Експерти пояснили, чому злетів курс долара

17 лютого 2015, 09:03

На думку фахівців, скасовувати індикативний курс потрібно було пізніше

З 5 лютого Національний банк України (НБУ) переглянув свою політику валютного курсу, яка залишалася незмінною протягом останніх трьох місяців – скасував індикативний курс і щоденні валютні аукціони, дозволяючи, тим самим, попиту і пропозиції визначити рівноважний обмінний курс. Одночасно НБУ підвищив облікову ставку на 550 базисних пунктів, до 19,0% на рік, найвищий показник з червня 2001 року. Зміни в політиці були спрямовані на припинення практики множинних обмінних курсів та уніфікацію офіційного обмінного курсу з курсом на "сірому" ринку. Про це пишуть експерти VoxUkraine.

Реклама

"Головна мета цієї зміни була досягнута. Різниця між офіційним курсом і сіркою ринковою ставкою зменшилася до 2-3% станом на 11 лютого, з 30% перед останніми змінами в політиці. Але це сталося за рахунок іншого шоку фінансової системи. Сірий ринковий курс девальвувався на 16%, до 25,5 грн/дол, у відповідь на зміни в політиці, які відбулися на тлі нового раунду ескалації конфлікту на сході України і відсутності новин, що підвищують довіру", – відзначають фінансові екперти.

.jpg_10

Источники: НБУ, minfin.com.ua

График: voxukraine.org

Реклама

За їх словами, враховуючи велику кількість курсів, що склалися, зміна політики НБУ була правильним рішенням, однак час для зміни політики було вибрано невдало.

"По-перше, обмінний курс гривні зараз визначається не фундаментальними факторами, такими як обсяги експорту та імпорту, а очікуваннями і настроями населення і бізнесу. Ре-ескалація запеклих боїв в Донбасі минулого тижня вплинула на довіру, створюючи тиск на всі українські активи. По-друге, у розпорядження у НБУ недостатньо резервів, щоб заспокоїти можливу паніку на валютному ринку: його загальні резерви в січні склали $6,4 млрд., або 1,3 місяця імпорту. Цього достатньо тільки для обслуговування зовнішнього боргу та сплати газових рахунків в протягом 4-6 місяців", – пояснюють фахівці VoxUkraine і відзначають, що на їх думку, зміна політики повинна було бути проведено після оголошення МВФ про надання розширеного пакета підтримки України.

Експерти підрахували, що останнє падіння збільшило загальну втрату вартості гривні з початку кризи до 68%.

"Слабка валюта принесла деякі вигоди для економіки. Вона призвела до зростання цін на імпорт, примушуючи споживачів при можливості переходити на товари вітчизняного виробництва. Імпорт значно скоротився в 2014 році (-27% у річному обчисленні), повністю компенсуючи втрати експорту через конфлікт на сході, торговельну війну з Росією і падіння цін на експортних ринках, що допомогло поліпшити торговельний баланс України. Як наслідок, дефіцит поточного балансу зменшився з $16,5 млрд. до 5,2 млрд. Вітчизняні компанії виграли від збільшення попиту на їхні товари, а експортери – від зниження витрат на оплату праці", – розповіли фахівці.

Останнє падіння збільшило загальну втрату вартості гривні з початку кризи до 68%

Однак, за їхніми словами, подальша девальвація навряд чи принесе додаткові вигоди. "На тлі значного скорочення обсягів імпорту товарів найбільш чутливих до змін в ціні, структура імпорту змінилася на користь набагато менш чутливих до ціни проміжних товарів, необхідних для експорту, і товарів критичного імпорту, необхідних для задоволення основних потреб (енергетика, фармацевтика). Крім того, для подальшого заміщення імпорту і зростання експорту компаніям необхідно інвестувати в розширення виробничих потужностей, що є поки малоймовірним в несприятливих умовах тривалого військового конфлікту, кредитного дефіциту і фінансової нестабільності", – відзначають експерти.

Реклама

Вони підрахували, що подальша девальвація гривні збільшує валютні ризики для доларизованій банківської системи (станом на кінець 2014 року частина кредитів номінованих в іноземній валюті склала 46,4% від загального обсягу кредитів), що може посилити кризу, продовжити процес виходу з нього і ускладнити повернення довіри. Стійкість державного боргу, на думку фахівців, також стає проблемою, враховуючи, що дві третини боргу номіновано в іноземній валюті. Фахівці радять владі стабілізувати ситуацію на валютному ринку в цілому і курс долара зокрема.

Нагадаємо, офіційний курс долара на сьогоднішній день встановлений на рекордному в історії країни рівні - 26,04 грн/дол.

Раніше глава НБУ Валерія Гонтарєва заявляла, що різке зростання курсу долара після скасування індикативного курсу – це "перша реакція ринку". Гонтарєва вважає, що попит і пропозиція на ринку валюти "обов'язково знайдуть рівновагу, отже, і адекватне цінове значення".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти