Як на українцях заробляють шахраї: "піраміди" ростуть гігантськими темпами

Експерти радять утриматися від ризиків, а психологи пояснюють, злочинці тиснуть на емоції

В Україні, як відзначають експерти, фінансові піраміди ростуть як гриби після дощу. Шахраї, називаючи себе пенсійними фондами, інвестиційними компаніями і кредитними агентствами, заробляють мільйони, залишаючи вкладників з порожніми кишенями. Сайт "Сегодня.ua" разом з експертами з'ясовував, що не клюнути на вудку шахраїв.

Як дізнатися фінансову піраміду

Реклама

Фінансові піраміди не заробляють гроші за допомогою інвестицій, а просто збирають заощадження у вкладників, пояснює економіст Олександр Охріменко. Відсотки від вкладів виплачують за рахунок інших клієнтів, в результаті фінансова піраміда може існувати до тих пір, поки росте кількість вкладників. Перші клієнти дійсно отримують обіцяні відсотки від інвестицій і примножують свій капітал, однак подібна схема може "лопнути" в будь-який момент. Головне завдання будь-якої фінансової піраміди, як пояснюють експерти, – збагатити її творця.

"Брати участь у фінансовій піраміді – те ж саме, що грати в карти з шулером. Імовірність того, що ви обіграєте шулера, дуже низька. Швидше за все, це шулер обіграє вас. Класична піраміда збирає з людей гроші, а після, через якийсь час, зникає", – розповідає економіст.

"Брати участь у фінансовій піраміді – те ж саме, що грати в карти з шулером. Імовірність того, що ви обіграєте шулера, дуже низька", – говорить Олександр Охрименко.

Директору юридичної консалтингової групи "LEX" Богдану Хаустову кілька років тому вдалося закрити одну з великих фінансових пірамід, проте після цього, як зазначає юрист, піраміди почали рости як на дріжджах.

Реклама

За час своєї роботи експерт навчився визначати ознаки шахрайських схем.

Нереальні доходи

У той час як українські банки пропонують своїм клієнтам дохід на рівні 12% від валютного вкладу, фінансові піраміди обіцяють до 800% річних. Так, у фінансовій піраміді "МММ-2015" обіцяли вкладникам примножити капітал в 8 разів. При цьому щомісячний дохід нібито може досягати 45% від суми вкладу. Втім, на цей момент на сайті "МММ" потенційним вкладникам пропонують почекати – діяльність фінансової піраміди нині призупинена.

Реклама

Підприємець Сергій Новіков, який кілька місяців тому вийшов з фінансової піраміди, впевнений, в місяць дохід від вкладу в національній валюті не повинен перевищувати 2%, а в валюті – 0,5 – 1%.

.png_17

Реклама фінансової піраміди. Фото: скріншот сайту

МАНІПУЛЯТИВНА РЕКЛАМА

У своїй рекламі фінансові піраміди використовують кілька психологічних прийомів, розповідає доцент кафедри практичної психології Ольга Іщук. Шахраї намагаються викликати емоції у потенційного вкладника: показують приклад успішного клієнта, який за три місяці розбагатів в кілька разів, показують гарні будинки, пачки з грошима, нові машини. Потенційного вкладника намагаються "заманити" в піраміду за допомогою авторитету – людини, яка повинна викликати довіру.

"Якщо ви приходите в офіс і вам кажуть, зараз прийде начальник і вам розповість, якщо вас активно переконують, розповідають, що ця пропозиція діє тільки кілька днів, показують людину, яка за допомогою цієї піраміди розбагатіла – вами просто маніпулюють", – розповідає психолог.

"Якщо ви приходите в офіс і вам кажуть, зараз прийде начальник і вам розповість, якщо вас активно переконують, розповідають, що ця пропозиція діє тільки кілька днів, показують людину, яка за допомогою цієї піраміди розбагатіла – вами просто маніпулюють", – розповідає психолог.

НЕПРОЗОРІ СХЕМИ І СКЛАДНИЙ ДОГОВІР

Богдан Хаустов розповідає: шахраї використовують сучасні технології для того, щоб обійти законодавство. Наприклад, переводять гроші в "електронну валюту". За фактом, вкладники купують за справжні гроші фіктивні.

"Договору часто полягають так, що гроші повернуться, наприклад, на умовах і порядку, встановленому пунктом 5.4.1, в якому написано, що цей пункт буде працювати за певних умов. Це може бути передбачено іншим пунктом договору. Найчастіше такі договори – дуже складна папір, в якій складно розібратися навіть людині з вищою юридичною освітою", – розповідає юрист.

Як повернути гроші

Підприємець Сергій Новіков розповідає, йому вдалося повернути майже всі свої гроші ще до того, як фінансова піраміда призупинила виплати. Відсотки за вкладом платили щомісяця, свої кошти (5 тисяч доларів) молодий чоловік вивів у квітні, а вже в травні виплати призупинили. "Компаньйон мій не встиг вивести 500 доларів, а я, слава Богу, встиг. Але, можна сказати, що через різницю в курсі долара я втратив близько 100 доларів. Є і більш постраждалі: одна жінка вклала 4 тисячі доларів, проте незабаром виплати припинилися, і вона залишилася ні з чим. Там же така схема, що ти вводиш реальні гроші, а натомість отримуєш електронні мані. Потім тобі на аккаунт приходять ці мані, і ти за їх курсом (який значно нижче офіційного і постійно варіюється – аж до 9 гривень за долар) можеш перевести в гривні і вивести", – розповідає Сергій.

"Там же така схема, що ти вводиш реальні гроші, а натомість отримуєш електронні мані. Потім тобі на аккаунт приходять ці мані, і ти по їх курсу можеш перевести в гривні і вивести", – розповідає Сергій.

Якщо ще кілька років тому можна було повернути гроші як безпідставно набуті іншою особою, то зараз шахраї маскуються під інвестиційні фонди, отримати назад свої гроші дуже складно, розповідає Богдан Хаустов. "Способи повернення грошей є, але вони різні. Часто відбувається так, що гроші просто не повернути. У 2013-2014-му нам вдалося припинити дію великої піраміди, організатор потрапив за ґрати. З іншими випадками, вдалося вплинути, але повернути гроші дуже складно", – розповідає юрист.

Експерти радять: перш ніж вкладати свої гроші, слід проконсультуватися з юристом, який, проаналізувавши договір, зможе відповісти, чи повернуть інвестиції. До слова, багато вкладників "МММ" 90-х років так і не отримали свої кошти назад. Декілька років тому в шахрайстві звинувачують пастора церкви "Посольства Божого" Сандея Аделаджа. Як стверджують в прокуратурі, за допомогою фінансової афери пастор обманув майже 3,5 тисячі осіб. Парафіяни церкви втратили мільйонів гривень.

Чому українці беруть участь в пірамідах, а кількість шахраїв росте

Олександр Охріменко впевнений: кількість фінансових пірамід зростає в умовах складної економічної ситуації. Українці намагаються врятувати свої заощадження від інфляції і "клюють" на обіцянки шахраїв. "Зараз формується багато нових пірамід, які працюють під виглядом страхових компаній. В умовах кризи попит на піраміди зростає. У деяких випадках складно відразу впізнати піраміду", – розповідає економічний експерт.

"Зараз формується багато нових пірамід, які працюють під виглядом страхових компаній. В умовах кризи попит на піраміди зростає. У деяких випадках складно відразу впізнати піраміду", – розповідає економічний експерт.

У той же час психолог пояснює, найчастіше в фінансових пірамідах беруть участь молоді люди. Крім того, популярністю пірамід сприяє сформований стереотип про те, що гроші можна заробити без особливих зусиль.

"Людям завжди хочеться вірити в диво. Хочеться вірити, що за допомогою невеликого вкладення можна заробити гроші, що саме нам пощастить. Найчастіше в таких пірамідах беруть участь люди, які шукають легкий заробіток. Це властиво молодим людям, які часто бачать приклади, коли можна отримати легкі гроші, нічого не вкладаючи. Часто нам показують початковий шлях і кінцевий, а сам процес досягнення успіху не відображається в мас-медіа, тому формується цей помилковий образ", – розповідає психолог.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
52,50
52,00
52,00
36,09
52,90
50,90
51,90
34,40
54,59
53,18
53,09
34,99
54,84
53,47
53,46
35,75
54,90
52,90
51,90
35,00
58,88
56,49
55,49
36,21
58,99
56,99
55,99
35,55
58,99
56,99
55,99
35,64
59,99
57,99
57,99
35,73
-
51,06
50,17
33,75
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

43799.25

Dogecoin (DOGE)

0.1

Ethereum (ETH)

2355.14

Litecoin (LTC)

77.83

Ripple (XRP)

0.66

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти