Гроші дешевшають: скільки можна буде заробити на депозитах в 2020 році

26 січня 2020, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Експерти стверджують, що, поки випускають багато ОВДП, депозити банкам не потрібні

/ Фото: Getty Images

Прибутковість за банківськими вкладами останнім часом стрімко знижується. Причому це стосується як гривневих, так і валютних депозитів, як короткострокових, так і довгострокових. Ця тенденція стала відчуватися ще з осені. За даними сайту index.minfin.com.ua, тільки за останній місяць, наприклад, відсоток за гривневими короткостроковими депозитами (на 3 місяці) в українських банках знизився в середньому з 14,46 до 13,56%. За гривневими 6-місячними депозитами – з 14,98 до 14,19%, за річними – з 15,39 до 14,33%. А за останніх три місяці відсотки по депозитах стали дешевшими на 1,2-1,5%.

Реклама

Дані сайту index.minfin.com.ua

Більш того, напередодні цього Нового року банки – вперше за довгий час – не намагалися завабити гроші населення різними святковими акціями з підвищеними відсотками. І це стало ще одним маркером, що депозитні банківські ставки знижуватимуться і надалі.

В принципі, така тенденція була очевидною вже тоді, коли Нацбанк оголосив про політику поступового зниження облікової ставки. Про те, що слідом за ставкою НБУ знижуватимуться і ставки за депозитами, говорив, наприклад, в грудні в інтерв'ю сайту "Сьогодні"заступник голови НБУ Олег Чурій.

Реклама

Однак експерти запевняють: прямої залежності між зниженням облікової ставки НБУ і ставками по кредитах-депозитах немає.

"Кореляція між ставкою Нацбанку та відсотками по кредитах і депозитах, звичайно, існує. Але не можна сказати, що це пряма залежність. Коли облікова ставка знижується, закладається якийсь певний стандарт вартості грошей на міжбанківському ринку на короткий період – на день або на тиждень, тобто на короткострокові міжбанківські гроші. І коли банк може брати "короткі" міжбанківські гроші, наприклад, під 5%, навіщо він буде залучати депозити під 10%? Немає сенсу. Тобто зниження облікової ставки дає можливість банкам залучати короткострокові гроші дешевше, і цей механізм до певної міри розширюється і на "довгі" гроші", – говорить економічний експерт, президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак.

Непряму залежність між ставкою НБУ і банківськими відсотками по депозитах експерт пояснив різними банківськими бізнес-моделями.

"Наприклад, деякі банки займаються споживчим кредитуванням, а ці кредити вони видають під дуже великі відсотки: під 30, 40, 50, 70%. Буває по різному. Значить, ці банки можуть залучати гроші на депозити під чималі відсотки. А ось банки, які кредитують в основному промисловість, наприклад, під 18-20%, не можуть залучати гроші на депозити за такими ж високими ставками. Тому що кредити видаються за рахунок депозитів", – пояснює Тарас Козак.

Проте чимало банків досить синхронно стали опускати депозитні ставки слідом за ставкою НБУ. Наприклад, напередодні Нового року НБУ знизив облікову ставку на 2%, і практично на ті ж 2% подешевшали за наступний місяць депозити. Чому?

Головна причина, на думку фінансистів, – що банки зараз не зацікавлені в грошах від населення. Гроші для кредитного портфеля вони можуть з набагато меншими клопотами отримувати від облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП).

"Якщо раніше основним кредитним ресурсом для банків були депозити, і депозити населення в першу чергу, то зараз банкам не дуже цікаві депозити як такі. Оскільки вони задовольняють свої потреби в ліквідності, в кредитних ресурсах за рахунок рефінансування. Як це працює? Вони купують ОВДП через Нацбанк, потім під заставу цих ОВДП отримують рефінансування, і це рефінансування компенсує для них і поточні розриви, і в деяких випадках дають їм триваліші ресурси для операцій. Тому кредити як джерело заробляння для банків вже не такі й цікаві. Відповідно, і депозити як джерело кредитних ресурсів їм теж особливо не потрібні", – розповідає завідувач сектором інституційної економіки Інституту економіки і прогнозування Олег Яременко.

Нагадаємо, активний випуск ОВДП почався тільки в 2019 році, обсяг державних цінних паперів зріс більш ніж вдесятеро. А оскільки в 2020 році знижувати обсяги випуску цінних паперів, судячи з усього, Мінфін не планує, можна припустити, що інтерес до депозитів населення у банків падатиме і надалі, а банківські ставки – знижуватимуться. Тим більше, що Нацбанк планує ще більше знижувати облікову ставку.

"30 січня Нацбанк встановить нову облікову ставку. Сьогодні економісти ще сперечаються, якою вона буде, 11,5% або 12,5%, але вона однозначно зменшиться (Нагадаємо, зараз ставка Нацбанку 13,5%, – ред.). І ставки по депозитах теж, безумовно, будуть падати. Можливо, на такий же відсоток, може, трохи більше або трохи менше. Повторю: прямого зв'язку немає, тільки опосередкований. Але тренд на зниження банківських ставок уже пішов, і він триватиме", – каже Тарас Козак.

Реклама

У Нацбанку запевняють: зниження банківської ставки дозволить здешевити кредити, а це надасть можливість більше інвестувати в економіку. А ось Олег Яременко впевнений у зворотному.

"Канал процентної ставки як інструмент регулювання грошового ринку у нас працює останнім часом дуже і дуже слабо. Тому що розірвався зв'язок між депозитами населення і кредитами в народне господарство, між державою та банківською системою, реальним сектором і домогосподарствами. Така схема з ОВДП, на жаль, не залишає шансів для кредитування інвестицій в реальний сектор. А значить, для зростання виробництва і зростання доходів реального сектора", – попереджає він.

Банкіри підтверджують слова експерта: поки є можливість "грати" з ОВДП, розширювати кредитний портфель ніхто не буде. Про це, зокрема, йшлося на круглому столі на тему "Що буде з депозитами в 2020 році?", який пройшов днями в "Фінансовому клубі".

"На сьогоднішній день дуже серйозну питому вагу в пасивах банків мають державні цінні папери. І, природно, ми бачимо, що кредитування в зв'язку з цим дещо зменшилося. Ми маємо скорочення кредитного портфеля в порівнянні з позаминулим роком. А значить, і депозити сьогодні не мають тієї актуальності, які мали в попередні роки", – прямо заявив під час круглого столу банкір Михайло Довбенко.

Також представники банків говорили на круглому столі, що активність населення останнім часом, навпаки, зростає. Очевидно, теж розуміючи, що депозитні ставки знижуватимуться, люди стали набагато активніше відкривати банківські депозити.

На думку Тараса Козака, якщо облікова ставка впаде нижче 10%, то найвища ставка по депозитах не перевищуватиме 15%. Тоді як сьогодні ще можна знайти депозитні ставки 17-18%.

"Моя оцінка – що максимальні депозитні ставки не більше ніж на 5% перевищуватимуть облікову ставку. А середні будуть ще нижчими", – каже Тарас Козак.

Реклама

Нагадаємо, раніше сайт "Сьогодні" розповідав про новий прогноз для світової економіки від МВФ, про те, чи гряде в світі нова економічна криза і що буде з Україною.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, що з лютого для бізнесу стартує програма "Дешеві кредити". Подробиці – в сюжеті.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти