Гроші під контролем: як рахувати і витрачати, щоб ніколи не йти в мінус

Що потрібно знати і вміти, щоб примножувати достаток сім'ї

У багатьох з нас є величезний пробіл у знаннях, який ні школа, ні інститут в повній мірі не змогли заповнити – фінансова грамотність. Тому так часто можна почути "нічого серйозного не купив в магазині, а гроші розлетілися", "вчора отримав зарплату, не найменшу по країні, і її вже немає" і т. п. Крім того, мало хто з нас вміє відкладати на чорний день (на думку експертів з особистих фінансів, в запасі повинна бути "подушка безпеки", щоб 6-10 місяців вимушеного безробіття або інших форс-мажорів можна було б триматися на плаву), орієнтуватися в фінансових інструментах і ефективно ними користуватися.

"Сегодня" дізналася у експертів з особистих фінансів, як підтягти фінансову грамотність і навчитися виокремлювати різницю між доходом/витратою, пускати гроші в інвестування, які є варіанти стати заможною людиною і де цьому можна навчитися, не особливо витрачаючись. З рад: прорахувати вартість сімейного життя в місяць, багато читати і розмовляти про гроші, в тому числі з дітьми, забезпечити собі справу, яка допоможе при безробітті, і не обходити стороною фінансові інструменти.

Реклама

Щоб заробити, порахуйте витрати

Питання, скільки грошей в місяць потрібно людині для життя, у багатьох викликає утруднення. Люди починають згадувати, скільки становить сукупний дохід сім'ї, стверджувати, що цього, звичайно, мало, і додавати якусь суму – якої, за прикидками, мало б вистачити. Це, за словами фахівців, погано: свою суму "до копійки" повинна знати кожна фінансово грамотна людина.

"Людині, що не віддає собі звіт, скільки їй потрібно для життя, буде мало і мільйони доларів в місяць, – розповідає консультант з особистих фінансів Київського центру розвитку Андрій Котів. – А складається ця сума з постійних витрат – таких як "комуналка", оренда, якщо сім'я знімає житло, витрати на мобільні витрати, оплати медика, шкільних секцій дитини і його репетитора і т. д., без чого звичний порядок сім'ї впаде. Знаючи цю суму, ви зможете зрозуміти, скільки саме недопрацьовуєте, або ж скільки грошей ви витрачаєте даремно, раз добробут не росте".

З витратами на їжу складніше: мало яка сім'я може точно сказати, що на місяць нам необхідно, наприклад, 6 кг м'яса, 2 кг рису і 3 пачки гречки. Однак знати це необхідно, якщо ви хочете рухатися до фінансової грамотності. Вирахувати суму на їжу можна легко: записуючи в блокнот всі витрати або прикріплюючи чеки магазинів, по ходу витрат накидаючи табличку в Excel. Можна також скористатися програмою "домашньої бухгалтерії" в інтернеті або додатком для смартфона. Всі способи зарекомендували себе добре: справа тільки в індивідуальній зручності використання і дисципліни.

Шукати джерела інвестування

Маючи "зріз" по своїй родині, можна рухатися далі – зробити так, щоб життєво необхідна сума завжди була в наявності і могла трохи "утрясається" в меншу сторону, а достаток ріс. Це нереально зробити без пасивного доходу, способів диверсифікації заробітку або інвестування. При цьому багато людей блокують на корені ці ідеї – мовляв, і так грошей мало, ризикувати не можна і т. п. Це призводить до того, що людина/сім'я весь час залишається на одній і тій же соціальній планці і не захищена в разі виникнення форс мажорних обставин, таких як серйозна хвороба когось із членів сім'ї або раптова втрата роботи.

Реклама

"Потрібно продумати, де, яким способом і скільки грошей можна виручити на чорний день, не докладаючи величезних зусиль. Хоча б відкрити депозит під цікаві відсотки", – пояснює фінансовий аналітик Ігор Холмогоров.

Розглянути потрібно якомога більше варіантів, розпитати у друзів або навіть незнайомців в соцмережах.

"Можна розглянути страхування життя або накопичувальне страхування, біржові операції на акціях: купити дешевше – продати подорожче, вклади в золоті і постійний моніторинг ринку інвестицій, – пояснює фахівець з фінансового планування Валерія Ставнійчук. – Тобто те, що збереже ваші гроші і забезпечить зростання запасеної суми. Але який би інструмент ви не вибрали, бажано, щоб він був не один. А ви повинні вивчити всі його тонкощі. тобто якщо ви купили якісь акції і очікуєте зростання їх вартості, то постійно стежить за подіями ями, а не поглядайте на ситуацію на біржі раз в сто років, інакше потім доведеться нарікати, що чергова ідея виявилася невдалою і гроші "прогоріли". Хоча і останній момент ви теж не повинні виключати".

money-1604921

Підрахунок. Потрібно подумати, що принесе стабільний дохід

Реклама

Не забувайте вчитися і не бійтеся ризикувати

Важливим нюансом у фінансовій грамотності є вміння маневрувати в питаннях грошей. Опір будь-яких змін, які варто провести в певний момент, може коштувати неотримання прибутку.

"Приклад грошового консерватизму – свідоме небажання деяких українців обміняти гривні на долари за вигідним курсом, поки ще з цим не було проблем. Їх опір і частка переконаності в тому, що в гривнях відсотки по депозитах вище і перекривають інфляцію, вилилося в тотальне збіднення, порівняно з тими людьми, хто зорієнтувався швидко. Те ж стосується вибору різних нових фінансових інструментів проти старих. Я не кажу, що треба відразу ж і в усе вкластися і всім ризикнути. Але потрібно уважно розглядати кожну можливість, яка випадає", – говорить експерт з особистих фінансів, спеціаліст з біржових ринків Ілля Василенко.

Фінансово підкована людина знає: дуже важливо займатися саморозвитком. Причому як в фінансових питаннях (дізнаватися про ефективність тих чи інших інструментів), так і інших. Це можна робити самостійно, читаючи книги і обговорюючи їх з друзями, в інтернеті – за допомогою прочитання матеріалів, перегляду роликів і відеоуроків на Ютюб-каналах, – а також за допомогою постійного моніторингу та відвідування вебінарів, семінарів і тренінгів, онлайн-курсів і т. д. Вони часто бувають безкоштовними, але на саморозвиток все ж бажано завести окрему графу у витратах:

"Таке навчання така може коштувати і 200 грн, і 2 тис. грн. Останнє – вже серйозний удар по бюджету, який ви так старанно формували", – говорить Ілля Василенко.

Почерпнути знання з фінансової грамотності можна безкоштовно на деяких сайтах, що спеціалізуються в даній тематиці. Це finosvita.com.ua, 4brain.ru, vseprogroshi.com.ua, fingeniy.com, siladeneg.ru, fingramota.org, finik.me, finprosto.ru, mastercard.ru, financialfootball.ru, incomepoint.tv, fincult .info і т. п. На цих ресурсах можна знайти поради щодо розподілу особистого бюджету, куди інвестувати, чого варто побоюватися, інформацію про захист прав споживачів, особистий досвід тих, хто вже спробував різні фінансові продукти, і багато іншого. Для дітей і молоді підготовлено ознайомчі статті про пристрій економіки, фінансах і т. д.

Тим, хто любить дивитися/слухати, фінансисти радять звернути увагу на Ютюб-канали "Фінансовий геній", "Персональний радник" і т. п. Можна також почитати книги "Діти і гроші" (Р. Потьомкін і Є. Казакевич), " фінансова грамота "(А. Горяєв, В. Чумаченко) – про фінансове планування, банківські та інвестиційні продукти і т. д.

Обзавестися додатковими джерелами доходів

Багато хто вважає роботу єдиним способом поповнення особистого або сімейного бюджету. Але, за словами експертів, потрібно завжди мати в запасі додатковий реальне джерело доходу. Його потрібно тримати в голові на випадок непередбачених обставин. Це може бути здача кімнати в квартирі, квартири або дачі, надання будь-якого виду послуг за гроші (манікюр, перукарські послуги і т. д.), робота на фрілансі, виконання будь-яких завдань і т. д.

"Я працювала в турфірмі. В розпал кризи багатьох скоротили, без роботи залишилася та я. Останні виплати швидко були витрачені. Мені довелося думати, де взяти гроші, не позичаючи і не вдаючись до споживчого кредитування "до зарплати", яка буде незрозуміло коли. Я розмістила оголошення на сайтах, зосереджених на фрілансі і дрібній підробці (можу постояти в черзі за свого замовника, проводжати/забирати дитину в школу/зі школи, вигулювати тварин, бути нянькою, прибирати на замовлення, а якщо сім'я не вибагливий у їжі – готувати). Так мені вдалося "Перехопити" трохи грошей. А потім моє додаткове джерело доходу знайшло мене сам: хлопцям, яких я відводила в школу, потрібен був репетитор, а я володію англійською та французькою. Далі прийшла ідея займатися по скайпу з дорослими", – розповіла киянка Марина Соколова.

А ось харків'янка Ірина Зотикова подбала про заняття заздалегідь на випадок безробіття.

"У нас на роботі пройшли чутки про "схлопування" кількох офісів, і я про всяк випадок відразу ж вирішила освоїти якусь професію, яка прогодує мене, якщо що. Благо одне-дводенних-тижневих курсів у нас хоч греблю гати. Я вибрала нарощування вій. Мінусом була значна оплата за них, як для людини, яка ось-ось втратить роботу, але я вирішила, що це того варте. Пройшла курси і почала відпрацьовувати майстерність раз в тиждень, відкладаючи гроші. Роботи я не позбулася, але тепер маю запасний варіант, і трохи підробляю. Поки що допз виробок відкладаю на подорожі", – розповіла дівчина.

1281599

Запасний варіант. Подумайте заздалегідь, чим ви будете займатися в разі втрати офіційного доходу. Фото: Є. Кравс

Додатки "стежать" за витратами

  • Monefy (Android и iOS)

Можна вести сімейний бюджет. Є безкоштовна версія з мінімумом опцій (підрахунок витрат) і платна – з розширеним функціоналом (систематизація витрат). Систематизація дозволяє бачити записи всіх домочадців, з якими ви її ведете. У додатку є калькулятор, графік витрат і доходів: можна стежити за витратами в день, на тиждень, на місяць, на рік, і аналізувати їх.

  • Money Lover (Android и iOS)

Два гаманця тут можна завести безкоштовно, наступні – за гроші. Програма дозволить вам пам'ятати, хто і скільки грошей повинен вам, і скільки і кому – ви. Є вкладка "рахунки", де ведуть облік "комуналки", конвертер валют і пошук банкоматів поблизу.

  • Financius (Android)

Безкоштовний додаток з простим меню. Планування та аналізу тут мінімум, але облік витрат і доходів ви вести зможете. Розділів кілька: "акаунти", "транзакції" і "звіти".

Прибирайте табу на фінвопроси

У деяких сім'ях не прийнято говорити про гроші. Але це не дозволяє відчувати себе комфортно в суспільстві, при влаштуванні на роботу і т. д. Таке табу породжує і посилює страхи фінансових невдач.

"Ви не повинні боятися теми грошей в сім'ї. Навпаки, її потрібно піднімати, щоб була здорова атмосфера: всі розуміли, скільки і куди йде грошей, як і на що потрібно збирати і пропонували варіанти, як це робити. Діти – не виняток: їм не можна говорити "грошей немає" – потрібно пояснювати, скільки грошей, куди вони будуть направлені, скільки залишається на що саме, і коли ви купите те, що просить дитина", – розповідає психолог Інна Розуман.

Сам же дорослий повинен пропрацювати у себе "жебрацьку" філософію. За словами психологів, вона присутня у кожного третього українця, хоч і виражається у всіх по-різному. Хтось носить одяг "до дірок", через що має непрезентабельний вигляд і не може влаштуватися на хорошу роботу, навіть якщо дозволяє спеціальність. Інші витрачають без міри через те, що в дитинстві/юності багато чого не отримали, і навіть при непоганій зарплати вічно сидять з порожнім гаманцем.

"Для цього можна вдатися до заперечення своїх негативних звичок і думок. А оскільки свої вади помітити складно, потрібно придивитися до чужих. Напевно у вас серед знайомих є люди, які ледве зводять кінці з кінцями. Подумайте, як і про що вони думають і як поводяться, зауважте їх ставлення до грошей, постарайтеся зрозуміти їх філософію – і зробіть так, щоб "прибрати" все зазначене в своєму житті, – радить Інна Розуман. – Ви здивуєтеся, але у бідних людей, яким далеко до фінансової грамотності, філософія схожа: заперечення знань, дій і будь-якого прогресу. Серед їх "поганих звичок" будуть необгрунтовані витрати, постійні скарги на відсутність грошей і т. д.".

Потім потрібно поспостерігати за людьми, чиє матеріальне становище вас приваблює.

"Але в даному випадку потрібно аналізувати глибше, і не повторювати відразу за ними, навіть якщо все здається прибутково і правильно. Справа в тому, що ця категорія людей мислить зовсім іншими цифрами, в їх діях, швидше за все, передбачений ризик (на який вони в душі згодні). А ви можете не чекати такого результату і багато втратити", – говорить фахівець.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
56,97
56,54
49,56
27,55
57,01
54,51
52,01
24,98
57,36
56,30
52,66
25,59
58,79
56,99
55,09
27,48
59,00
57,00
51,90
26,23
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,75
25,27
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

66322.36

Dogecoin (DOGE)

0.13

Ethereum (ETH)

3570.5

Litecoin (LTC)

77.96

Ripple (XRP)

0.49

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти