільки-то грошей. "Тебе це влаштовує?". З цього ж віку можна привчати до кишенькових грошей.

РЕГУЛЯРНО. А починаючи з шести років гроші варто давати вже раз на тиждень регулярно, навчаючи ними розпоряджатися. Потрібно показати, що за рахунок того, що ти не всі гроші витрачаєш, а відкладаєш в скарбничку, можеш зібрати на те, що ти хочеш. "Наприклад, моя старша дочка (їй дев'ять років) за накопичені гроші недавно купила собі планшет. А торік – велосипед, – розповідає Юрків. – Треба привчити дитину ставити мету, щоб вона на свої бажання збирала сама". Дітям постарше – 10-12 років – гроші даються два рази на місяць. Після 12-ти – раз на місяць.

ЯК ГАРТУЄТЬСЯ ПІДПРИЄМЕЦЬ

Навичка дитини ставити фінансові цілі (нехай для початку самі наївні) і домагатися їх реалізації дуже важлива. Повною мірою ним володіє далеко не кожна і доросла людина, від чого і виникає більшість особистих проблем з грошима. Але ще важливіше те, звідки беруться гроші, поповнюють скарбничку дитини, – чи то це тільки те, що дали батьки (або подарувала бабуся на свято), чи то ще й плоди особистих свідомих зусиль юного фінансиста.

БІЗНЕС ЛЕДІ. "У мене дочка на 8 років попросила хом'яків, – розповідає Руслан Юрків. – Подарували. Тварини народжуються раз на півтора місяця, по 5-6 штук. Вона їх продає, в середньому хом'ячок йде за 20 грн. Це вже бізнес". Крім того, юна леді плете з гумок популярні зараз в дівчачої світі браслетики і продає в школі по 5-10 грн за виріб. "Якби я щось в школі продавав, мене б мама вбила, – сміється Руслан Юрків. – А я ще їй підказую: подивися, скільки коштують гумки, тобто яка собівартість виробу, скільки ти часу витратила, у скільки оцінюєш свою працю?"

При правильному ставленні постановка фінансових цілей не тільки розвиває дисципліну споживання, але і проявляє і загартовує підприємницькі якості. "Часто буває, що дитина виростає, а батьки йому: чому ти сидиш на шиї, не йдеш заробляти, нікуди не рухаєшся? А хто дав їй навички заробляти, хто привчив бути ініціативним? Час змінився, а ми ще виховуємо дітей по-старому", – говорить Юрків.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,21
49,48
26,60
52,59
50,59
50,70
26,71
52,99
51,22
51,40
26,15
53,68
52,29
53,38
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
26,80
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,72
48,61
26,00
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51152.25

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum (ETH)

2904.28

Litecoin (LTC)

68.09

Ripple (XRP)

0.54

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти