Як передбачити курс долара в Україні і не втратити заощадження: поради експертів

5 березня 2017, 09:00

Ряполов Костянтин Ряполов Костянтин

Стежимо за сезонністю, видачею зарплати, святами та новинами

Буває,тількипотрібнокупитидолари,яккурсчомусьполізвгору.Аяктількикупив-вінуїдливознижується.Ізточністюдонавпаки,колидоларпродаєш.Такі,навітьнезначні рухикурсудуженеприємні.

Про те,щотребазнатиінащозвертатиувагу,щобвчаснокупуватиабопродавативалюту,"Сегодня" розповілидиректорMPP ConsultingПавлоМельник,президентУкраїнськогоаналітичногоцентруОлександрОхріменкотастаршийаналітикГКFOREX CLUBАндрійШевчишин
.

Реклама

НЕ БІЖИ ЗА НАТОВПОМ!

Коли справа стосується грошей, працює просте правило: "натовп завжди програє". Інакше звідки б узявся той горезвісний мізерний відсоток супербагатіїв, що володіє більшою власністю, ніж всі інші? Особливо наочно це правило проявляється в такій сфері, як торгівля валютою. Наприклад, чи звертали ви увагу, як працює валютна паніка? Ось курс потихеньку рушив в тривожному напрямі. Більшість населення, на відміну від професійних торговців, на це ніяк не реагує. Але рух стає все помітнішим, занепокоєння наростає, і люди йдуть до обмінника. А потім зростання прискорюється – і натовп в паніці вже біжить скуповувати дорогоцінну валюту! Чим більше людей купує – тим швидше росте курс. А чим він швидше росте – тим більше людей приходить до висновку, що "гривня полетіла в прірву, потрібно рятувати накопичене, поки не пізно".

ПРИКЛАД.В кінці січня 2015 року офіційний курс долара в Україні не перевищував 16 грн. На початку лютого почався його зростання, який різко посилився з 6 лютого (23,13 грн). Максимум офіційного курсу було досягнуто 26 лютого – 30,01 грн за долар, після чого почався різке падіння. І вже до 11 березня курс відкотився до 21,55 грн, після чого до осені коливався приблизно на тому ж рівні. І навіть після зростання в кінці року зміг піднятися лише до 27,19 грн. Тобто всі, хто купив долар після різкого прискорення його зростання, не з метою швидкої спекуляції, так чи інакше програли. Перечекавши паніку, вони купили б його дешевше. Не кажучи вже про основну масу українців, які брали долар за курсом, близьким до максимального. З іншого боку – втратили і ті, кому в принципі потрібні були долари, але хто не спромігся їх взяти за відносно низького зимового курсу.
Валютні ринки – місце, де ніхто гарантій дати не може. Але якщо ви прагнете не заробити на спекуляціях, а зберегти кровне, дотримання цих простими рецептами допоможе знизити ваші ризики
.

-1_105

КОЛООБІГ ДОЛАРА: СВЯТА, ВРОЖАЙ І КУПІВЛЯ ГАЗУ

Гроші-тежтовар,ідинамікаціннаньогозалежитьвідспіввідношенняпопитуіпропозиції.Ітутпростежуєтьсяпевнаперіодичність.Розглянемоосновнісезоннізакономірностінавалютномуринку.
Реклама

ПОЧАТОК.Новий рік у нас починається з неквапливого виходу з святкового розслаблення. "Люди вийшли з гулянок, зарплата на той час закінчилася, починають міняти долари, – описує типову післясвятковий картину Олександр Охріменко. – Пропозиція валюти зростає, а попиту рости нізвідки: бізнес в цей час завмирає, імпортерам валюта не потрібна". Взагалі, як каже Андрій Шевчишин: "Зимовий період зазвичай нейтральний: зростає попит на енергоресурси, але знижується на інший імпорт. Сплески формує тільки льодова компанія в портах, яка блокує експорт". Але масштаб цих сплесків зазвичай не той, щоб на них звернув увагу хтось, крім професійних трейдерів. Тому, як каже Охріменко, на початку року зазвичай спостерігається зміцнення гривні – саме час для покупки валюти.

ВЕСНА.До початкувесниситуаціязмінюється."До березнябізнеспочинаєоживати,імпортерикупуютьдолари",-говоритьОлександрОхрименко.Цезазвичайведедо зростаннякурсу.З іншогобоку,яквказуєАндрійШевчишин,не все такоднозначно,навеснікурсможеколиватися:"Тутактивізаціяіпродавців,іпокупців-курсзалежитьвідтого,чий впливбудевагоміше".

ЛІТО. З травняперемагаютьлітнінастрої."Літо-часнизькоїділовоїактивності,відпусток,активного продажуврожаю,періоднизькихцініслабкий попитнадоларприпідвищенійпропозиції.Виняткомможевиступититравень-червень-вперіодРамаданувісламськихкраїнах,колипадаєпопитнаметалопродукцію",-розповідаєАндрійШевчишин.Атакліто-будівельнийсезон,колизростаєпопитнаекспортованийнамиметал.Такщо,якщопотрібнавалюта,другийвдалийперіоддляїїзакупівлі-вчервні-липні.

ОСІНЬ. "Ближчедоосеніімпортерипочинаютьактивнокупуватидолар.Доопалювальногосезонузакуповуютьгаз.З цієї причинизосеніспостерігаємодевальваціюгривні,якадосягаємаксимумудо листопада",-говоритьОхріменко.Авсамомукінцірокугривнязновузміцнюється:народмасовоздаєдолари,щобпідготуватисядо свят.

МАЛЕНЬКІ ЦИКЛИ, ПОДАТКИ, ЗРУШЕННЯ І ЗАТРИМКИ ЗА ЧАСОМ

На великі сезонні періоди накладаються цикли коротше, і у них свої закономірності. Наприклад, для нашої економіки велике значення має таке джерело валюти, як "заробітчани". "У нас головний фактор не стільки експорт-імпорт, скільки гроші гастарбайтерів", – говорить Олександр Охрименко. А тут теж є своя періодичність: багато хто з працюючих за кордоном українців підтягуються додому до різдвяних і новорічних свят і привозять валюту. Це ще один важливий фактор, який підсилює вже описаний сезонний тренд, – ревальвація (зростання курсу) гривні на початку року. Але є ще одна обставина: люди зазвичай отримують плату за відпрацьований в минулому місяці в перші дні наступного і тут же відправляють якусь частину родичам. Таким чином, на початку кожного місяця в країну додатково заходить значна сума валюти. Зголоднілих за місяць рідня гастарбайтерів кидається її міняти на гривні, чому є тенденція до короткочасного посилення національної валюти на початку кожного місяця.

Валюти стаєбільшевперіоди,коликомпаніїплатятьподатки.

Реклама

ПОДАТКИ. За словами Андрія Шевчишина, можна виділити період податкових виплат, напередодні яких експортери заводять валюту. Якщо з податку на прибуток та інших квартальних податків, то це переважно 50 календарних днів після завершення кварталу. Для найбільшого експортера – сільськогосподарського сектора – податок на прибуток платиться протягом 70 календарних днів після 30 червня. Зазвичай великі учасники платять в останні 5-20 днів до завершення встановленого терміну. Тобто додаєте місяць від початку кожного кварталу – і чекайте зміцнення нацвалюти наступні 20 днів.

ЗАТРИМКИ.Цю зручну картину надходження або витрачання валютних коштів в значній мірі змащує те, що експортери не поспішають продавати виручену валюту на внутрішньому ринку. Закон надає експортерам тимчасове "вікно" в 90 днів після завершення угоди на те, щоб ввезти в Україну і продати більшу частину заробленої валюти. Наскільки експортери будуть використовувати таку можливість, залежить від поточної динаміки курсу національної валюти. У періоди, коли гривня відверто летить вниз, експортери, природно, будуть чекати до останнього. Якщо ж гривня стабільна, великого сенсу в затримці немає. Але багато хто все одно зволікає – так надійніше.

"Яквиходитьзурожаєм,-пояснюєОлександрОхріменко.-Зібралийоговминуломуроці.Вантажатьзакордонякраззараз-влютому.Авалютазаньогоприйдечерезтримісяці".

Якщовідкладемовідкінцялютоготримісяці-побачимоякразкінецьтравня.Тобтоцедодатковийпоштовхдо сезонногозміцненнягривні.Якбицявалютанадходилазмінімальною затримкою,тоівесняногоослабленнягривнімоглоб небути,абобвонобуломеншпомітним.

Втім,добре,коливалютавзагаліприходить,хочіззатримкою."Осьунасзростаєекспорт.Мала ббутиревальваціягривні,аунас-девальвація,-говоритьОхріменко.-Томущобільшевалютисховаливофшорах.Тутіпочинаєтьсяпроблемазпрогнозами-спробуйвгадати,хтоіколисховаєбільшеабоменше".

new_image_340

Підживлення. На початку місяця в країну приходять гроші гастарбайтерів. Фото: AFP

ЗОВНІШНІЙ СВІТ, ВЛАДА І ФОРС-МАЖОРИ

Різконакурсвпливаютьзаявивлади."ЯктількиглаваНБУкаже,щокурсбудестабільний-відразучекаємодевальвацію",-говоритьОлександрОхрименко.Втім,заразлюдивжезвиклиіназаявивладиреагуютьм'якше.Втратиласвоюсилуііншачарівнатема-про черговий траншМВФ.Араніше,особливов2014-му,цебувнайбільшяскравийсигнал.Сказали,щотраншунасвкишені-починаєтьсяревальваціягривні.Сказали,щосправавідкладається-девальвація.

Щеодинфактор-інформація,щоУкраїніпораплатитиза зовнішніми боргами.Цевпливаєіоб'єктивно-державіпотрібнідолари,алепідстьобуютькурсівідповідні настроїнаселення."На початкуцьогорокуне булозвичайноюревальваціїгривні-навпаки,вонадешевшала,-наводить прикладОлександрОхріменко.-Вплинулоте,щовсічнімиплатиливідсоткиза зовнішніми боргами".

Впливаєнакурсібудь-якаінформаціяпро загостренняситуаціїнасходіУкраїни.Ічимтривожнішеінформація,тимвищепопитнадолар.Навітьпідвищеннякомунальнихтарифівможевплинутинакурс:людище непристосувалисядо таких обсягіввитрат,тому багатьомдоводитьсяпродаватичастинувалютнихзаначок,щоброзплатитися.

СПЕКУЛЯЦІЯ. Подивимося, як вийшов той панічний зліт курсу долара в 2015 році, про який ми згадували. Там "вдало" зійшлися відразу кілька факторів. По-перше, долар вже деякий час зростав щодо всіх інших основних валют світу. До початку 2015 року серйозні ділові видання Заходу обговорювали можливі наслідки такого сильного зміцнення долара для світової економіки. Падіння інших валют щодо долара тривало і в на початку 2015-го, курс євро досяг мінімуму саме до 1 березня. Але українці зациклені на доларі, і звертають мало уваги на інші валюти. "Долар росте" для багатьох з нас це синонім "гривня падає". На це настрій лягла інформація про різке загострення в зоні АТО (Дебальцеве). І тут в гру включилися спекулянти.

"Реальнихпідставдлятакогозльотукурсудоларане було,-стверджуєПавлоМельник.-Цебувчистоспекулятивнийажіотаж.Хтосьдужедобрезаробив".

На думкуОлександра Охріменка,цьому сприялипомилкиНБУ:передцимпрактикувалосядоситьліберальнерефінансуваннябанків:фінустановималинадлишокгрошей,якіприпоточномустаніекономікинікудибулодівати,ареальнихобмеженьвроботізвалютоюне було.Природно,побачившиперспективузростаннякурсудолара,банкиохочекинулинайогоскупкувільнікошти.
Реклама

new_image2_322

Занепокоєння. Будь-яка тривожна інформація веде до зростання долара. Фото: М. Соколов/ТАСС

ВГАДУЄМО ЧАС

Такимчином,якщонамдлячогосьпотрібнавалюта,ми,використовуючинаведенівищепідказки,можемовгадатичасдляпокупкидоларів.Якщомизаздалегідьзнаємо,щонамдоведетьсямінятивеликусумувалютидляякоїсьпокупки,миточнотакжеможемопостаратисяздійснитиобмінвперіодиочікуваногощодовисокогокурсу.Важливостежитизановинами-щобне пропуститите,щоможевплинутиназвичайнудинамікукурсу.І,звичайно,не піддаємосяпаніцііажіотажнимнастроям.

ПАРИТЕТ. Існує інструмент, який показує, яким приблизно повинен бути курс долара з чисто економічних міркувань – без впливу викликаних новинами настроїв натовпу. Це так званий інфляційний паритет. Його значення регулярно публікує компанія MPP Consulting.

Цей метод побудований на зіставленні того, з якою швидкістю знецінюються дві цікаві для нас валюти. Якщо в одній країні інфляція помітно більша, ніж в інший, то ця різниця повинна бути скомпенсована рухом курсів. Тобто більш "інфляційна" валюта повинна подешевшати відносно стійкої.

Як каже Павло Мельник, якщо курс, розрахований за інфляційним пріоритетом, відрізняється від реального не більше ніж на 10%, це вважається нормальним, і різких змін курсу не передбачається.

Якщо ця різниця більше 10%, є спотворення у формуванні курсу – чи то за рахунок адміністративного регулювання ринку, то чи за рахунок панічних настроїв. І в нормальних умовах, коли цей вплив буде знято, реальний курс постарається наблизитися до паритетного. Якщо різниця між реальним і паритетним курсом – понад 50%, наявний великий дисбаланс, за яким послідує різке падіння або зліт курсу. Така ситуація була в кінці 2008 року (паритетний курс – 8,43 грн, реальний – 5,12 грн) і наприкінці 2013 року (паритетний – 12,44 грн, офіційний – 8,1 грн).
На кінець 2016 року паритетний курс долара становить 26,17 грн. Тобто реальний комерційний курс повинен бути в діапазоні 23,5-28,8 грн.

Наприклад, візьмемо все той же зліт 2015 року. На кінець 2014 року паритетним був курс був 15,91 грн, різниця з реальним – 19%. У квітні – після того як паніка спала – паритетний курс був 20,15 грн, на 19% нижче реального. А в липні, коли все зовсім "вляглося", був досягнутий повний паритет – різниця між курсами становить майже 0%.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти