Як зміниться обмін валют в Україні після скасування пенсійного збору

22 грудня 2016, 10:10

Банкіри нарікають на адміністративні обмеження і сумніваються, що така міра переможе чорний ринок

Верховна Рада України прийняла законопроект №5132, який передбачає скасування 2%-го збору до Пенсійного фонду при валютообмінних операціях. На думку банкірів, це посприяє вирівнюванню вартості валюти в банках і на чорному ринку, але, разом з тим, спростить життя нелегальним обмінникам, оскільки тепер податківці не зможуть закривати їх за несплату зазначеного збору. До того ж, в банках продовжують діяти обмеження на покупку валюти, пише UBR.

Реклама

За скасування валютного збору банкіри і громадські діячі виступали відразу після його введення (тоді він становив 0,5%), але ще активніше про це заговорили після різкого підвищення розміру збору до 2%. Адже обсяги офіційного ринку впали майже в 2,5 разу: люди і бізнес стали купувати дешевшу валюту у сірих міняйл, які продавали її без збору.

Закон, який підтримав парламент, набуде чинності 1 січня 2017 року. Тому тільки з наступного року валютні ціни  банків наблизяться до цифр чорного сегмента і зможуть з ними конкурувати. І тільки після зближення курсів білого і чорного ринків якась частина клієнтів тіньових міняв піде до офіційних обмінників.

"Можна очікувати деякий відтік клієнтів з чорного ринку до офіційного сегменту – банків і легальних обмінних пунктів. Однак відтік буде помірним. І не зможе істотно вплинути на скорочення обсягів чорного ринку, оскільки він обслуговує неформальну економіку", – зазначив головний аналітик Укрсоцбанку Андрій Приходько.

Закон, который поддержал парламент, вступит в силу 1 января 2017 года. Поэтому только со следующего года валютные банков приблизятся к цифрам черного сегмента и смогут с ними конкурировать. И только после сближения курсов белого и черного рынков какая-то часть клиентов теневых менял пойдет в официальные обменки.

Реклама

"Можно ожидать некоторый отток клиентов с черного рынка в официальный сегмент — банки и легальные обменные пункты. Однако отток будет умеренным. И не сможет существенно повлиять на сокращение объемов черного рынка, так как он обслуживает неформальную экономику", — отметил главный аналитик Укрсоцбанка Андрей Приходько.

З тіні вийде не більш 50 млн доларів на місяць, вважають експерти.

На думку опитаних банкірів, від тіньовиків відвернуться 10-15% їх клієнтів. Це будуть ті, хто одноразово купує не більш як 400 доларів.

"Купівля валюти в сумі до 12 тис. грн через банки стане ідентичною покупці на чорному ринку або в обменику. Або навіть дешевше, поки є розбіжності курсів продажу різними операторами", – підсумував старший аналітик Forex Club в Україні Андрій Шевчишин.

Але більшість українців і далі обслуговуватимуться у мінял. Причина – збереження обмежень на покупку валюти в межах суми, еквівалентної 12 тис. грн. Як тільки сума покупки виходитиме за межі валютного обмеження, покупець йтиме на чорний ринок, кажуть банкіри.

"Процес скорочення тіньового ринку відбудеться не моментально після набуття законопроектом чинності через все ще діючі адміністративні обмеження. Скорочення прискорюватиметься, якщо в подальшому проводитиметься лібералізація валютного ринку", – вважає директор казначейства Банку Кредит Дніпро Олег Курінний.

Реклама

_afp_05Українці йшли до міняйл не тільки через 2%-вий збір, кажуть банкіри. Фото: AFP

За різними оцінками, частка тіньового валютного ринку в Україні зараз становить мінімум 50% всього валютообміну. Хоча часто експерти називають і значущіші цифри. Як аргумент наводять офіційні обсяги до введення збору (1,5-2 млрд доларів) і після його підвищення до 2% (300-400 млн доларів на місяць). Як мінімум, триразова різниця між обома показниками – це те, що доповнило і без того існуючі тіньові операції, впевнені фінансисти.

"При знятті обмежень на валюту чорний ринок б звузився до розміру, необхідного для забезпечення тіньового сектора. Поки що ж сірий і чорний ринок забезпечують всю тіньову економіку, зовнішні операції, заощадження та інвестиції. Тому очікуємо на плавний ефект детінізації. За нашими розрахунками з тіні вийде не більш 50 млн доллров на місяць", – підрахував Шевчишин.

У чому експерти точно бачать позитив скасування 2%-го збору – то це в ослабленні психологічного впливу на громадян. Адже в моменти невизначеності з курсом чорний ринок швидко завищує ціни на долар, нагнітаючи ситуацію.

"Курс комерційних банків більшою мірою орієнтований на безготівковий ринок. Тому без 2% збору курс чорного ринку прагнутиме до вирівнювання з офіційним ринком, що сприятиме зменшенню ажіотажу. Вплив на безготівковий ринок буде незначним, тут все визначать попит і пропозицію, а також НБУ", – додав експерт.

Реклама

Яскравий доказ можливостей спекулянтів – ситуація на ринку в останні дні, коли чорний ринок підняв долар до позначки 28 грн/дол., ігноруючи тенденції офіційного сегмента і міжбанківського ринку. "Зростання курсу готівкового долара був непропорційним його міжбанківським значенням і реальному попиту з боку населення, нагнітаючи ситуацію", – констатував Курінний.

Експерти також зазначають, що відміна 2%-го збору при збереженні обмеження з купівлі не більше 12 тис. грн може навіть спростити життя міняйл. Адже їх не буде за що закривати – раніше податківці могли їх вивести з ринку саме за несплату збору, а тепер цей козир у фіскалів зникне.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти