Що робити українцям з доларовими кредитами

10 вересня 2014, 12:38

Від прострочених валютних позик страждають і самі позичальники, і банки

Девальвація гривні поставила під питання обслуговування кредитів, узятих українцями в іноземній валюті, пише Корреспондент.

Реклама

"Питання виконання кредитних зобов'язань в іноземній валюті дійсно стало реальною проблемою для позичальників. Кредитне навантаження в переведенні в гривню значно зросло, в той час як фінансові можливості в кращому разі залишилися на колишньому рівні", – каже адвокат Юлія Курило.

За даними НБУ, частка простроченої заборгованості по кредитах вітчизняних банків в липні порівняно з червнем 2014 зросла на 0,9% – до 10,8%. Правда, за словами самих банкірів, ситуація з простроченою заборгованістю набагато гірша.

"Якщо враховувати всі валютні кредити банків і в тому числі іпотечні, то частка проблемних кредитів становить близько 70%. Але банки показують у звітах 10-15%, тому, що Нацбанк карає за проблемність. Як тільки у тебе частка проблемних кредитів перевищує 10%, на тебе починають дивитися особливо пильно. Ніхто цього не хоче", – розповів директор департаменту одного з українських банків. На щастя, за його словами, частка валютних кредитів фізичних осіб в основній масі банків незначна. Він вважає, що винні в рівній мірі позичальники і банки: якщо перші не розрахували свої майбутні грошові потоки, то другі некоректно врахували валютні ризики в гонитві за доходом.

Шляхів виходу з ситуації, яка склалася гравці фінансового ринку бачать декілька. По-перше, в деяких банках існує пільговий курс для погашення простроченої заборгованості. Правда, "балувати" таким курсом можуть далеко не кожного і не довго. По-друге, позичальник може звернутися в банк із заявою про переведення кредиту в національну валюту. Але і тут є нюанси: якщо в одних банках кредити пропонують перевести в гривню без підвищення, то в інших це може статися. По-третє, позичальник може звернутися із заявою про надання кредитних канікул. В цьому випадку банк може заморозити кредит на певний строк, але, попереджає Курило, для надання канікул необхідно буде надати вагомі аргументи. Зараз, наприклад, такими кредитними канікулами можуть скористатися жителі регіонів, де проходить АТО.

В тренді
Закони для МВФ і подорожчання горілки – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Реклама

У разі повної неможливості обслуговування кредиту заставне майно можна спробувати продати самому або віддати на реалізацію банку. Але, з огляду на сьогоднішні реалії, звільнитися від кредитної кабали остаточно в цьому випадку може і не вийти. Адже більшість валютних кредитів видавалися на піку цін на нерухомість. Тому, якщо, наприклад, у Хмельницькому в 2007 році двокімнатна квартира коштувала $ 45 тис., то зараз – близько $ 20 тис.

Крім того, Верховна Рада може прийняти закон про перерахунок кредиту в гривню за меншим курсом (фіксованому або взятому на момент отримання кредиту). 3 липня парламент ухвалив відповідний законопроект (4186а-1) у першому читанні.

Нагадаємо, з початку року гривня девальвувала з 8 грн/дол до 12 грн/дол. Зараз триває стримуване НБУ падіння нацвалюти. Так, на сьогодні (до 14:00) НБУ встановив офіційний курс долара на рівні 12,92 грн.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти