Гроші під контролем: як рахувати і витрачати, щоб ніколи не йти в мінус

9 квітня 2018, 02:12

Юлія Полєхіна

Що потрібно знати і вміти, щоб примножувати достаток сім'ї

У багатьох з нас є величезний пробіл у знаннях, який ні школа, ні інститут в повній мірі не змогли заповнити – фінансова грамотність. Тому так часто можна почути "нічого серйозного не купив в магазині, а гроші розлетілися", "вчора отримав зарплату, не найменшу по країні, і її вже немає" і т. п. Крім того, мало хто з нас вміє відкладати на чорний день (на думку експертів з особистих фінансів, в запасі повинна бути "подушка безпеки", щоб 6-10 місяців вимушеного безробіття або інших форс-мажорів можна було б триматися на плаву), орієнтуватися в фінансових інструментах і ефективно ними користуватися.

Реклама

"Сегодня" дізналася у експертів з особистих фінансів, як підтягти фінансову грамотність і навчитися виокремлювати різницю між доходом/витратою, пускати гроші в інвестування, які є варіанти стати заможною людиною і де цьому можна навчитися, не особливо витрачаючись. З рад: прорахувати вартість сімейного життя в місяць, багато читати і розмовляти про гроші, в тому числі з дітьми, забезпечити собі справу, яка допоможе при безробітті, і не обходити стороною фінансові інструменти.

Щоб заробити, порахуйте витрати

Питання, скільки грошей в місяць потрібно людині для життя, у багатьох викликає утруднення. Люди починають згадувати, скільки становить сукупний дохід сім'ї, стверджувати, що цього, звичайно, мало, і додавати якусь суму – якої, за прикидками, мало б вистачити. Це, за словами фахівців, погано: свою суму "до копійки" повинна знати кожна фінансово грамотна людина.

"Людині, що не віддає собі звіт, скільки їй потрібно для життя, буде мало і мільйони доларів в місяць, – розповідає консультант з особистих фінансів Київського центру розвитку Андрій Котів. – А складається ця сума з постійних витрат – таких як "комуналка", оренда, якщо сім'я знімає житло, витрати на мобільні витрати, оплати медика, шкільних секцій дитини і його репетитора і т. д., без чого звичний порядок сім'ї впаде. Знаючи цю суму, ви зможете зрозуміти, скільки саме недопрацьовуєте, або ж скільки грошей ви витрачаєте даремно, раз добробут не росте".

З витратами на їжу складніше: мало яка сім'я може точно сказати, що на місяць нам необхідно, наприклад, 6 кг м'яса, 2 кг рису і 3 пачки гречки. Однак знати це необхідно, якщо ви хочете рухатися до фінансової грамотності. Вирахувати суму на їжу можна легко: записуючи в блокнот всі витрати або прикріплюючи чеки магазинів, по ходу витрат накидаючи табличку в Excel. Можна також скористатися програмою "домашньої бухгалтерії" в інтернеті або додатком для смартфона. Всі способи зарекомендували себе добре: справа тільки в індивідуальній зручності використання і дисципліни.

Шукати джерела інвестування

Маючи "зріз" по своїй родині, можна рухатися далі – зробити так, щоб життєво необхідна сума завжди була в наявності і могла трохи "утрясається" в меншу сторону, а достаток ріс. Це нереально зробити без пасивного доходу, способів диверсифікації заробітку або інвестування. При цьому багато людей блокують на корені ці ідеї – мовляв, і так грошей мало, ризикувати не можна і т. п. Це призводить до того, що людина/сім'я весь час залишається на одній і тій же соціальній планці і не захищена в разі виникнення форс мажорних обставин, таких як серйозна хвороба когось із членів сім'ї або раптова втрата роботи.

"Потрібно продумати, де, яким способом і скільки грошей можна виручити на чорний день, не докладаючи величезних зусиль. Хоча б відкрити депозит під цікаві відсотки", – пояснює фінансовий аналітик Ігор Холмогоров.

Реклама

Розглянути потрібно якомога більше варіантів, розпитати у друзів або навіть незнайомців в соцмережах.

"Можна розглянути страхування життя або накопичувальне страхування, біржові операції на акціях: купити дешевше – продати подорожче, вклади в золоті і постійний моніторинг ринку інвестицій, – пояснює фахівець з фінансового планування Валерія Ставнійчук. – Тобто те, що збереже ваші гроші і забезпечить зростання запасеної суми. Але який би інструмент ви не вибрали, бажано, щоб він був не один. А ви повинні вивчити всі його тонкощі. тобто якщо ви купили якісь акції і очікуєте зростання їх вартості, то постійно стежить за подіями ями, а не поглядайте на ситуацію на біржі раз в сто років, інакше потім доведеться нарікати, що чергова ідея виявилася невдалою і гроші "прогоріли". Хоча і останній момент ви теж не повинні виключати".

money-1604921

Підрахунок. Потрібно подумати, що принесе стабільний дохід

Не забувайте вчитися і не бійтеся ризикувати

Важливим нюансом у фінансовій грамотності є вміння маневрувати в питаннях грошей. Опір будь-яких змін, які варто провести в певний момент, може коштувати неотримання прибутку.

"Приклад грошового консерватизму – свідоме небажання деяких українців обміняти гривні на долари за вигідним курсом, поки ще з цим не було проблем. Їх опір і частка переконаності в тому, що в гривнях відсотки по депозитах вище і перекривають інфляцію, вилилося в тотальне збіднення, порівняно з тими людьми, хто зорієнтувався швидко. Те ж стосується вибору різних нових фінансових інструментів проти старих. Я не кажу, що треба відразу ж і в усе вкластися і всім ризикнути. Але потрібно уважно розглядати кожну можливість, яка випадає", – говорить експерт з особистих фінансів, спеціаліст з біржових ринків Ілля Василенко.

Фінансово підкована людина знає: дуже важливо займатися саморозвитком. Причому як в фінансових питаннях (дізнаватися про ефективність тих чи інших інструментів), так і інших. Це можна робити самостійно, читаючи книги і обговорюючи їх з друзями, в інтернеті – за допомогою прочитання матеріалів, перегляду роликів і відеоуроків на Ютюб-каналах, – а також за допомогою постійного моніторингу та відвідування вебінарів, семінарів і тренінгів, онлайн-курсів і т. д. Вони часто бувають безкоштовними, але на саморозвиток все ж бажано завести окрему графу у витратах:

"Таке навчання така може коштувати і 200 грн, і 2 тис. грн. Останнє – вже серйозний удар по бюджету, який ви так старанно формували", – говорить Ілля Василенко.

Реклама

Почерпнути знання з фінансової грамотності можна безкоштовно на деяких сайтах, що спеціалізуються в даній тематиці. Це finosvita.com.ua, 4brain.ru, vseprogroshi.com.ua, fingeniy.com, siladeneg.ru, fingramota.org, finik.me, finprosto.ru, mastercard.ru, financialfootball.ru, incomepoint.tv, fincult .info і т. п. На цих ресурсах можна знайти поради щодо розподілу особистого бюджету, куди інвестувати, чого варто побоюватися, інформацію про захист прав споживачів, особистий досвід тих, хто вже спробував різні фінансові продукти, і багато іншого. Для дітей і молоді підготовлено ознайомчі статті про пристрій економіки, фінансах і т. д.

Тим, хто любить дивитися/слухати, фінансисти радять звернути увагу на Ютюб-канали "Фінансовий геній", "Персональний радник" і т. п. Можна також почитати книги "Діти і гроші" (Р. Потьомкін і Є. Казакевич), " фінансова грамота "(А. Горяєв, В. Чумаченко) – про фінансове планування, банківські та інвестиційні продукти і т. д.

Обзавестися додатковими джерелами доходів

Багато хто вважає роботу єдиним способом поповнення особистого або сімейного бюджету. Але, за словами експертів, потрібно завжди мати в запасі додатковий реальне джерело доходу. Його потрібно тримати в голові на випадок непередбачених обставин. Це може бути здача кімнати в квартирі, квартири або дачі, надання будь-якого виду послуг за гроші (манікюр, перукарські послуги і т. д.), робота на фрілансі, виконання будь-яких завдань і т. д.

"Я працювала в турфірмі. В розпал кризи багатьох скоротили, без роботи залишилася та я. Останні виплати швидко були витрачені. Мені довелося думати, де взяти гроші, не позичаючи і не вдаючись до споживчого кредитування "до зарплати", яка буде незрозуміло коли. Я розмістила оголошення на сайтах, зосереджених на фрілансі і дрібній підробці (можу постояти в черзі за свого замовника, проводжати/забирати дитину в школу/зі школи, вигулювати тварин, бути нянькою, прибирати на замовлення, а якщо сім'я не вибагливий у їжі – готувати). Так мені вдалося "Перехопити" трохи грошей. А потім моє додаткове джерело доходу знайшло мене сам: хлопцям, яких я відводила в школу, потрібен був репетитор, а я володію англійською та французькою. Далі прийшла ідея займатися по скайпу з дорослими", – розповіла киянка Марина Соколова.

А ось харків'янка Ірина Зотикова подбала про заняття заздалегідь на випадок безробіття.

"У нас на роботі пройшли чутки про "схлопування" кількох офісів, і я про всяк випадок відразу ж вирішила освоїти якусь професію, яка прогодує мене, якщо що. Благо одне-дводенних-тижневих курсів у нас хоч греблю гати. Я вибрала нарощування вій. Мінусом була значна оплата за них, як для людини, яка ось-ось втратить роботу, але я вирішила, що це того варте. Пройшла курси і почала відпрацьовувати майстерність раз в тиждень, відкладаючи гроші. Роботи я не позбулася, але тепер маю запасний варіант, і трохи підробляю. Поки що допз виробок відкладаю на подорожі", – розповіла дівчина.

1281599

Реклама

Запасний варіант. Подумайте заздалегідь, чим ви будете займатися в разі втрати офіційного доходу. Фото: Є. Кравс

Додатки "стежать" за витратами

  • Monefy (Android и iOS)

Можна вести сімейний бюджет. Є безкоштовна версія з мінімумом опцій (підрахунок витрат) і платна – з розширеним функціоналом (систематизація витрат). Систематизація дозволяє бачити записи всіх домочадців, з якими ви її ведете. У додатку є калькулятор, графік витрат і доходів: можна стежити за витратами в день, на тиждень, на місяць, на рік, і аналізувати їх.

  • Money Lover (Android и iOS)

Два гаманця тут можна завести безкоштовно, наступні – за гроші. Програма дозволить вам пам'ятати, хто і скільки грошей повинен вам, і скільки і кому – ви. Є вкладка "рахунки", де ведуть облік "комуналки", конвертер валют і пошук банкоматів поблизу.

  • Financius (Android)

Безкоштовний додаток з простим меню. Планування та аналізу тут мінімум, але облік витрат і доходів ви вести зможете. Розділів кілька: "акаунти", "транзакції" і "звіти".

Прибирайте табу на фінвопроси

У деяких сім'ях не прийнято говорити про гроші. Але це не дозволяє відчувати себе комфортно в суспільстві, при влаштуванні на роботу і т. д. Таке табу породжує і посилює страхи фінансових невдач.

"Ви не повинні боятися теми грошей в сім'ї. Навпаки, її потрібно піднімати, щоб була здорова атмосфера: всі розуміли, скільки і куди йде грошей, як і на що потрібно збирати і пропонували варіанти, як це робити. Діти – не виняток: їм не можна говорити "грошей немає" – потрібно пояснювати, скільки грошей, куди вони будуть направлені, скільки залишається на що саме, і коли ви купите те, що просить дитина", – розповідає психолог Інна Розуман.

Сам же дорослий повинен пропрацювати у себе "жебрацьку" філософію. За словами психологів, вона присутня у кожного третього українця, хоч і виражається у всіх по-різному. Хтось носить одяг "до дірок", через що має непрезентабельний вигляд і не може влаштуватися на хорошу роботу, навіть якщо дозволяє спеціальність. Інші витрачають без міри через те, що в дитинстві/юності багато чого не отримали, і навіть при непоганій зарплати вічно сидять з порожнім гаманцем.

"Для цього можна вдатися до заперечення своїх негативних звичок і думок. А оскільки свої вади помітити складно, потрібно придивитися до чужих. Напевно у вас серед знайомих є люди, які ледве зводять кінці з кінцями. Подумайте, як і про що вони думають і як поводяться, зауважте їх ставлення до грошей, постарайтеся зрозуміти їх філософію – і зробіть так, щоб "прибрати" все зазначене в своєму житті, – радить Інна Розуман. – Ви здивуєтеся, але у бідних людей, яким далеко до фінансової грамотності, філософія схожа: заперечення знань, дій і будь-якого прогресу. Серед їх "поганих звичок" будуть необгрунтовані витрати, постійні скарги на відсутність грошей і т. д.".

Потім потрібно поспостерігати за людьми, чиє матеріальне становище вас приваблює.

"Але в даному випадку потрібно аналізувати глибше, і не повторювати відразу за ними, навіть якщо все здається прибутково і правильно. Справа в тому, що ця категорія людей мислить зовсім іншими цифрами, в їх діях, швидше за все, передбачений ризик (на який вони в душі згодні). А ви можете не чекати такого результату і багато втратити", – говорить фахівець.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти