Що буде з курсом гривні

8 серпня 2014 18:46

Олександр Харько

Експерти поділилися прогнозами щодо майбутнього американської валюти і пояснили, чим викликана девальвація гривні

Курс долара наприкінці липня-початку серпня знову став темою для розмов не тільки серед експертів, а й у будинках звичайних українців. Воно й не дивно, адже після періоду відносної курсової стабільності "зелений" знову почав дорожчати, а гривня, відповідно, девальвувати. Сайт "Сегодня.ua" розбирався в причинах чергового падіння гривні і дізнався прогноз курсу долара на найближчий час.

Реклама

Чому зростає долар

Серед основних причин падіння гривні наприкінці липня більшість опитаних "Сегодня.ua" експертів називають політичну нестабільність, пов'язану з можливою відставкою уряду Яценюка, а також складну ситуацію на сході країни і ризик прямої військової інтервенції Росії. Ці ж причини озвучували в Нацбанку.

Правда, перший фактор вже можна вважати нейтралізованим, адже відомо, що Кабмін продовжить роботу, а курс гривні до цих пір не відкотився. Анна Апостолова, начальник відділу рейтингів фінансової сфери рейтингового агентства IBI-Rating вважає, що у девальвації гривні можуть бути й економічні підстави: "Динаміка курсу національної валюти могла бути обумовлена даними про скорочення золотовалютних резервів НБУ за підсумками липня на 4,4% – до 16,7 млрд доларів США. Таке скорочення було викликано виплатами за зовнішнім боргом в сумі 1,8 млрд дол., у т.ч. і по кредитах МВФ в сумі 648 млн дол."

Разом з тим, Нацбанк провів інтервенцію на міжбанку. "Вихід НБУ на ринок з покупкою валюти був пов'язаний з прагненням регулятора поповнити валютні резерви (так як така вимога міститься в програмі МВФ). Для цього Нацбанк і виставив котирування на покупку валюти вище за ринок. Нічого дивного і дивного в цьому немає", – говорить начальник відділу аналізу і досліджень Райффайзен Банку Аваль Дмитро Сологуб.

Реклама

Марія Сальникова, експерт інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні, вважає, що причиною зростання курсу долара, серед іншого, могло послужити і введення військового податку: "Причинами такої динаміки виступають як внутрішні, так і зовнішні чинники. З внутрішніх варто виділити введення 1,5% військового податку, що було оцінено як слабкість віри правлячого складу країни в своєчасність траншу фінансової підтримки з боку зовнішніх кредиторів цього року. Із зовнішніх факторів, по-перше, варто виділити дефолт Аргентини, який був оголошений 31 липня. Це створює вкрай негативний фон для світових фінансових ринків і провокуватиме продавців долара на міжбанку утримувати курс високим. По-друге, додатковим підмогою для падіння гривні виступає загроза банківському сектору країни з огляду на те, що влада США і Євросоюзу обмежили джерела фінансування для п'яти найбільших російських банків".

Ажіотажу поки немає

В тренді
Пенсії могли б бути нині вище на 25% – міністр соцполітики назвала умову
У Кабміні назвали плюси накопичувальних пенсій. Колаж "Сьогодні"

За словами банкірів, хоча курс долара і росте, особливого ажіотажу в обмінниках поки не спостерігається. "На ринку зберігається попит на валюту, ажіотаж піднімається, коли курс різко починає підніматися. Але – це тимчасові прояви, при стабілізації курсу або тенденції до зниження починається зворотний "біг" в гривню", – вважає Ольга Кедь, начальник відділу операцій з банківськими металами ПАТ "АВАНТ-БАНК". Хоча різкого стрибка попиту на долар в Україні немає, за офіційною статистикою НБУ, обсяг купівлі іноземної валюти за липень виріс до 675,1 млн дол.

"Якщо говорити про ситуацію в обмінних пунктах, приймаючи до уваги факт продовження обмежень на продаж валюти в розмірі 15 тис. грн до вересня, а також низькі темпи зростання заробітних плат (з початку року зростання склало всього 6,3%), навряд чи ми побачимо черги охочих купити валюту. Також на низький попит чинить тиск девальваційна динаміка гривні", – говорить Марія Сальникова.

За її словами, зважаючи девальваційних побоювань, населення намагається обходитися гривневими заощадженнями. На думку Агшина Мірзазаде, начальника відділу стратегічного планування в UniCredit Bank, нинішнє падіння курсу гривні пов'язане, скоріше, з психологічними факторами, і ажіотаж зараз на руку буде лише спекулянтам: "Швидше за все, це психологічний ефект, так як обсяги на міжбанку залишаються стабільними. Ну, і за законами ринку завжди знайдуться бажаючі заробити на ринкових настроях і розігнати курс в одну або іншу сторону навіть на малих обсягах".

Реклама

Що далі?

Всі опитані "Сегодня.ua" експерти схильні вважати, що "відкату" гривні до показників 10,5-11 грн / дол., які анонсувалися урядом на початку весни, чекати не варто, принаймні, до стабілізації ситуації на сході. "На наш погляд, повернення курсу до рівнів 10,5-11 можливий, однак для цього необхідно швидке завершення конфлікту на Донбасі, відновлення економіки і проведення повномасштабних реформ", – каже Дмитро Сологуб. 

Агшин Мірзазаде вважає, що в нинішніх умовах зміцнення національної валюти економіці країни не вигідно. "Враховуючи нинішню ситуацію з торговим балансом країни, а баланс поточного рахунку в Україні все ще негативний (хоч і набагато краще в порівнянні з попередніми роками), зміцнення гривні для української економіки в нинішніх умовах так само не вигідно, як і її різке знецінення. 25% свого загального експорту (2001-2013гг) Україна поставляла до Росії, з якою торговельні відносини зараз дуже ускладнені і погіршуються з кожним днем. Українським виробникам доведеться освоювати нові ринки, і зміцнення гривні на цьому фоні не піде їм на користь. Тому я б не чекав відкоту гривні до рівня 11,0 або 10,0 за долар. При зміцненні гривні нижче рівня 12.0, Нацбанк, швидше за все, почне скуповувати валюту в свої резерви", – коментує експерт. 

На думку Марії Сальниковой, є два сценарії подальшого розвитку курсових перипетій. "У перспективі до кінця року можна розглядати два сценарії. Песимістичний сценарій включає в себе погіршення політичної ситуації як усередині країни, так і загального зовнішнього фону, що обумовлено невгаваючою військовим конфліктом на сході України і провокує розгортання негативної динаміки відносин Росії, Єврозони, США і т.д. В такому випадку, на тлі падіння економіки країни та низького рівня ймовірності отримання наступного траншу фінансової підтримки від МВФ курс долара може не втриматися на позначці 13 грн. У разі якщо загострення становища в східній частині країни почне стихати протягом місяця – 1,5, а раніше намічені умови співпраці з МВФ будуть актуалізовані, то можна розраховувати, що валютних стрибків вище 13 грн. не відбудеться", – говорить експерт. 

За її словами, в серпні курс гривні буде коливатися в діапазоні 11,9 – 13 грн/долар. 

А от чекати того, що Нацбанк за рахунок золотовалютних резервів стане "відкочувати" гривню до якихось курсових відміток, за словами експертів, та й за заявами НБУ, точно не варто.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти