З 400 страхових компаній України можуть "вижити" лише 40 – ЗМІ

30 липня 2015, 09:47

НБУ планує очистити ринок

Наприкінці липня в парламенті зареєстрований президентський законопроект про ліквідацію небанківського регулятора – Нацкомісії з регулювання ринків фінансових послуг. З 1 січня 2016 її функції розділять між собою Нацбанк і Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР). Після такого переділу роботи у регуляторів помітно додасться. На кінець 2014 року в Держреєстрі фігурувало 2087 небанківських фінустанов. Обсяг їх активів становив 9,4% ВВП, пише "Деловая столица".

Реклама

НБУ за півтора року вже видворив з ринку майже третину банків – неплатоспроможними були визнані 55 з 180, зареєстрованих на початок минулого року. Та ж доля тепер чекає і небанківські установи.

"Подивіться, скільки з 400 страхових компаній займається реальним страховим бізнесом – так 40, напевно", – заявила нещодавно глава Нацбанку Валерія Гонтарєва.

Фінансисти вважають цілком імовірним, що після зміни регулятора на ринку залишиться тільки кожна десята компанія. Як мінімум половина СК відсіється, якщо НБУ застосує до підопічних хоча б частину вимог, вже впроваджених для банків. Наприклад, змусить розкривати бенефіціарів і показувати кінцевих власників юросіб-нерезидентів. Зараз структура власності страховиків – таємниця за сімома печатками. Ця інформація недоступна ні клієнтам, ні небанківському відомству.

Ще частина СК закриється, якщо НБУ введе обмеження на роботу з інсайдерами та пов'язаними особами. Завдяки особливій системі оподаткування страховий ринок вже багато років використовується для оптимізації фінансових потоків підприємств. Багато ФПГ створювали афілійовані компанії, які використовували виключно для мінімізації податків. У 2013 р, наприклад, податкова оцінила обсяг псевдострахових схем в майже 3 млрд грн. Після обмеження операцій з інсайдерами цей бізнес кане в Лету разом із кептивними страховиками.

Реклама

Страховий ринок уже давно потребує чищення, зазначають експерти. За даними Нацфінпослуг, більше 95% страхових премій збирає 100 страховиків, хоча їх зареєстровано близько 400.

В тренді
Банк "Укрпошта" та антирекорд долара – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Колаж: "Сьогодні"
В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana
В тренді
ФОПи зможуть платити податки через додаток "Дія": як це буде працювати
"Дія" вже знає рахунки, на які повинні надходити податки

"Залишаться тільки ті СК, чиї акціонери готові розвивати свої активи і вкладати в них кошти", – вважає генеральний директор Української федерації страхування (УФС) Галина Третьякова.

У Лізі страхових організацій оцінювали необхідність докапіталізації страхових компаній на рівні 1 млрд грн. Сумнівно, що акціонери під час кризи знайдуть таку суму, та й в принципі захочуть вкладати капітали в збитковий страховий бізнес. Ще одна проблема, яку доведеться вирішувати Нацбанку, – платоспроможність страхових компаній. Їх резерви зараз наповнені "сміттєвими" цінними паперами. Тому, незважаючи на гарну звітність, багато СК де-факто є неплатоспроможними.

За оцінкою УФС, з 14 млрд грн. резервів, сформованих страховиками в минулому році, якісними активами було вкрите не більше 7 млрд грн. Це буде легко побачити, якщо НБУ за аналогією з банками введе для страховиків практику стрес-тестів.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти