Глава НБУ Гонтарєва: "З Новим роком, з новим курсом!"

30 грудня 2014, 19:54

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Голова Нацбанку підбила підсумки 2014 року

Глава НБУ Валерія Гонтарєва так і не виступила у Верховній Раді, зате провела прес-конференцію. Гонтарєва дала зрозуміти, що йти у відставку не збирається, а планів у її відомства багато.

Реклама

Спілкувалася з журналістами глава НБУ довго, відповіла на всі запитання, правда, не дала жодних прогнозів щодо курсу долара, мовляв, це не в компетенції регулятора. Натомість прес-конференцію Гонтарєва закінчила жартівливим привітанням: "З Новим роком, з новим курсом!", – сказала глава Нацбанку.

"Сегодня.иа" зібрала найважливіші заяви Гонтарєвої про плани НБУ щодо ситуації на валютному ринку та економіки України в цілому.

Про відповідальність за курс гривні

За її словами, українці схильні звинувачувати НБУ в різкому падінні курсу гривні, тому Нацбанк хоче внести зміни в Конституцію, щоб "уникнути непорозумінь".

Реклама

"Однозначно ми будемо ініціювати зміни до Конституції. Якщо хтось вважає, що "стабільність грошової одиниці" – це "відношення курсу гривні до курсу долара", ми вже підготували зміни. Тобто це навіть не зміни – просто нічого не треба там [у Конституції] писати, для цього є закон про НБУ", – заявила вона.

Як зазначила голова НБУ, "стабільність грошової одиниці", стосується в першу чергу інфляції, платіжного балансу та ситуації в банківській системі, що прописано в законі "Про НБУ". При цьому Гонтарєва уточнила, що Нацбанк не відповідає конкретно за курс гривні до долара чи євро, а курс валюти становить частину інфляції і також впливає на стабілізацію банківської системи.

"Не можна сказати, що НБУ взагалі абсолютно все одно", – зазначила вона і додала, що утримати курс гривні до іноземної валюти – це нереальна для одного НБУ задача, яку можна виконати лише при повній взаємодії всіх гілок влади.

Про реструктуризацію валютних кредитів

За її словами, НБУ має відношення до Меморандуму про реструктуризацію валютних кредитів лише як посередник. Цей документ не закон і ніколи ним не буде, зазначила Гонтарєва, адже це суперечить вимогам МВФ. Глава Нацбанку уточнила, що Меморандум є "ринковою домовленістю". За її словами, цей документ зможе "запрацювати" лише після того, як Верховна Рада скасує мораторій на вилучення майна боржників за валютними кредитами.

Реклама

Про гнучкість курсу

"Зараз ми перейшли на плаваючий курс гривні. І кому б зараз це не подобалося, я вам скажу, що будь-якій країні, яка звикла жити в такій парадигмі, їй це дуже важко дається. Це при тому, що лише 3% населення регулярно виїжджає за кордон. Будь-які панічні настрої на ринку одномоментно призводять до величезного попиту на валюту, тому що гривня так і не стала інструментом накопичення", – розповіла Гонтарєва.

"НБУ не відмовиться від гнучкого валютного курсу", – заявила глава НБУ. При цьому, за її словами, до вільного курсоутворення країні ще далеко, адже на валютному ринку залишаються обмеження.

"Не можу сказати, що ми знайшли рівноважний курс", – зазначила Гонтарєва, підбиваючи підсумки року.

"Україні потрібно забути, що таке валютний курс до долара, євро і навіть до рубля", – зазначила вона. Гонтарєва підкреслила, що необхідно зосередитися на платіжному балансі, зростанні економіки та інфляції. До речі, інфляція у 2015 році, за її словами, становитиме 17-18%, а за підсумками 2014 – всі 24%.

Реклама

Про "чорний ринок"

Гонтарєва заявила, що НБУ не має ніякого відношення до "чорного валютного ринку", але при цьому Нацбанк може на нього впливати. "Ми не відповідаємо за "чорний ринок", і ми не будемо за нього відповідати", – сказала Гонтарєва.

"Як тільки ми почнемо знімати [валютні] обмеження, він сам вирівняється", – пояснила Гонтарєва. Це, за її словами, стосується "чорного ринку" фізосіб, а не тіньового бізнесу в цілому. За даними НБУ, до речі, за цей рік з "білого" ринку "випало" 19% грошей.

Про кризу

Економічна ситуація в Україні дуже складна, і допомогти вибратися з неї нам допоможуть реформи і міжнародна допомога, сказала Гонтарєва. "У країні – повномасштабна фінансова криза. Перемогти ми її можемо тільки шляхом дуже швидких екстремальних реформ і за допомогою міжнародних донорів", – зазначила глава НБУ. Але, за її словами, не можна тільки чекати що "закордон нам допоможе".

Про обмеження

За її словами, поки в Україні тривають бойові дії, валютні обмеження не можуть бути зняті. Такі заходи мають негативні наслідки, але "без них ми б не змогли жити", – зазначила глава НБУ.

Про резерви

"Рівень наших резервів досяг мінімального рівня з 2009 року і склав 9,9 млрд дол", – сказала глава Нацбанку.

"Через штучну підтримку курсу у 8 грн було витрачено 23 млрд резервів. За перші два місяці цього року пішло понад 4 млрд", – підрахувала Гонтарєва.

Вона зазначила, що резерви, які хотів би бачити НБУ і МВФ – 15 млрд. "Але чим більше – тим краще. Добре було б і 23 млрд. Максимум не обмежений нічим", – підкреслила Гонтарєва.

В тренді
Ринок пального: як декларування цін вплине на вартість ресурсу

Про міжнародні кредити

Міжнародна підтримка зіб'є паніку на ринку, впевнена Гонтарєва. Зараз, за її словами, Нацбанк повинен допомогти уряду в проведенні реформ.

За її словами, з МВФ під час січневого візиту місії буде обговорюватися питання збільшення розміру фінансової допомоги для України.

"МВФ виключно допомагає країнам, у яких дисбаланси в платіжному балансі країни. МВФ ніколи і ніде не допомагав фінансувати армію та військові дії", – зазначила вона. При цьому, за її словами, в Україні було багато витрат на армію. "Тобто МВФ не фінансує військові витрати, а ринки капіталу у нас закриті", – резюмувала Гонтарєва.

Про банки-банкрути

"33 банки в цьому році вже виведені з ринку. Ми виводимо з ринку навіть не "хворі", а "мертві" банки, неплатоспроможні. І банки, які займалися відмиванням грошей. Це був величезний бізнес у нашій країні. Його обороти досягали неймовірних розмірів. У 2013 році це було 300 млрд грн. Сім таких "відмивних" банків ми вже вивели у фонд гарантування. Скоро ми не будемо так довго їх виводити з ринку – досі не можна було вивести їх і відразу позбавити ліцензії – але у нас з'явилася можливість виводити ці банки в один етап, про що йде мова в антикорупційних законах", – пояснила Гонтарєва.

Гонтарєва підкреслила, що у НБУ немає завдання боротися з кількістю банків. При цьому, за її словами, більше 80% банківської системи становлять 40 банків. "Вони і дають нам комфорт у системі", – зазначила Гонтарєва.

"Ми провели стрес-тести 35 найбільших банків, триває стрес-тестування інших банків". 18 банків потребують докапіталізації (всього на 66 млрд грн.), але всі 35 пройшли стрес-тести, підкреслила Гонтарєва.
Глава НБУ також зазначила, що в бюджеті на наступний рік передбачено 20 млрд грн, які держава дасть Фонду гарантування вкладів. Крім того, за її словами, Фонду будуть допомагати міжнародні організації і сам НБУ.

Про підтримку банків

Всього банкам для підтримки ліквідності видали кредитів більше ніж на 33 млрд. "Тому говорити про величезне рефінансування не можна", – зазначила Гонтарєва і спростувала чутки про те, що НБУ виділив банку 90 млрд грн.

Також Гонтарєва повідомила, що відповідно до ухваленого напередодні Верховною Радою антикризового закону, рефінансування банків більше не буде банківською таємницею. Тепер стануть відомі назви банків, яким видається рефінансування.

"Кожен банк може розраховувати на НБУ як кредиторів вищої інстанції, але тільки платоспроможні банки, у яких проблеми з ліквідністю, але є достатній капітал або план рекапіталізації, можуть приходити за кредитами", – заявила глава НБУ. Вона також уточнила, що в банку повинен знаходитися куратор, який відстежує використання кредиту.

Про депозити

Відтік депозитів із банків в Україні становив 52 млрд грн і 8,8 млрд дол. За її словами, це майже третина всіх вкладів українців, але відтік в основному стався на початку року, а зараз – сповільнився. Найактивніше вклади з банків забирали у лютому-квітні і у вересні.

Про "Нафтогаз"

НАК "Нафтогаз" серйозно впливає на валютний ринок, і якби не він, в Україні був би надлишок долара. "Весь платіжний баланс говорить нам, що на ринку без "Нафтогазу" у нас вже повинен бути профіцит валюти", – сказала Гонтарєва.

За її словами, це відбудеться, коли паніка закінчиться. Тоді, зазначила Гонтарєва, пропозиція буде перевищувати попит. Вона уточнила, що НБУ продав "Нафтогазу" 8,6 млрд доларів з резервів. 3,1 млрд доларів з них – заборгованість "Газпрому".

"НАК вимагає фундаментальних реформ "ще вчора", – зазначила Гонтарєва.

Про реформу НБУ

"Структура дуже задавнена. Ми почали перебудову. До нас приїхала технічна місія канадського і норвезького Центробанків. Ця місія допомогла нам розробити нову структуру Нацбанку. Ми витратили на це більше 3 місяців. З 11 тисяч осіб протягом року залишається 5 тисяч. З 25 регіональних відділень залишиться 4 кластери – Київ, Одеса, Львів і Дніпропетровськ", – зазначила глава НБУ.

"Ми продаємо наші непрофільні активи, але багато відразу передати не виходить", – уточнила вона. За її словами, всі продажі йдуть через Фонд держмайна. НБУ заощадить на цьому всьому близько 6 млрд гривень, які передасть бюджет, запевнила Гонтарєва.

Про рубль

На гривню суттєво вплинуло рекордне падіння рубля – 90% девальвація (листопад 2013 – до листопада 2014). "Але важко навіть порівнювати ситуацію в Україні та в РФ – у них немає війни, заводи працюють, резерви значно більші", – пояснила вона.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти