"Індекс БігМака" для гривні зріс: що це значить

17 липня 2019 12:59

Штучне зміцнення гривні призведе до невтішних наслідків, вважає економіст

За півроку гривня піднялася в рейтингу найнедооціненіших валют у світі і тепер займає в ньому "почесне" п'яте місце. Опубліковані в The Economist дані ґрунтуються на так званому "індексі БігМака". Експерти видання вважають, що з січня українська валюта зміцнилася майже на 4%, і тепер вона недооцінюється на 61,3%.

Реклама

На думку економіста Бориса Кушнірука, цей показник не варто сприймати серйозно.

"Це досить умовний показник, – каже він. – Він демонструє, що є сукупність різних найменувань продуктів, які використовуються в БігМаку, і їх порівнюють в різних країнах. Але купівельна спроможність визначається не сукупністю продуктів в БігМаку, а великою [кількістю найменувань]".

Насправді, продовжує економіст, гривня недооцінена з точки зору паритету купівельної спроможності.

"У нас паритет купівельної спроможності занижений, оскільки ціни на певні види товарів і послуг занижені. Наприклад, транспортні перевезення – вони субсидуються, а на комунальні послуги – перехресне субсидування. Якби не занижувалися ціни на певні товари та послуги, цілком ймовірно, що гривня була б занижена, але не настільки, наскільки це демонструється", – зазначає експерт.

До того ж, потрібно врахувати, що сальдо зовнішньої торгівлі України – негативний, тому спостерігається нестача валюти. А під час "валютного голоду" завжди зростає курс долара.

"[Курс] визначається попитом і пропозицією на товар (тобто валюту. – Ред.). На жаль, в нашій сировинній економіці доларів не вистачає. Таким чином, говорити, що у нас гривня недооцінена, не зовсім коректно", – зазначає Кушнірук.

Разом з тим, без зовнішніх запозичень і без перерахувань зарабітчан, гривня продовжувала б знецінюватися, вважає Кушнірук.

"Якщо ми зміцнюватимемо гривню щодо долара, – говорить експерт, – це погіршуватиме становище нацвалюти до іноземних. У якийсь момент це призведе до того, що гривня сильно обвалиться, тому що не буде чим покривати різницю між попитом і пропозицією на іноземну валюту. Адже у країни негативне торговельне сальдо".

Реклама

Нагадаємо, що раніше цього року курс долара в Україні подешевшав до мінімуму з 2016 року, проте незабаром знову подорожчав.


"Індекс БігМака" The Economist розраховує з 1986 року на основі ціни бутерброда в різних країнах світу, щоб визначити, наскільки валюта країни недооцінена (або переоцінена) по відношенню до долара США. За основу береться вартість бігмака в Штатах і вважається, що в нацвалюті будь-якої країни він в перерахунку на долари повинен коштувати стільки ж. Якщо коштує більше – валюта переоцінена до долара, менше – недооцінена.

При цьому експерти вже пояснювали сайту "Сьогодні", що цей індекс не можна сприймати надто серйозно, адже він не відображає повної економічної картини.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти