Як вплине націоналізація ПриватБанку на простих українців

20 грудня 2016, 17:27

Сергій Рюмочкін Сергій Рюмочкін

Як мінімум 3700 грн заплатить кожен українець, долар може подорожчати на 1-1,5 грн, а ставки за депозитами знизяться

Зростання цін і курсу долара, зниження ставок за депозитами, припинення обслуговування рахунків і плата в тисячі гривень з кожного українця; збереження коштів вкладників, очищення і стабілізація банківської системи, отримання нового траншу кредиту МВФ – все це обговорювані наслідки націоналізації ПриватБанку, – найкращого, хоч і запізнілого рішення ситуації з цією найбільшою приватною фінустановою імені групи Ігоря Коломойського.

Реклама

Націоналізація ПриватБанку безумовно позначиться на кожному українцеві, адже тільки офіційно з ним співпрацює половина населення країни (згідно з даними GFK Ukraine з банком співпрацюють 51,4% українців-фізосіб старше 16 років, і 56,1% всіх юросіб; за даними НБУ, більш як 20 млн громадян України зберігають кошти в цьому банку), активи "Привату" становлять 13,7% ВВП України, причому 191,1 млрд у них – депозити населення і підприємців, часто використовувані для інсайдерського кредитування, що, згідно з офіційною позицією НБУ, і призвело до націоналізації банку, тоді як в самій установі нарікають на інформаційні атаки, які втілилися в прогнози, які збуваються (якщо довго твердити про націоналізацію банку – вона станеться).

Представники влади та більшість експертів сходяться на думці, що уникнути націоналізації ПриватБанку в умовах, що склалися, було неможливо (це явно простіше, ніж змусити Коломойського платити за рахунками), а проводити її було необхідно (інакше в майбутньому міг статися крах банківської системи, а то й повалення влади). При цьому націоналізація підноситься як єдиний варіант, при якому для вкладників ПриватБанку і інших українців нічого не зміниться. "Сегодня.ua" зібрав кілька роздумів про те, що все-таки може змінитися для українців внаслідок націоналізації ПриватБанку і як вона може позначитися на громадянах і економіці.

Націоналізація ПриватБанку допоможе зберегти заощадження вкладників

"Всі кошти на поточних і депозитних рахунках всіх фізичних та юридичних осіб будуть в цілісності й схоронності. Це гарантує держава", – написав насамперед керівник IT-напрямку ПриватБанку Дмитро Дубілет, оголошуючи несподівану, за його словами, новину про націоналізацію фінустанови.

Реклама

Дійсно, Верховна Рада вже включила до сьогоднішнього порядку денного терміновий президентський законопроект, що передбачає гарантування державою вкладів до державних банків (не тільки до Ощадбанку, а й до націоналізованого "Привату") в повному обсязі.

Як пояснює заступник директора Центру економічної стратегії Марія Репко, для вкладників і клієнтів-фізосіб депозити в "Приваті" перейшли з категорії звичайних до категорії квазі-суверенних.

"Тобто приблизно як в Укрексімбанку або Укргазбанку. Держава, судячи з риторики, докладе всіх можливих зусиль, щоб платежі проходили вчасно і без проблем. З акціонерами, судячи з усього, про це домовленість також досягнута. Це був найстрьомніший момент в історії з Приватом, і тут все начебто розрулили", – написала вона на своїй сторінці в Facebook.

"Вкладники банку взагалі щасливі люди. Замість депозиту в схемному банку вони отримають депозит в банку державному, за тією ж ставкою", – написав з цього приводу фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.

Зазначимо, що вчора платежі корпоративних клієнтів "Привату" тимчасово призупинили, але сьогодні їх відновили. Тим часом в ПриватБанку накопичилося близько 500 тис. відкладених платіжних документів юридичних осіб. Однак у Нацбанку сподіваються, що протягом дня "ПриватБанк" увійде в свій звичайний режим роботи і з готівковими коштами, з банкоматами, і з безготівковими розрахунками.

Реклама

За націоналізацію ПриватБанку заплатить кожен українець

"Як мінімум 3700 грн. Заплатить кожен українець. Трохи більше нової мінімальної ЗП", – вважає співзасновник Громадянської платформи "Нова країна" Андрій Длигач, який висловив припущення, що передбачуваний брак капіталу "Привату" в розмірі 148 млрд гривень компенсуватимуть 40 мільйонів громадян.

Суму негативного капіталу "Привату" все ще оцінюють фахівці Фонду гарантування вкладів, проте суті справи це не змінює: українцям доведеться заплатити за покупку ПриватБанку державою, наприклад, через зростання цін.

"Орієнтовна сума облігацій 116 млрд (оцінка на поточний момент). Згодом стане зрозуміло, яку частину облігацій і коли доведеться продати або взяти кредити в НБУ під їх заставу, щоб оплатити зобов'язання банку... А зараз головне запитання! Звідки гроші на облігації? Це завжди податок, прямий або інфляційний. тобто за брак капіталу платить українець", – написав на своїй сторінці в Facebook член ради НБУ Тимофій Милованов.

Націоналізація ПриватБанку може призвести до зростання цін і курсу долара

Реклама

Викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Олексій Геращенко допускає зростання цін або курсу долара внаслідок націоналізації ПриватБанку.

"Держава (читай 40 мільйонів осіб) формально сплатить 20 мільйонам, щоб вони не турбувалися і не палили машини і не били вікна. Ну, і все 40 мільйонів заплатять якось. У кінцевому рахунку у вигляді інфляції, курсу або чогось ще. Адже щось (повернення вкладів) не виникає з нічого", – написав він на своїй сторінці в Facebook.

За оцінкою економіста Сергія Фурси, курс долара може зрости на 1-1,5 грн.

"Ми можемо побачити сплеск і якесь певне падіння гривні, на гривню-півтори. Сильно не буде, тому що це варіант націоналізації, а не ліквідації банку. Відповідно, інформаційно це дуже легко заспокоїти і пояснити людям, що нічого не стається", – розповів "Голосу Столиці" Сергій Фурса.

Втім, головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан передбачає, що додаткового тиску на валютний курс і інфляцію через націоналізацію ПриватБанку бути не повинно.

"Держава внесе до націоналізованого банку від 116 до 148 млрд грн у вигляді державних облігацій (ОВДП). Внесення облігацій в капітал відбуватиметься поетапно, перший внесок – 43 млрд грн. Важливо зазначити, що вносяться саме облігації, а не "живі гроші". Банк зможе їх монетизувати в НБУ, тобто отримати гривню, ТІЛЬКИ якщо почнеться різкий відтік депозитів і банку потрібна буде додаткова ліквідність. Тобто при націоналізації банку автоматичного вливання гривні в економіку не відбувається і додаткового тиску на валютний курс і інфляцію через входження держави в банк бути не повинно, якщо не буде значного відтоку депозитів", – пояснює економіст на своїй сторінці в Facebook.

В тренді
У Рівному райраді за борги вимкнули воду: як викручуються чиновники без туалета (відео)

Однак якщо населення почне панікувати, зростання цін і курсу безумовно буде.

"У короткому періоді може скакати курс (причому в обидві сторони, якщо НБУ почне вливати долар з резервів). У довгостроковішій перспективі, якщо вливати готівку в ринок будуть повільно, інфляційний тиск буде помірним, якщо ж, незважаючи на перших два пункти, виникне паніка, і вливати готівку доведеться швидше – інфляційний тиск посилиться", – вважає Марія Репко.

До слова про паніку: з банкоматів "Привату" вчора зняли 2 мільярди гривень, черг біля банкоматів немає, а Нацбанк додатково виділив ПриватБанку 15 млрд гривень на підтримку ліквідності.

Націоналізація ПриватБанку може привести до зниження ставок за депозитамим

Експерти сходяться на думці, що націоналізація ПриватБанку була необхідна для очищення банківської системи. Один з можливих наслідків такого кроку – зниження ставок за депозитами до реальніших, насамперед, для клієнтів "Привату".

"Націоналізований банк, швидше за все, проводитиме менш агресивне залучення депозитів і поступово знижуватиме депозитні ставки, що в цілому приведе до здешевлення ресурсів для банківської системи і прискорить зниження кредитних ставок", – вважає Олена Бєлан.

У перспективі є кілька підходів, які допоможуть змінити ситуацію в банку, впевнений банківський аналітик Віталій Шапран. Головні з них: знизити відсоткові ставки за депозитами і збільшити комісійні доходи. "За нашими оцінками, не ПриватБанк чекає не стільки відхід, як динаміка клієнтської бази. Хтось піде, хтось з'явиться новий", – вважає експерт.

Націоналізація ПриватБанку може позначитися на якості його IT-послуг

Зараз "Приват24" працює в звичайному режимі: можна вільно зайти і перевести гроші або здійснити інші операції. Спікер "Приватбанку" Олег Серга запевнив, що всі банківські системи типу "Приват-24" та інші також працюватимуть в звичайному режимі і далі.

Втім, експерти зазначають, що збереження IT-сервісів – один з проблемних моментів при націоналізації "Привату" і не факт, що вони так само працюватимуть в майбутньому.

"Для платежів, карток, корпоративних клієнтів: держава, знову таки, докладе зусиль, щоб без проблем проходили платежі. Але потрібно розуміти, що з цього моменту банк державний, тобто якість сервісів в перспективі може не зберегтися. У короткому періоді по ідеї змін бути не повинно. Знов таки, це був найстрьомніший момент в історії з Приватом", – вважає Марія Репко.

Заступник голови НБУ Катерина Рожкова заявила, що в найближчому майбутньому платформа банківських онлайн-сервісів "Приват24" пройде міжнародний аудит, щоб визначити реальних власників платформи і умов подальшого її використання.

Не виключено, що прихід держави в "Приват" можуть негативно сприйняти частина українців, які використовують його для своєї комерційної діяльності і вважають за краще її вести в приватному банку.

Націоналізація ПриватБанку сприяє співпраці з МВФ

"Націоналізація наближає Україну до наступного траншу МВФ, що позитивно позначиться на економіці", – впевнена Олена Бєлан.

За словами старшого наукового співробітника Інституту міжнародної економіки Петерсона Андерса Аслунда, націоналізація ПриватБанку була умовою МВФ для видачі Україні кредиту.
Директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард вже назвала рішення націоналізувати ПриватБанк важливим кроком в зусиллях щодо збереження фінансової стабільності в Україні, але нових обіцянок щодо надання Україні чергового траншу поки що не дала.

ПриватБанк можуть приватизувати

Міністр фінансів Олександр Данилюк повідомив, що після повної націоналізації банк планують продати, оскільки державі не потрібна така велика частка (з урахуванням "Ощадбанку" та ін. держбанків, більше 50%). Але це станеться через кілька років.

Керуючий директор ЄБРР в країнах Східної Європи і Кавказу Франсіс Маліж заявив, що ЄБРР за певних умов допускає свою участь в процесі можливої приватизації ПриватБанку в майбутньому.

Всі подробиці в спецтемі Націоналізація ПриватБанку

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти