Девальвація в СНД: рубль зміцнився, а гривня продовжила обвал

Лідером падіння нацвалюти став Таджикістан

Валюти країн СНД за підсумками першого кварталу 2016 року показали змішану динаміку щодо долара США. Основною причиною цього стало послаблення американської валюти проти більшості світових валют, зростання російського рубля і відновлення цін на сировину.

Найбільше зміцнення продемонстрували валюти Киргизії (7,8%) і Росії (7,2%).

Реклама

Лідерами падіння виявилися валюти Таджикистану (12,6%), України (9,2%) та Білорусі (8,4%). Про це свідчать дані щоквартального дослідження інформаційно-аналітичного центру Forexclub в Україні.

ecc2868f-1154-4b2f-a75c-fd68f23d780c

Таджицький сомоні девальвував на 12,6%. Передумовами до такої динаміки виступали несприятливі зовнішні умови, які призвели до падіння експорту, скорочення грошових переказів трудових мігрантів, надходження від яких займають значну частку в припливі валюти в країну. Нестійкий попит на продукцію таджицького експорту, негативні цінові тенденції за основними напрямками експорту і девальвації валют торговельних партнерів – виступали базовими факторами ослаблення сомоні. Гальмування економіки Китаю і спад економіки Росії вдарили по зайнятості трудових мігрантів, і знизили обсяги переказів.

Реклама

Українська гривня подешевшала на 9,2% на тлі погіршення зовнішньоекономічного балансу, викликаного скороченням експорту, ембарго на ряд товарів з боку РФ, слабкості попиту на основних ринках присутності. Зниження експортної валютної виручки сформувало дисбаланс на валютному ринку. За підсумками січня-лютого 2016 року, згідно з даними НБУ, був зафіксований дефіцит рахунку поточних операцій на рівні більш 0,53 млрд. Доларів США. Додатковим фактором курсової дестабілізації виступила політична криза в країні, і припинення співпраці з міжнародними кредиторами.

Падіння білоруського рубля проходило в контртренді до тенденцій російського ринку, і також було викликано зовнішньоторговельними дисбалансами. Згідно з офіційними даними, за січень-лютий 2016 року падіння експорту товарів в Республіці Білорусь склало 20%, при зниженні імпорту на 14,5% по відношенню до аналогічного періоду 2015 року. Ослаблення білоруського рубля виступає фактором вирівнювання платіжного балансу і підвищення конкурентності білоруської продукції на експортних ринках.

Зміцнення киргизького сома на 7,8% викликано позитивними тенденціями валют країн – основних торгових партнерів Киргизії. По сому проходять спекулятивні операції, а стійкість зростання валюти може бути нетривалою через дефіцит зовнішньоторговельного балансу.

Реклама

Зміцнення російського рубля в першому кварталі 2016 року була підтримана проходженням котируваннями на нафту цінового дна. Зокрема, нафта марки Brent, після досягнення в січні мінімуму з 2004 року на рівні $ 27 за барель, до кінця кварталу подорожчала на 48% до $ 40 за барель.

Глобальні тенденції світових валютних ринків з початку 2016 року

Ослаблення американського долара стало ключовою тенденцією початку 2016 року для більшості світових валют. Індекс долара США за підсумками першого кварталу знизився на 4,2%. Передумовою до такої динаміки стала зміна ринкових очікувань щодо жорсткості грошово-кредитної політики ФРС США. Якщо в грудні 2015 року ринки очікували проведення 4 раундів підвищення ставки в 2016 року, то в першому кварталі ці очікування знизилися.

При цьому американський регулятор вказує на значні ризики для економіки США, як з боку тенденцій фінансових ринків, так і на увазі гальмування економіки Китаю і низьких цін на нафту. М'якість ФРС щодо грошово-кредитної політики призвела до зниження попиту на долар США і його ослаблення.

Лідерами зміцнення національних валют стали Малайзія (8,6%), Киргизія (7,8%) і Росія (7,2%), в той час як серед розвинених країн – Японія (6,4%).

Серед лідерів девальвації – єгипетський фунт (13%), таджицький сомоні (12,6%) і аргентинське песо (10,2%).

eef8198a-f45b-4fb1-928f-506f6e8b4b75

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.67

Євро (€)

31.37

Російський рубль (₽)

0.37

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти