Герої грошових казок: типажі і особливості

14 травня 2014, 17:00

Ряполов Костянтин Ряполов Костянтин

Гравці уникають успіху, а у лиходіїв – маніакальна залежність від цілей

Для одних гроші – зло, для інших – добро, але професійно працюючі з цією темою психологи радять розглядати їх як потужний інструмент для досягнення цілей. І раз є такий універсальний інструмент, повинні бути і герої, яким він служить. Тих, хто приборкав стихію грошей і направив її на досягнення своїх цілей, найчастіше можна побачити в кіно або на телеекрані. І ці образи настільки впливають на нашу свідомість, що навіть авторитетний у світі бізнесу американський журнал "Форбс" не вважає нижче своєї гідності щороку публікувати рейтинг 15 найзаможніших вигаданих персонажів. Співробітники журналу відстежують, як змінюється вартість активів, що ймовірно належать героям фільмів, книг і комп'ютерних ігор, що лежить в основі їх багатства й інше. Взявши рейтинг журналу за основу, ми виділили найбагатших вигаданих персонажів і попросили фахівців проаналізувати, що було б з їх казковими статками, якби ці герої жили в реальному житті.

Реклама

СУПЕРГЕРОЙ: залежний і не вміє довіряти

batman_1__

$9,2 млрд

Уявити мистецтво без архетипу Героя неможливо. Серед багатьох вигаданих персонажів присутні і два супергероя: Тоні Старк (Залізна людина) і Брюс Вейн (Бетмен). Статки – $ 12,4 млрд і $ 9,2 млрд. відповідно. Першим "розбагатів" Бетмен у коміксах 1939 року. Серцями української молоді він заволодів завдяки кінофільмам "Бетмен", "Бетмен. Початок", "Темний лицар" та іншим картинам франшизи. Щоб пояснити, навіщо спадкоємцю величезного багатства носитися по місту в чудовому вбранні, творці вбили на очах героя його батьків, так що Брюсу не залишалося нічого іншого, як присвятити життя боротьбі зі злочинністю. Багатство ж дозволило Уейну придбати унікальний транспортний парк (бетмобіль, бетцикл і т.д.) і безліч всякого обладнання.

Реклама

Тоні Старк – син багатого промисловця, який успадкував в 21 рік великий збройовий бізнес – вперше вдарив по злу на сторінках коміксів в 1963-му. Нам він знайомий за фільмами "Залізна людина" в трьох частинах, він же непогано проявив себе в "Месниках". Геніальний винахідник і виробник засобів знищення прозрів після того, як потрапив у полон до негідників, що озброєні ним же розробленою зброєю. Вирішивши боротися зі злом, Тоні вжив свій талант і гроші на створення броньованого і озброєного екзоскелета у вигляді залізної людини, в якому здійснював подвиги.

ЗАЛЕЖНІСТЬ. Незважаючи на успіх цих героїв, слід визнати, що для кінематографа, швидше за все, було зроблено виняток. Дуже багата людина, що присвячує себе безкорисливій боротьбі зі злом, – явище майже унікальне. Якщо знизити казкову складову в описі двох супергероїв і спробувати наблизити їх до реальних людей, то в поведінці Уейна і Старка помітні дивацтва. Наприклад, навіщо людині, яка має можливість найняти невелику армію професіоналів, самому скакати по дахах, вступати в сутички з різною шпаною і здійснювати інші безглуздості? Чому б не поставити добру справу на системну основу, взявши під опіку місцевих правоохоронців? Ймовірно, сумарний результат в цьому випадку був би вище, ніж від зусиль одинака, будь він навіть найкрутішим героєм у світі.

На думку психотерапевта Олени Акулової, це може говорити про недовіру персонажа до правоохоронних органів. А ширше – про недовіру до інших людей взагалі, адже, наприклад, можна створити і власний варіант приватної поліції. У таких випадках кажуть: "Якщо хочеш, щоб щось було зроблено добре, зроби сам"! Але невміння або небажання делегувати завдання – серйозне обмеження для будь-якого бізнесмена. Залізна людина і Бетмен "роблять самі" в сферах, де вони – дилетанти. Постійно так робити в питаннях бізнесу – означає стати на шлях збитків і розорення.

Викликає підозру і залученість у справу боротьби зі злочинністю. На думку Олени Акулової, це може говорити про серйозну психологічну залежність, яка лікується довго і дорого.

МЕГА-ЗЛОДІЙ: без нього герою нудно

Реклама

zlodej_1__

$1,5 млрд

Якби не було Лиходія, чим би займався Герой? Дріб'язком, на зразок порятунку Землі від Армаггедона або глобального похолодання. Але і в цьому випадку потрібен хтось недалекий, але амбітний або наділений владою, хто б ставив герою палиці в колеса, ускладнюючи завдання і збільшуючи кількість жертв.

Створити багатого лиходія простіше, ніж багатого супергероя – хоча б через поширених стереотипів на кшталт "гроші – зло" і "чесно не розбагатієш".

Багатство і лиходійство пов'язані між собою двояко. Є кіношні багатії, для яких матеріальний успіх важливіше моральних чи юридичних обмежень. Вони злодіять з ділових міркувань, а не з любові до мистецтва, а значить – без вогника. Інша справа – принципові лиходії. Це художники своєї справи, які прагнуть заробляти на капостях, і для них гроші – не головне.

Реклама

СУПЕРНИЦТВО. Найбагатший станом на 2012 рік лиходій ($ 51,9 млрд.) – селезень Флінтхарт Гломгольд, суперник Скруджа Макдака з мультфільму "Качині історії". Людству в цілому шкоди від нього немає – основні дії Гломгольд спрямовані проти Макдака, якого він вважає своїм суперником в боротьбі за титул найбагатшого селезня в світі.

На думку тренера і коучера перших осіб Алли Задніпровської, почуття суперництва типово для успішних капітанів бізнесу, особливо серед чоловіків. Це багато в чому і стимулює їх зусилля. А ось прагнення звести рахунки, помститися за реальні чи уявні образи (що часом проявляється в діях Флінтхарт) – частіше в шкоду, особливо якщо це перетворюється на залежність. Діючи не так на благо собі, скільки на зло супернику, великий ризик зазнати фіаско і понести безглузді втрати. Що з Флінтхартом і трапляється. Втім, людям, які дійсно зайняті придбанням або утриманням багатства, як правило, ніколи про це думати.

БУДЬ-ЯКОЮ ЦІНОЮ. Ще один намальований негідник – Чарльз Монтгомері Плантагенет Шикльгрубер Бернс, багатющий персонаж серіалу "Сімпсони", в 2013 році "коштував" півтора мільярда доларів (по ньому вдарила криза 2008 року – за два роки до цього його статок оцінювався більш ніж в 16 млрд.) . Крім патологічної жадібності, Бернс захоплюється масштабними, але безглуздими і приреченими на провал проектами – наприклад, спробою закрити сонячне світло від Землі.

Основною рисою Бернса, що перетворює його в лиходія, є прагнення збільшувати статок будь-якою ціною.

"Мета виправдовує засоби": здатність переступати через людей, за словами Олени Акулової, характерна для соціопатів. Їх багато в політиці і в кримінальному світі, а от у бізнесі їм складніше: ділові відносини розуміють вміння домовлятися з людьми, враховувати їхні інтереси, а соціопат цього не любить і часто не вміє. Він воліє людьми користуватися. Правда, чим більш бізнес зрощений з політикою та криміналом (як це часто буває в Україні), тим краще себе в ньому відчувають соціопати.

Принцип "за будь-яку ціну" не тільки недобре виглядає, але у своїх крайніх проявах вельми неефективний. "Якщо у тебе маніакальна залежність від мети – нічого не буде", – говорить Алла Задніпровська. За її словами, у дійсно успішних людей присутній "вбудований" навик не дуже фіксуватися на цілі. Але вони тримають її у фокусі і роблять все щоб її досягти.

СКНАРА, або наскільки скупість – не дурість

money-scrooge-mcduck-dive-money_1__

$65,4 млрд

Ось з чим в народній свідомості добре асоціюється багатство, так це зі скупістю. Література багата яскравими втіленнями архитипичности образу Скнари: тут тобі і пушкінський Скупий лицар, і бальзаківський Гобсек. До речі, ім'я останнього обрано не випадково – в перекладі з французької вона буквально означає "Живоглот". Цей бездушний лихвар у своїй скупості дійшов до крайнього ступеня неадекватності – маючи великі статки, жив, як жебрак, і навіть недоїдав, хоча після його смерті в будинку виявилися величезні запаси їжі, що зіпсувалася.

СКРУДЖ. На щастя, найбагатший вигаданий персонаж ($ 65,4 млрд), селезень Скрудж Макдак, далекий від гобсековских крайнощів. Незважаючи на те, що він очевидно скупий, у разі реальної необхідності він здатний подолати цю якість. Все-таки благополуччя рідних і близьких, а часом і можливість зробити добру справу і стороннім людям, виявляються для нього важливіше грошей. Можливо, саме це і дозволяє Макдаку залишатися найбагатшим селезнем світу.

В тренді
У Рівному райраді за борги вимкнули воду: як викручуються чиновники без туалета (відео)

МЕЖА. Як відомо, ощадливість у західній культурі підприємництва має глибокі корені. Власне, це була одна з основних чеснот так званої протестантської етики, на базі якої і виріс капіталізм англо-американського типу. До цього часу залишається актуальним класичний – дуже повільний, але досить надійний – шлях до добробуту через ощадливість, накопичення і розумні інвестиції заощаджених коштів. А ось марнотратство в тому чи іншому вигляді – один з найбільш дієвих шляхів до розорення. Але тут, як каже Олена Акулова, є дуже тонка межа. Людина може економити собі на користь, а може і на шкоду. Обмежена за часом програма економії, орієнтована на конкретну мету, – це, найчастіше, на благо. А ось економія заради економії часто перетворюється на залежність. Між тим будь-яка залежність обмежує можливості людини.

Якщо говорити конкретно про надмірну ощадливість, то вона може сприяти формуванню так званої психології жебрака, незалежно від реального добробуту: людина перестає бачити перспективи заробляння грошей, а це – вірний шлях до зниження доходів.

Такі непрості ПРОСТАКИ

url_1___01

$5,7 млрд

З глибин тисячоліть прийшов до нас і образ Простака – один з найпопулярніших і важливих у фольклорі більшості народів. Втім, "високе" мистецтво теж не обділило його увагою. Справа в тому, що цей архетип зовсім не простий.

ПІДТЕКСТ. Наприклад, у мусульман здавна популярний жанр суфійського анекдоту, головним персонажем якого виступає нездара, що здійснює смішні й безглузді вчинки. Здавалося б, посміялися над дурником і забули. Але, як стверджували обізнані люди (наприклад, Великий Шейх суфіїв), в цих сюжетах "зашифровані" основи суфізму – одного з основних напрямків класичної мусульманської філософії. Ті ж історії про Ходжу Насреддіна, який виступає то в ролі Простака, то в ролі Пройди – один з основних навчальних матеріалів для юного суфія.

Нам ближче інше втілення Простака – Іванушка-Дурник. Нездара нездарою, але у нього все виходить як би само собою, на заздрість більш розумним і цілеспрямованим конкурентам. Аналогічні персонажі бродять і по фольклору інших народів, наприклад, цілком раціональних європейців.

ВЕЗУНЧИКИ. Зрозуміло, що поєднати архетип Простака і багатство – завдання не з простих. Зате при її рішенні можна отримати такі культові фільми, як "Форрест Гамп". Головний герой не тільки простий – він ще й розумово відсталий (в перекладу з англійської його ім'я звучить як "лісовий бовдур"). При цьому Гампу легко вдається те, на що мільйони його "розумних" співвітчизників безуспішно кладуть життя. Його статок на 2012 рік "Форбс" оцінив в $ 5,7 млрд.

Якось Форрестом заволоділа дурна ідея – купити судно для лову креветок. Через конкуренцію досягти успіху було практично неможливо, перспективи бізнесу були похмурими, але допоміг ураган, що перетопив судна конкурентів і перетворив Форреста в креветочного монополіста. Головний же крок до справжнього багатства був зроблений, коли партнер Форреста вклав гроші в акції "якусь фруктову компанію" – тобто Apple.

Втім, серед кіношних мільярдерів є везунчики і простіше. Так, не надто далекий провінціал Джед Клампетт з комедії "Селюк в Беверлі-Хіллз" на приналежному йому болоті випадково виявляє величезні запаси нафти. Новоспечений багач ($ 9,8 млрд) швидко потрапляє на гачок аферистів, але завдяки щасливому збігу обставин в останній момент зіскакує з нього. Власне, все як годиться – дурням щастить.

В ЖИТТІ. З раптово розбагатілими людьми все зазвичай відбувається не так весело. "Уявіть: у людини на руках виявляється багато грошей – стільки у нього не було ніколи в житті, – каже Олена Акулова. – Психіка не здатна засвоїти це багатство. І тоді людина підсвідомо намагається звільнитися від цього вантажу, повернутися в звичний стан. Починає чудити, вплутується в авантюри, просто проїдає гроші – та що завгодно". Так що в житті селюк Джет, швидше за все, розорився б. А от за Форреста Гампа можна бути майже спокійним: він настільки простий, що загалом і не розуміє, наскільки багатий, так що з цього приводу не відчуває психологічного дискомфорту.

ШАХРАЇ І АВАНТЮРИСТИ: що є наше життя? Гра!

lara_croft_by_shibamura_prime_1__

$1,3 млрд

Без кого неможливо уявити міфологію і фольклор, так це без Шахрая. Його ще часто називають Трикстером (від англійського trickster – "брехун"). Чий б вигляд він не брав – людини, бога або тварини, – шкодить він не по злобі і не з меркантильних міркувань, а з пустощів і заради гри. Навіть коли Трикстер "хоче поганого", часто в результаті його хитрощів виходить "хороше". Деяким народам їх трикстери подарували вогонь (як Прометей, який вкрав його у богів), інших навчили ремеслам.

Багато Шахраїв взагалі незлобиві, а свою хитрість використовують для захисту від небезпек і життєвих негараздів або потурання своїм слабкостям, на зразок ліні.

Трікстерами були такі персонажі, як фламандець Тіль Уленшпигель, француз Кіт у чоботях, середньоазіатський бродяга Насреддін і російська Лиса Патрикієвна.

Зробити з Шахрая багатія непросто, хоча хитрість і шахрайство традиційно пов'язують з грошима.

АФЕРА. Один із вдалих прикладів – фільм "Афера Томаса Крауна". Багатий фінансист (Пірс Броснан) затіває дорогу і ризиковану операцію з викрадення картини-шедевра. А потім (його вже підозрюють у крадіжці) проводить хитрий маневр, щоб картину повернути. Щоб "гра" стала цікавіше, він усвідомлено підкидає поліції інформацію про свої плани, так що в призначений час його чекає засідка. Звичайно, все героєві вдається, а окрім дози адреналіну, він отримує ще й кохання.

Ще одна поширена серед кіношних багатіїв іпостась Шахрая – авантюрний Гравець. У рейтинг журналу "Форбс" потрапила Лара Крофт ($ 1,3 млрд в 2013 році) – археолог, що володіє суперпідготовкой бійця, акробата, альпініста і т.д., що присвятила своє життя пов'язане з великим ризиком, пошуку стародавніх гробниць і подібних установ. Хоча це і приносить їй серйозний дохід (у рейтингу "Форбс" серед джерел її статків значиться антикваріат), дуже багатою вона стала ще до того, як зайнялася гробницями, – отримала спадщину. Очевидно, що життям вона ризикує не заради грошей, а для гострих відчуттів і азарту гри. І кожна її авантюрна пригода закінчується успішно.

СЦЕНАРІЙ. У реальному житті, однак, у Гравців все далеко не так благополучно. Постійно або хоча б в більшості випадків вигравати не виходить – інакше це перестає бути грою і перетворюється на респектабельний і надійний вид діяльності.

За словами Олени Акулової, Гравець – один з типових психологічних сценаріїв, за якими будується життя багатьох людей. Сценарій в даному випадку – це свого роду закріплена в підсвідомості колія, по якій людина, сама того не помічаючи, рухається, незважаючи на свідомі спроби йти іншим шляхом. Для Гравця так званий драйвер (або провідне послання), який з підсвідомості керує людиною, – ні в якому разі не перемагати і не досягати. Хоча Гравець впевнений, що йде до перемоги, крутиться, проявляє фантастичну винахідливість і безліч інших позитивних якостей, досягає якихось проміжних успіхів, але в кроці від заповітної мети він обов'язково з нез'ясовних причин зробить щось, що зруйнує всі його зусилля. І йому знову доведеться починати Гру. Яскравий тому приклад – Остап Бендер.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти