Як блокада на Донбасі обвалить курс гривні: думки експертів

24 лютого 2017 16:49

Помітний для простих українців економічний ефект може проявитися тільки за кілька місяців

В кінці січня так звані активісти на знак протесту торгівлі з окупованими територіями Донбасу перекрили залізничні колії з Донбасу, після чого в Україні припинилися поставки антрациту з непідконтрольних територій. 15 лютого Кабінет міністрів ввів надзвичайний стан в енергетиці. Сектор залежить від поставок вугілля з окупованих районів Донбасу – на антрациті працюють сім теплових електростанцій і багато електроцентралі. А до 15% всієї електроенергії в Україні виробляється на паливі з зони бойових дій, пише "Ліга.net".

Реклама

Через брак антрациту вже кілька діб заблокована робота ряду металургійних підприємств. Виробництво зупинили Єнакіївський металургійний завод і Краснодонвугілля групи "Метінвест", підприємства корпорації ІСД в Алчевську. Затяжна блокада ставить під загрозу роботу інших підприємств. Про можливу зупинку заводу заявив Дніпровський меткомбінат.

Металопродукція, за розрахунками Національного банку, становить до 40% всього українського експорту, тому негативні зміни на цьому ринку можуть вплинути на курс гривні і на економіку в цілому.

"Якщо зупиняться 3-4 меткомбінати серед яких Азовсталь і ММК ім. Ілліча, то швидше за все ми втратимо до 25% валютних надходжень в країну, це може негативно відбитися і на динаміці ВВП в першому кварталі", – пояснює Віталій Шапран, член виконкому Українського товариства фінансових аналітиків.

Валютний ринок відчує наслідки блокади за кілька місяців, коли надходження валютної виручки від металургів зменшаться або в разі, якщо Україні доведеться закуповувати імпортне вугілля. Поки що блокада не робить тиску на міжбанк – безготівковий курс долара знижується. Минулого тижня великим компаніям потрібна була гривня для оплати податку на прибуток. Цього тижня валюту продають експортери-аграрії, які готуються до посівної.

Реклама

Динаміка курсу гривні до доллара на міжбанку:

.png_311

Чим загрожує українській економіці блокада в довгостроковій перспективі і наскільки серйозні ризики девальвації, розповіли аналітики, експерти та банківські скарбники.

Не пропусти!
Нідерланди – Австрія: онлайн-трансляція матчу суперників України на Євро-2020
Депай vs Алаба, Нідерланди vs Австрія

Ярослав Жаліло

експерт Інституту соціально-економічних досліджень

Якщо зупинка або навіть скорочення виробництва на металургійних підприємствах дійсно відбудуться, це буде відчутно для валютної виручки країни. Чорна металургія дала в 2016 році 21,8% експортної виручки. Складно з точністю сказати, яка тут частка підприємств "зони ризику". Залежно від масштабів, це може бути 5-10% експорту.
Ефект для валютного ринку очікуємо – скорочення пропозиції валюти і девальваційний тренд. Поки ринок спокійний, але реальна зупинка заводів підживлює девальваційні очікування. Незабаром підкріпити їх може і скорочення припливу валюти.
Ризики збережуться, навіть якщо метзаводи не зупиняться, а будуть переорієнтовані на інші джерела сировини. Це призведе до зростання імпорту коксу і погіршення торгового балансу. Алчевський і Єнакіївський меткобмінати вже згортають виробництво.
Серед інших наслідків – проблеми поставки вугілля на ТЕС і проблеми з опаленням і електрогенерацією; соціальні проблеми через скорочення доходів працюючих на проблемних підприємствах або навіть їх звільнення. А також загальне погіршення іміджу України з точки зору її здатності підтримувати правопорядок в економічній сфері, додаткова точка внутрішнього конфлікту в суспільстві, додаткові "аргументи" для російської пропаганди на окупованих територіях.

Костянтин Фастовець

аналітик ИК Adamant Capital

Через блокаду відбудеться зменшення валютної виручки. Втрати групи "Метінвест" з експорту сталі можуть скласти 100 млн доларів в місяць. Але потрібно врахувати, що руда, яка не дійшла до метзаводів, буде експортуватися. Таким чином, за рахунок експорту руди, яка не була використана на виробництво сталі, "Метінвест" зможе отримати близько 70-80 млн доларів на місяць і частково компенсувати втрати. Негативний вплив на валютний ринок блокада може надати в майбутньому. Оплата за експортні поставки зазвичай не надходить на рахунки підприємств відразу (згідно з постановою НБУ, затримка може становити до 120 днів). Тобто ефект може проявитися лише через 3-4 місяці. На той час на валютний ринок впливатимуть, в тому числі, і інші чинники, а НБУ зможе провести інтервенції для пом'якшення дисбалансу. Зменшення податкових надходжень теж варто очікувати, але цифри відносно незначні.

Олександр Паращій

голова аналітичного відділу Concorde Capital
Реклама

За поточних цін на метал наша металургія і гірничо-рудні компанії можуть недоотримувати експортної виручки близько 100-125 млн доларів на місяць. Також нам доведеться імпортувати вугілля на суму 40-45 млн доларів на місяць. Тобто тільки за ГМК і вугіллю ефект на торговий баланс в поточних цінах може скласти мінус 140-170 млн доларів.
Поки ми не бачимо негативну реакцію валютного ринку, хоча Нацбанк і сам президент попереджають про негативні наслідки від блокади для гривні. Схоже, поки що на пропозиції валюти блокада не позначилася, але незабаром ефект може стати відчутним. У блокаді є і неочевидні речі. Не факт, що підприємства на окупованій території є конкурентоспроможними – адже їм доводиться платити на тій території додаткові збори, що здорожує їх продукцію, до того ж веде до недоотримання податків до українського бюджету (в порівнянні з аналогічними компаніями, що працюють на неокупованій частині). Ефект від блокади на ті ж ціни на е/е теж не обов'язково буде негативним.

Олег Курінний

директор казначейства Банку Кредит Дніпро

Поки ситуація з блокадою не робить тиску на валютний ринок. У бізнесу в кінці місяця починається традиційний бюджетно-податковий період, під який їм буде потрібно завести в країну великі обсяги нацвалюти. Якщо розглядати ринок у короткостроковій перспективі, серйозних потрясінь ми не очікуємо. У довгостроковій перспективі затягування блокади, безумовно, здатне зробити негативний вплив на курс.
Прибираючи політичний контекст і розглядаючи ситуацію виключно з економічної точки зору, звичайно, скорочення другої за розміром експортної галузі в Україні – металургії – відповідно знизить надходження на наші ринки валюти. Валютний дефіцит в майбутньому може викликати девальвацію. Динаміка міжбанку в подальшому буде залежати від того, наскільки затяжною буде блокада і чи будуть знайдені якісь альтернативні рішення щодо поставок енергоносіїв.

Руслан Кравченко

начальник казначейства Укрсоцбанку

Обсяги продажу валютної виручки на міжбанку з моменту початку блокади знизилися несуттєво. Середні обсяги продажу валюти на міжбанківському ринку в 2017 році до 22 лютого включно – еквівалент 154 млн доларів на добу. З початку року до 26 січня середні обсяги продажів склали 160 млн доларів, а з 26 січня до 22 лютого – 148 млн доларів. За весь 2016 рік середні продажу – 250 млн доларів, в той час як за 2013 рік – 1 215 млн доларів. Тобто на тлі драматичного падіння обсягів продажу валюти з базою порівняння 2013 року зараз можна сказати, що істотних змін після блокади не відбулося. У всякому разі, поки що. Відверто кажучи, падати особливо нікуди.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти