Що відбувається з доларом в Україні: як довго і наскільки подешевшає гривня

14 січня 2017, 07:11

Олександр Литвин

За різними оцінками експертів, курс національної валюти в січні-лютому може опуститися до позначки 30 гривень за долар

Першімісяцізимиготуютьукраїнцямнеприємні"сюрпризи"-традиційновцейсезоночікуєтьсядевальваціянаціональноївалюти.Так,найближчим часомдоларвУкраїніможепродаватисяпо29-30гривень,зазначаютьекономісти.Причиндля"падіння"кілька:попитнасировиннихринкахзнижується,українціменшезаробляютьзарахунокекспорту,крімтого,доларидоводитьсявитрачатинапокупкуенергоресурсівіпогашеннякредитів.Сайт"Сегодня.ua"з'ясував,щочекативідвалютногоринкувУкраїні.

Реклама

Чому дорожчає долар

Падаєділоваактивність.Одназголовнихпричиндевальваціїгривні-падінняділовоїактивності,восновному,цестосуєтьсяаграріїв.Восенивиручкивідекспортуврожаюагрокультурбулизначновище.Традиційновпершімісяцізимиактивністьпадає,знижуєтьсявалютнавиручка.Чимменшеекспортноївиручки-чим дорожчедоларвУкраїні.

"Меншенадходженнявиручкивідекспортуврожаюагрокультур,якібулиосновнимджереломіноземноївалютивосіннімісяці.У тойжечасрольосновногоджерелавалютноївиручкипоступовопереймаєметалургійнийекспорт",-відзначаєзаступник головиНацбанкуОлегЧуприй.

Щеоднапричиназниженняділовоїактивностінаринку-затяжнівихіднівКитаї(китайськийНовийрікнастане28 січня ібудевідзначатися15днів),відзначаєкерівниканалітичноговідділуConcorde CapitalОлександрПаращій.Через цевідбуваєтьсяспаднаринкахрудиісталі,якуекспортуєУкраїна.

1199403

Реклама

Фото: архів

Валютудоведетьсявитратитинапогашеннякредитів."УсічнінамтребазаплатитикредитМВФівиплатитивідсоткиза державними боргами",-розповідаєпрезидентУкраїнськогоаналітичногоцентруОлександрОхріменко.Засловамиексперта,напогашеннязаборгованостідоведетьсявитратитиблизько800 мільйонівдоларів.Цікоштиможнавзятиззолото-валютногорезервукраїни.

Засловами Охріменка,такожпланувалося,щокредитпогасятьзарахунокновогокредиту."Насьогоднішніймоментголовне-борги.Булиплани,щона початкуцьогорокуУкраїнаотримаєновийкредитвідМВФіурядзарахунокновогокредитупогаситьстарий.Атепервиходитьтак,щокредитнамне дали,можнапогашатизарахуноквалютно-резервнихрезервів,абозарахуноксвоїхджерел",-розповідаєпрезидентУкраїнськогоаналітичногоцентру.

Крім того, за словами Олександра Паращія, на національну валюту також вплине на необхідності закуповувати енергоресурси за кордоном. За словами прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, якби Україна в результаті енергоефективності та збільшення власного видобутку газу відмовилася від імпорту енергоресурсів, курс гривні можна було б утримувати на позначці в 18,5 гривні. "Я бачив недавно аналітику, яка показує: якщо б ми добували свій газ на Україні, а не купували його за валюту, долар б сьогодні при всіх тих проблемах, які ми маємо, не коштував би більше 18,5 гривень", – заявив прем'єр.

"Я бачив недавно аналітику, яка показує: якщо б ми добували свій газ на Україні, а не купували його за валюту, долар б сьогодні при всіх тих проблемах, які ми маємо, не коштував би більше 18,5 гривень", – сказав прем'єр

Початокроку,за словамиекономістів,традиційноважкийперіоддлягривні.У2015-мукурснаціональноївалютизапершідвамісяціопустивсяз24,9до30гривень,зааналогічнийперіодминулогороку-з16,6до20гривень.Уцьомужроці,прогнозуютьексперти,засічень-лютийможливадевальваціяз27до28,5гривні.Априпоганомусценарії-ідо30гривеньзадолар.

Реклама

ЯкщоНацбанкскористаєтьсядляпогашеннявалютнихкредитіврезервом,курсдолара,за словамиОхріменка,залишитьсявмежах27гривень,якщожНБУприймерішеннякупувативалютунаринку,курспідскакаєдо28,5-30гривень.ЗасловамиОлександраПаращія,всічнікурсможепіднятисядо28,5гривеньзадолар.Згідно з прогнозомConcorde Capital,доларвУкраїнікоштуватимевсередньомупороці28гривень.

ФінансовийаналітикЄгорПерелигін впевнений, щодокінцярокукурсгривніповідношеннюдо долараопуститьсядо30-31гривень

Нацбанк обіцяє"рятувати" гривню

"Національнийбанкготовийвиходитинаринокзвалютнимиінтервенціямидлязгладжуваннянадмірнихколиваньімаєдостатньо інструментівдляцього.Обсягміжнароднихрезервівнапочатоксічня становив15.5млрддоларів.Цього достатньоідляпродажувалютивходіінтервенцій,ідлявиконаннязобов'язаньурядуіНБУ",-заявивОлегЧуприй.

ВалютнівливанняНацбанкудозволяютьзбільшитипропозиціюдоларанаринку.Відспіввідношенняпопитуіпропозиціїзалежитькурс.13січня НБУоголосивпро проведенняаукціонуз продажу іноземноївалюти.Обсягаукціону-100 млндоларів.

Реклама

1161646

Фото: архів

Післялютого курсгривністабілізуються."Післялютогогривнязміцнитьсяібудеплавнойтидо позначки28,5гривнідокінцяроку.Очевидно,накурсвплинутьновинипро наступнітраншіМВФ.17лютого маєбутисудпо "кредитуЯнуковича",тамможутьбутинегативнісюрпризи.Щеодинсерйознийфактор-результатисудовихрозглядів"Нафтогазу"і"Газпрому"(будевпершомупівріччі)",-пояснюєОлександрПаращій.

Унайближчі тижнігривня,найімовірніше,зміцниться,акурсидоларазнизятьсянарізнихсегментахвалютногоринкуприблизнона0,5гривні,вважаєстаршийаналітик"Альпарі"ВадимІосуб.Девальваіціягривнівцьомуроціпов'язаназповерненнямпіслясвятнариноквалютиімпортерів,\валютнимиаукціонами.

Гривнябудепоступовознижуватисядо28задолардокінцяроку,впевненийВадимІосуб.Прицьомудинамікавалютибагато в чомубудезалежативідтемпівреформіпов'язанимизцимчерговимитраншамикредитуМВФ.

Фінансовий аналітик Єгор Перелигін зазначає, що на сьогоднішній день українці не мають альтернативи для збереження купівельної спроможності, крім покупки валюти. "Уже більше 25 років нашої незалежності у населення немає інструменту хеджування. Щоб це вирубати під корінь, потрібно почати з фундаментальних реформ: створити і розвивати фондовий ринок, нормальний валютний ринок, регулювати банки більш суворо, розвивати правову державу і фінансову грамотність. Якщо ви робите чистку банківської сфери, то робіть її швидко", – вважає експерт.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти