І тут з дна постукали: що буде з курсом долара в Україні

6 листопада 2014, 20:00

Ксенія Капустинська , Олександр Харько

Розцінки "чорного" ринку можуть переміститися на офіційні торги

Бурхливе зростання курсу долара в Україні, як і очікувалося, відновилося після виборів. Експерти не можуть прийти до єдиної думки про те, чи повернулася гривня до "вільного плавання", яке передувало серпневим рекордам падіння. В цілому ж, прогнози опитаних "Сегодня.иа" аналітиків не відрізняються оптимізмом.

Реклама

Начальник відділу рейтингів фінансової сфери IBI-Rating Ганна Апостолова нагадує, що режим "вільного плавання" курсу гривні є однією з вимог. "Тому, так чи інакше, НБУ прагнутиме перейти до цього режиму. Дії регулятора можна вважати першими кроками у цьому напрямку", – зазначає Апостолова.

Експерт інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні Марія Сальникова вважає, що в сформованій ситуації курс гривні можна вважати нічим не стримуваним. "Жодних заяв про "граничну межу" курсу валюти, після якого регулятор має намір додатково втручатися, озвучено не було. Тобто НБУ буде просто спостерігати за тим, як учасники міжбанківських торгів поступово почнуть формувати курс", – зазначає експерт.

З Сальниковою не погоджується директор компанії FIBO Україна Сергій Поплавський. "НБУ як і раніше впливає на курс національної валюти, і заходи впливу дещо змінилися. Частина обмежень по операціях з іноземною валютою вже знята, тим не менш, до так званого "вільного плавання" ще далеко", – запевняє він. За словами експерта, нинішнє ослаблення курсу гривні стало результатом зміни підходу НБУ до "постачання валюти на міжбанк.

Зокрема, регулятор відмовився від аукціонів за фіксованим курсом 12,95 грн/дол для того, щоб банки змогли визначитися з рівноважним (ринковим) курсом долара. У результаті офіційний курс гривні, який з квітня тісно зав'язаний на міжбанківську ситуацію, побив історичний антирекорд – долар злетів до небувалої позначки в 13,955 грн.

Реклама

png_140

Офіційний курс долара за останні три місяці. Графік: НБУ


Минулий "доларовий" пік в Україні припав на кінець серпня – тоді американська валюта офіційно зросла до 13,89 грн/дол, і НБУ був змушений перейти до жорстких заходів регулювання ринку.

"Неможливо відповісти однозначно, чи чекає нас чергова хвиля ослаблення гривні, співвідносна з періодом другої половини серпня. Але в той же час заперечувати такого розвитку подій ми не можемо, особливо враховуючи посилення військового конфлікту на сході України", – вважає Поплавський.

В тренді
Закони для МВФ і подорожчання горілки – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Реклама

"Міжбанківський валютний ринок, а слідом за ним і готівковий, можуть повторити динаміку серпня, що означає зміну вартості долара за день більш ніж на 1% і не факт, що тільки в зростання. Тобто ціна буде зростати й падати і впродовж дня, і за результатами кожного дня. Однак безпосередньо темпи зміни залежатимуть від обсягів відкладеного попиту на валюту. Чим більше буде заявок, тим більш імовірно, що курс буде завищувати", – додає Сальникова.

Шукаємо рівновагу і намацуємо "дно"

На "чорному ринку" долар пропонують вже по 15 грн, офіційний курс наближається до 14 грн. В таких умовах ринок продовжує шукати рівновагу, але факторів для стабілізації поки практично немає.

"Ринок буде нестабільний у період до місяця. А ось за курсом валюти спроби регулятора знайти "рівновагу" можуть призвести до падіння гривні до позначки 15", – дає прогноз Марія Сальникова.

Подальша девальвація гривні неминуча, погоджується Поплавський. "Ослаблення гривні неминуче, аж до виконання як мінімум трьох умов: завершення військового конфлікту на сході України; збільшення обсягів експорту при відновленні основних економічних процесів; якісні реформи у всіх сферах економіки України", – перераховує експерт. За його словами, додатковий тиск на гривню надає скорочення обсягів іноземної валюти в країні. Втеча капіталу, номінованого в іноземній валюті, при цьому продовжує збільшуватися.

Реклама

"При виконанні вищезазначених умов, курс гривні цілком може повернутися до 11-12 гривень за долар США. Зазначимо, що на "тіньовому ринку" основна частина пропозиції американської валюти зосереджена вище – ціна 15 грн за долар. Це вказує на те, що ринок налаштований песимістично щодо національної валюти України", – резюмує Поплавський.

Ще менш оптимістично налаштована Сальникова. "Однозначно те, що рівноважний курс буде вище 13 грн. за долар. За базовим сценарієм, за умови отримання траншу фінансової підтримки з боку МВФ у цьому році, відсутності негативної динаміки подій у зоні АТО, а також появі натяків на ймовірність якогось примирення з Росією, курс може закріпитися поблизу позначки 13 грн. Ми оцінюємо ймовірність реалізації даного сценарію в 40", – говорить аналітик.

За песимістичним сценарієм, який Сальникова називає "військовим", у разі подальшого погіршення політичних відносин з Росією на підставі становища східної частини України, а також неотримання грошей від МВФ – до кінця року можна чекати перевищення рівня 15 грн. за долар. "Ймовірність становить також близько 40%", – зазначає експерт. "Згідно з оптимістичним сценарієм, можна очікувати, що ринок заспокоїться в середньому на курсі 14,2 – 14,3 грн", – резюмує Сальникова.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти