"Девальвація неминуча": як у вересні зміниться курс долара і євро в Україні

30 серпня 2017, 07:20

Олександр Литвин

Влітку закінчується сезонне зміцнення національної валюти – долар подорожчає, вважають експерти

Восени в Україні традиційно зростає курс долара. Валюту доводиться витрачати на імпорт енергоресурсів і погашення зовнішніх кредитів, в результаті гривня "слабшає". Влітку курс долара коливався в межах 25,5-26 гривень, а вже восени може переступити позначку в 27 гривень, прогнозують експерти. Водночас курс євро в Україні залежатиме від співвідношення європейської валюти до американської. Сайт "Сегодня" з'ясував, що буде з курсом гривні в перший місяць осені.

Що буде з доларом і євро

Реклама

Євро в Україні наразі продається по 30,14 гривні, а долар – по 25,55 гривні. І якщо курс долара по відношенню до гривні влітку поступово зміцнювався, то євро демонстрував зворотну динаміку. Так, ще наприкінці травня долар можна було купити за 26,3 гривні (за літо подешевшав на 70 копійок), а євро – за 29,4 гривні (подорожчав на 70 копійок).

На курс європейської валюти в Україні впливає насамперед відношення долара до євро. Чим слабкіше американська валюта по відношенню до європейської, тим дорожче євро для українців. Як зазначає старший аналітик "Альпарі" Вадим Іосуб, цього року пара долар/євро росла з 1,03 до 1,19 – долар "втратив" у ціні майже 15%. Таку тенденцію пояснюють кілька факторів. По-перше, європейська економіка зростає швидше, ніж прогнозували експерти, а американська – навпаки. По-друге, на курс долара впливає політична ситуація в США. Детальніше про це можна прочитати тут.

Восени пара долар/євро поміняються своїми місцями. Євро в Україні дешевшатиме, а долар – дорожчатиме. Аналітики "Альпарі" прогнозують восени зміцнення гривні по відношенню до євро до 28,5-29 гривень. "Подальша поведінка курсу євро в Україні і надалі повністю залежатиме від коливань європейської валюти до долара. Вельми вірогідна корекція євро після настільки тривалого зростання, і це означає, що євро може подешевшати восени до 28,5-29 гривень", – пояснює Вадим Іосуб.

1244345_1

Фото: архів

Для того, щоб виконати закладені до державного бюджету показники, долар повинен вже з вересня плавно дорожчати до позначки в 28,5 гривні до кінця року, впевнений виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко

Реклама

"Курс, який закладений в державному бюджеті, становить 27,2 гривні за долар в середньому за рік. Важливо витримувати цей курс, враховуючи, що Україна експортозалежна країна. Якщо дати можливість гривні зміцнитися, державний бюджет ризикує недоотримати кошти. Темпи розвитку економіки можуть виявитися нижчими, ніж заявлялося. Так поводяться експортозалежні країни. Коли курс зміцнюється, експортери недоотримують виручку", – пояснює економіст.

"Якщо дати можливість гривні зміцнитися, державний бюджет ризикує недоотримати кошти. Темпи розвитку економіки можуть виявитися нижчими, ніж заявлялося. Так поводяться експортозалежні країни. Коли курс зміцнюється, експортери недоотримують виручку", – пояснює економіст.

На думку Олега Устенка, девальвація гривні по відношенню до долара "просто неминуча". Однак по-справжньому складні для національної валюти часи настануть з наступного року. За 2018 і 2019 роки Україні потрібно повернути близько 10 мільярдів доларів кредитів. Для порівняння, виплати цього року становлять всього 2,6 мільярда доларів. Для того, щоб утримати гривню наступного року, поповнювати золотовалютні резерви потрібно вже зараз, вважає Олег Устенко.

"Якби НБУ замість того, щоб давати гривні зміцнюватися, активніше збільшували свої золотовалютні резерви, було б, на мою думку, правильніше", – вважає виконавчий директор фонду Блейзера.

Водночас керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій вважає, що долар в Україні дорожчатиме поступово і до кінця року сягне позначки в 27 гривень. Причин для різкої девальвації в вересні експерт не бачить: ситуація на сировинних ринках для України сприятлива, ціни на сталь, руду і зерно високі.

1199362

Реклама

Фото: архів

"Ми бачимо, що девальваційний тиск восени буде. Але залежить це від дуже багатьох чинників, в тому числі і від політичного процесу. Восени починається новий політичний сезон, можна очікувати на несподіванки. Якщо парламенту в першій половині вересня вдасться затвердити пенсійну реформу, в жовтні або листопаді МВФ дасть черговий кредитний транш. Тоді вдасться утримати курс близько 27 гривень до кінця року", – вважає аналітик.

"Восени починається новий політичний сезон, можна очікувати на несподіванки. Якщо парламенту в першій половині вересня вдасться затвердити пенсійну реформу, в жовтні або листопаді МВФ дасть черговий кредитний транш. Тоді вдасться утримати курс близько 27 гривень до кінця року", – вважає аналітик.

З таким прогнозом згодні не всі аналітики. Так, в "Альпарі" впевнені: причин для різких стрибків національної валюти немає, а у вересні долар продаватимуть по 26,1.

"З переходом на плаваючий курс, скачки гривні вже не загрожують. Що стосується динаміки курсу, гривня зміцнюється до долара з середини січня цього року. В окремі тижні долар дорожчає, але в цілому тренд на зміцнення гривні триває, і ознак його розвороту поки що немає", – вважає старший аналітик "Альпарі" Вадим Іосуб.

На що впливає курс долара

Чверть споживчого кошика українця – імпорт, нагадує Олег Устенко. Після подорожчання долара виникають передумови для зростання цін на бензин (кожен долар призводить до зростання вартості світлих нафтопродуктів на 80 копійок). При цьому ціни на паливо закладені в собівартість більшої частини товарів. Подорожчання долара призводить до пропорційного зростання вартості імпортних товарів. Так, якщо долар подорожчав на 10%, то і імпортні товари також подорожчають 10%, пояснює екс-міністр економіки Віктор Суслов.

Реклама

1237573

Фото: архів

Безпосередньо до курсу американської валюти прив'язані ціни на квартири і машини в Україні. Крім того, від курсу американської валюти залежать і ціни на газ. У діючій формулі на блакитне паливо закладена імпортна ціна газу, перекладена в гривні за курсом НБУ. Курс зростання призводить до того, що імпортне паливо для України дорожчає.

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" писав про те, як і пому зміцнилася гривня 2017-го.. Так, з початку року курс долара в Україні знизився з 27 до 26,2 гривні. Основна причина для зміцнення української валюти – високі виручки від аграрної продукції. Крім того, агрокомпанії заводять до країни виручку для того, щоб провести посівну.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти