Фінансова "блокада" Донбасу вдарить по всій Україні

25 листопада 2014, 08:01

Олександр Харько

Після анексії Криму банківська система втратила 7%, в Донбасі масштаби втрат можуть бути в два рази істотніше

Щевсерпні поточногороку Національнимбанкомбулоприйнято рішення про призупиненнявсіх фінансових операційнатериторіях, що знаходятьсяпід контролем бойовиківнаДонбасі.Кількамісяців по тому,влистопаді,президентввів у діюсвоїм указомрішення РНБОпро повне припиненняобслуговуваннярахунків клієнтів, які залишилисяпотой бікумовноїрозмежувальної лініїнаДонбасі.

У тойжечас, більшість банківза фактомвжедавноне працюютьнаокупованихбойовикамитериторіях.Клієнтамзапропонувалиперевести рахункина обслуговуванняввідділення банків, що знаходяться вінших населенихпунктах.ОднакчіткихдирективНБУпро те, як бутиз коштами,що знаходяться нарахункахвцьому регіоні,поки не надходило.Одне можнастверджуватиз упевненістю-втратаклієнтіввДонбасістане черговимударомдлябанківськогосекторавібезтогоскладній ситуації.Про масштабицього ударуредакція "Сегодня.ua"поцікавиласяв експертів.

Довгостроковінаслідки

Накінець третього кварталупоточного рокучастка кредитів, сконцентрованихвДонецькій і Луганськійобластях,склала 5,4% і 0,9% відповідно.Часткидепозитних портфелівпо названихобластяхстановили6,8%і 1,6% відповідно.

"На сьогоднішнійденьназвати остаточнуцифрувтрат, пов'язанихіз зупинкоюобслуговування,досить складно, оскількиситуація, що склаласяматиме довгостроковінаслідки якдлябанківськогосектору,такі для економіки.Однакдляілюстраціїпроцесів, що відбуваютьсявзоніАТО, можнанавести такі дані.З моменту початкуАТОвідтікклієнтських коштівпоДонецькій та Луганській областяхсклав24,6%(для порівняння, по Україніза аналогічний періодвідтік склав2,6%).У тойже час зростанняпрострочених кредитіву зазначенихобластяхстановив41,3%, що майжевдварази перевищує аналогічний показникпоУкраїні(22,1%)", – коментуєГаннаАпостолова, начальниквідділу рейтингівфінансової сфериIBI-Rating.

На думку МаріїСальникової, експертаінформаційно-аналітичного центруFOREX CLUBвУкраїні, втратибанківськогосекторуможуть скластиблизько 15-20%.

"Кримськийсценарійпривівдо втратбанківськогосектораменш ніжна 7%.Беручи до увагиекономічне значенняДонбасудляУкраїни, атакож бізнесактивність даногорегіону невиключено,що втратибанківськогосектораскладуть близько15-20%.Показник15%достатньооптимістичний інепоганий з огляду на те,що частина населеннявже встиглапереїхати зпроблемнихрегіонів.Втратибанківськогосекторабільшеобумовленінедовірою населеннядо структури", -говорить експерт.

Девтратятьбільше

За офіційними даними, за 10місяців роботивсіх банківУкраїни,72,2%їхдоходів складаютьотримані відсоткипокредитах.Прицьому 80%виданих кредитівпокраїні припадаєнаюридичні особи.

"Найбільшвідчутнимибудуть втративкорпоративному сегменті,оскільки дві третиникредитів, виданихбанкамивДонецькій і Луганськійобластях, припадаютьсаме накредити юридичнимособам.Цепереробні підприємстваЛуганської області,атакожпромисловіі торговіпідприємства Донецької області, як випливає згалузевої структуривиданих кредитіву зазначених регіонах", – говоритьАннаАпостолова.

Самі банкіритакожважко датиточні оцінкиі чекаютьрозпорядженьНБУ.

"Статистикинемає.Поки не будеофіційних розпорядженьрегулятора, ніякікрокиробитимутьсяне будуть.Покитакого рішенняне надходило", – коментуютьводному з великихукраїнських банків.

Покирегулятормовчить,депозити, розміщенівДонбасі,втеоріївсеще можнаотримативінших регіонах країни.Правда,як їх потімпривезти назад- питання відкрите.

Реклама

В тренді
Відставка міністрів, земельний закон і зарплати в СБУ – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Владислав Криклій, Ігор Петрашко, Максим Степанов / Колаж "Сьогодні"
В тренді
Антирекорд за 8 місяців: в Україні помітно подешевшав долар
Так дешево долар не коштував з вересня-2020
В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти