Згадати все: як Гонтарєва розповідала, що з курсом все буде добре

27 лютого 2015, 17:35

В Україні лихоманить валютний ринок. Нинішній стрибок курсу долара стався після скасування Нацбанком обмеження на купівлю банками валюти за клієнтськими дорученнями. Цей адміністративний захід протримався лише один день, але ринок встиг розбурхати. На піку свого зростання долар досягав 37 грн/дол, проте потім курс почав відкочуватися.

Реклама

Сьогодні голова Нацбанку Валерія Гонтарєва заявила, що все ще мріє відзначити обмеження на валютному ринку, але для цього доведеться почекати стабілізації ситуації.

Втім, про це Гонтарєва заявляла і восени – курс з тих пір обвалився до 30 грн/дол. "Сегодня.ua" вирішила згадати, які коментарі, обіцянки і прогнози озвучувала Гонтарєва з того моменту, як стала главою НБУ.

Офіційний курс долара з моменту призначення Гонтарєвої на пост глави НБУ:

Реклама

19 червня. Курс долара НБУ – 11,84 грн/дол

Валерія Гонтарєва стає главою Нацбанку. "Для мене це виклик, але я сподіваюся, що мої здібності мені допоможуть", – сказала Гонтарєва.

4 липня. 11,82 грн/дол

"Моя задача – очищення (банківської системи) від поганих активів, проблемних активів".

16 липня-17 липня. 11,71-11,8 грн/дол

Реклама

Нацбанк різко підвищив облікову ставку – з 9,5% до 12,5% річних. У Гонтарєвої сподіваються, що це дозволить підвищити привабливість банківських депозитів, а також "може позитивно вплинути на кон'юнктуру валютного ринку України".

8 серпня. 12,60 грн/дол

"Якщо маховик розкрутиться, то нам доведеться вживати адміністративних заходів. Я думаю, що сьогодні ми ще можемо обійтися без них. Я не люблю адміністративні заходи, ми постараємося все що можна зробити через ринкові механізми".

"Ми не плануємо витрачати наші резерви на якесь стримування. Ми будемо йти в руслі ринку".

"Гнучкість курсу говорить про те, що ми не будемо його стримувати, але це не означає, що ми не будемо втручатися в ринок. Ми не будемо пасивними учасниками, але ми не маємо задачу нівелювати ринок. Ми будемо реагувати активними діями на ринок".

11 серпня. 12,82 грн/дол

Реклама

"Тиск на обмінний курс гривні обумовлено реакцією економічних агентів на військовий конфлікт на сході країни. Це – тимчасово, оскільки зовнішня позиція країни за останні місяці значно покращилася, макроекономічні підстави для істотних курсових коливань – відсутні".

12 серпня. 13,13 грн/дол

"Збалансований курс, навіть з урахуванням військових дій на Сході – це 11,5-11,9 грн/дол".

"Усі, хто скуповує валюту за високим курсом і на тіньовому ринку, скоро пошкодують про це".
"Україна з квітня цього року погодилася на гнучкий валютний курс. Але гнучкий валютний курс не означає вільного падіння гривні".

22 серпня. 13,36 грн/дол

"Ми продовжили термін дії норми про обов'язковий продаж експортерами надходжень в інвалюті на три місяці, збільшивши обсяг її продажу до 100%. Це цілком логічний і очікуваний крок, враховуючи вкрай складну суспільно-політичну ситуацію в країні".

28 серпня. 13,43 грн/дол

"Надходження другого траншу МВФ у розмірі $1,45 млрд і $500 млн Світового Банку очікується вже 3 вересня поточного року, що призведе до подальшого зростання валютних резервів і стабілізації валютного ринку", – зазначали в НБУ.

9 вересня. 12,92 грн/дол

"Виходи НБУ на міжбанк будуть раптовими. Ось ми і подивимося, хто буде грати проти НБУ по-крупному".

"Плаваючий курс ніяк не стосується панічної поведінки на міжбанку. А панічних атак на нашу валюту буде дуже багато".

"Вільне курсоутворення у нас буде тільки тоді, коли буде вільний ринок капіталу. Те, що вводиться під час кризи – це адміністративні обмеження, про які ми голосно оголошуємо. Ще рано говорити про реально вільно конвертовану гривню, ми поки говоримо тільки про гнучкість курсу".

17 вересня. 13,08 грн/дол

У цей день Нацбанк заявив про перехід до політики інфляційного таргетування. "НБУ рішуче налаштований дотримуватися прийнятих відповідно до програми МВФ зобов'язань", – прокоментувала Гонтарєва.

22 вересня. 13,48 грн/дол

"Ми обмежили купівлю валюти в одні руки трьома тисячами гривень, бо хочемо стабілізувати ситуацію".

24 вересня. 12,94 грн/дол

"Я б залишила на сьогодні курс 12,90 гривень".

"Як тільки ми почнемо відновлювати Донбас, запрацюють на повну потужність наші підприємства металургійного комплексу, тоді ми навіть зможемо говорити про те, що можна намагатися повертатися до того врівноваженого стану, який ми спостерігали в липні. Тоді при курсі 11,70 гривень за долар у нас практично був збалансований торговий баланс".

2 жовтня. 12,95 грн/дол, передвиборна заморозка курсу

"Адміністративні заходи, які зараз вдається Національний банк України, є вимушеними і короткостроковими. Всі розуміють, що адміністративними методами проблеми не вирішуються. Як тільки ситуація стабілізується, потрібно буде швидко повертатися до ринкових методів регулювання ринків".

15 жовтня. 12,95 грн/дол, валюти немає, "цвіте" чорний ринок

"Раніше питання полягало в тому, щоб підтримувати їх на тому ж рівні або, як ми спочатку планували, навіть підвищити до кінця року. Тепер через те, що ситуація у зв'язку з конфліктом погіршується, резерви, як ви розумієте, більше вже не стануть".

3 листопада. Курс ще заморожений – 12,95 грн/дол

"НБУ більше не проводить інтервенції для поповнення кас і повного задоволення попиту всіх імпортерів. Ми більше не продаємо валюту під щось конкретне".

"Для нас цілком очевидно, що з макроекономічними показниками й тим, що "Нафтогаз" буде брати валюту з резервів НБУ, ми вважаємо, що швидко прийдемо з банками на рівноважний курс".

"Я сподіваюся, що наступним (заходом – ред.) ми скасуємо заборони на виплату дивідендів. Основним своїм завданням я бачу скасування цього заходу. Ми чекаємо лібералізації ринку. Ми дуже хочемо скасувати норму про зняття грошей з депозитів. Вона застаріла ще в той день , коли її ввели. Швидше, треба було вводити заборону на дострокове зняття депозитів, але що зроблено, те зроблено... Як тільки зараз з'явиться можливість, ми скасуємо цю норму про обмеження на виведення коштів з депозитних рахунків".

10 листопада. 14,80 грн/дол

"Я так думаю, якщо президент запропонує мені з цієї позиції (глави НБУ – Ред.) піти, то чинити опір не буду".

19 листопада. 15,20 грн/дол

"Тісна співпраця і солідарна відповідальність уряду і Національного банку будуть сприяти стабілізації валютного курсу і поліпшенню умов на грошово-кредитному ринку".

20 листопада. 15,14 грн/дол

"Ми віримо, що коли паніка зникне, то будуть поліпшення. Ми підтримуємо гнучкий курс. Ми дуже віримо в гнучкий курс".

2 грудня. 15,10 грн/дол

"Чутки про мою відставку – це чергова інсинуація. Я у відставку не подавала".

16 грудня. 15,77 грн/дол

"НБУ очікує стабілізації ситуації на міжбанківському валютному ринку. Операції з НАК "Нафтогаз України" зараз не впливають на курсоутворення, а тому стабілізація на міжбанку повинна бути".

30 грудня. 15,76 грн/дол

"Однозначно ми будемо ініціювати зміни до Конституції. Якщо хтось вважає, що "стабільність грошової одиниці" – це "відношення курсу гривні до курсу долара", ми вже підготували зміни".

"Не можу сказати, що ми знайшли рівноважний курс".

"Зараз ми перейшли на плаваючий курс гривні. І кому б зараз це не подобалося, я вам скажу, що будь-якій країні, яка звикла жити в такій парадигмі, їй це дуже важко дається. Це при тому, що тільки 3% населення регулярно виїжджає за рубіж. Будь панічні настрої на ринку одномоментно призводять до величезного попиту на валюту, тому що гривня так і не стала інструментом накопичення".

"Ми не відповідаємо за "чорний ринок", і ми не будемо за нього відповідати".

"У країні – повномасштабний фінансова криза. Перемогти ми його можемо тільки шляхом дуже швидких екстремальних реформ і за допомогою міжнародних донорів".

"НАК вимагає фундаментальних реформ "ще вчора".

"Важко навіть порівнювати ситуацію в Україні і в РФ – у них на території немає війни, заводи працюють, резерви значно більше".

16 січня. 15,79 грн/дол

"Девальвація гривні склала майже 100%. Офіційно, звичайно, це вважається як 50%, але з нашої точки зору, і як прийнято на ринку, – виходить 100%".

"Коли в країні дефіцит валюти, а НБУ не може проводити інтвервенціі у великих обсягах, НБУ змушений вводити адмінзаходи. А поки існують адмінзаходи, будуть компанії, які намагаються їх обійти – [буде] "чорний" і "сірий" ринок. Але це не ринковий курс".

"Валюту купувати не потрібно! Кожен, хто купує валюту, створює паніку. Якщо ви їдете за кордон, ви можете використовувати платіжну картку і платити нею за все що завгодно".

"Якщо промисловість фізично знищена – ніщо не допоможе".

"Неможлива зараз кількість адмінобмежень. Я сподіваюсь, коли ми отримаємо допомогу міжнародних організацій, ми почнемо їх знімати. Зараз це і 200 доларів в одні руки, і обов'язковий продаж валютної виручки... Як ми можемо розраховувати на інвестиції, коли ми забороняємо людям платити дивіденди?".

Про зарплату: "Це дуже просте питання. Ви ж її заморозили самі на рівні 7 мінімальних зарплат. Я з такою зарплатою, до речі, не згодна, не згодне правління і глави департаментів НБУ. Тому що вона [зарплата] становить 10 тис. грн в місяць".

5 лютого. 17,99 грн/дол

"Ми перестаємо проводити наші аукціони як втратили сенс".

"Курс 25 гривень за долар – навіть не розглядається. Більш того, з МВФ ми не розраховуємо і не розраховували цей сценарій".

"Немає сенсу переходити до якихось видів іншого пошуку рівноваги, ніж просто вільного курсоутворення".

10 лютого. 25,5 грн/дол

"Різкий стрибок – це перша реакція ринків. Ми віримо, що попит і пропозиція на ринку валюти обов'язково знайдуть рівновагу, отже, і адекватне цінове значення".
18 лютого. 26,79 грн/дол

"Враховуючи сьогоднішні виклики з боку платіжного балансу (несприятлива динаміка експорту, ускладнені можливості рефінансування боргів, відтік капіталу) у Національного банку просто немає ресурсів для того, щоб серйозно впливати на рух валютного курсу. НБУ не може чинити опір зазначеним чинникам".

"Курс навіть у мирний час ніколи не буде фіксованим... Курс і надалі буде коливатися на ринку. Суспільство має зрозуміти, що це неминучий процес. Коливання валютного курсу – це нормальне явище на вільних валютних ринках! Потрібно звикати".

"Запевняю: як тільки ситуація стабілізується, платіжний баланс буде урівноважений, економіка реформована, Нацбанк відмовиться не лише від адміністративного регулювання, але і від таких інтервенцій".

"Ми не починаємо очищати банківську систему з самого початку, ми на фінальній стадії, і це є обнадійливим".

11006387_667519946710125_3671242365796566425_n

23 лютого. 28,34 грн/дол

"У нас дуже креативний народ, тому ми повинні це тримати в таємниці. Заходи повинні бути швидкі і рішучі. Дестабілізація нам не потрібна, вона руйнує як економіку, так і банківську систему в цілому".

25 лютого. 28,04 грн/дол

"Якщо прибираємо панічну складову, цифри повернуться туди, де повинні бути. Як тільки отримаємо допомогу від міжнародних спонсорів... ми абсолютно спокійно дивимося в майбутнє".

"Ми взагалі не коментуємо "чорний" ринок. На щастя, це не завдання НБУ. Наша задача, щоб ситуація стабілізувалася на міжбанківському ринку і в банківському секторі – саме це дестабілізує економіку, і Нацбанку доводиться втручатися".

"Ми противники адміністративних методів. При стабілізації ситуації [на валютному ринку] ми будемо їх прибирати, але зараз змушені вводити".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти