Гривню зміцнять льоном: як зміниться національна валюта

Нові банкноти будуть міцнішими і більш складними для підробки

В Україні друкуватимуть гроші з льону. Так, днями Житомирська фабрика банкнотного паперу випустила першу партію паперу з додаванням цієї культури для виробництва української гривні. Як тепер зміниться національна валюта, дізналася "Сьогодні".

За словами заступника глави НБУ Якова Смолія, нові банкноти з додаванням льону будуть набагато міцнішими. "Завдяки своїм природним властивостям, волокна льону значно перевищують по механічній міцності волокна бавовни і забезпечують кращу зносостійкість паперу", – підкреслив Смолій.

"Велика частина банкнот вилучається з обігу через забруднення, і яскравість купюри погіршується і гірше ідентифікуються елементи захисту, – пояснює "Сегодня" директор з виробництва фабрики банкнотного паперу Павло Когут. - Коли купюра нова, структура паперу щільна і банкнота забруднюється незначно. Але коли банкнота побуває в обороті, зв'язки в структурі паперу слабшають і бруду легше проникати в щілини і пори купюри. Льон допоможе це запобігти, тому ми очікуємо поліпшення зносостійкості на 5-10%".

За словами Когута, нові купюри стануть надійнішими – їх буде складніше підробити! "Є спеціальний хімікат, яким можна крапнути на банкноту, а потім в мікроскопі побачити що волокна льону закрашуються в синій колір, а бавовни – в червоний. Так можна визначити, що в справжніх купюрах присутній льон, а на підробках – немає", – підкреслив експерт.

Однак введення лляних волокон в структуру паперу має і свої проблемні нюанси. "Якщо додавати льон, є ризик погіршення водяного знаку, а це неприпустимо, тому наша робота була зосереджена на тому, щоб впоратися з цією проблемою. Ми знайшли вихід, і вже зараз на банкнотно-монетному дворі на цьому папері друкуються банкноти. Людина не побачить підміни, це 100%", – резюмував Когут
.

_-1_388

Реклама

Крім практичної складової, використання лляних волокон у виробництві банкнот здатне знизити собівартість грошей. "Ціна вітчизняної лляної сировини помітно нижча від імпортного бавовняного волокна, яке є дефіцитним товаром, – додав Смолій. - Використовуючи льон, ми зможемо знизити витрати, пов'язані із забезпеченням економіки країни необхідною кількістю банкнот гривні, підтримати національного товаровиробника цієї сільськогосподарської культури і створити додаткові робочі місця".

Експерти аграрного ринку відзначають, що така ініціатива Нацбанку дійсно дасть нові стимули для розширення ринку. "Фактично зараз більшість сировини йде на експорт. За умови внутрішнього попиту можна очікувати стрімке зростання виробництва", – пояснила "Сегодня" головний аналітик" Консалтингового агентства "ААА" Марія Колесник.

Власник агрокомпанії з виробництва льону Ірина Костюшко додає, що банкноти найстабільніших валют світу вже давно мають в своєму складі лляні волокна. "Наприклад, в доларах США і Канади – 25% льону в змісті паперу. Слід враховувати дуже важливий момент: бавовна – це біржова продукція, ціна на яку залежить і від політичної складової, і інших ризиків. Льон і за ціною більш конкурентоспроможний, і залежність цієї сировини від інших, не ринкових факторів набагато менша".
За оцінками НБУ, собівартість друку нових купюр впаде на 10-15%.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.7

Євро (€)

31.46

Російський рубль (₽)

0.37

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти