Що буде з курсом гривні в лютому і до кінця року

9 лютого 2018, 07:14

Олександр Панченко Олександр Панченко

Нацвалюта зміцнюється. Експерти: причини в зниженні попиту на ВКВ і підвищенні ставки НБУ за рефінансом

Нацвалюта ще трохи зміцниться і стабілізується, але очікувати, що курс опуститься нижче 27 грн, не доводиться, оскільки цього не допустить НБУ. А ось до нової зими можна знову очікувати девальвації гривні до 29 грн/долар. Такі прогнози фінансових аналітиків "Сегодня".

Зміцнилася

Реклама

Всупереч усім песимістичним очікуванням, гривня за два тижні зміцнилася більш як на 1,5 грн. У четвер на міжбанку долар продавали в середньому по 27,12 грн, а купували по 27,08.

Фінансові аналітики кажуть, що головними причинами здешевлення долара стали зниження попиту і зростання пропозиції на нього, а також припинення паніки на ринку після того, як в Давосі домовилися про черговий транш від МВФ в розмірі 1,9 млрд доларів найближчими місяцями.

"Гривня зараз почуватиметься впевнено. Недарма Нацбанк другий день виходить на ринок і скуповує за вигідною ціною надлишки валюти, не даючи долару опуститися нижче 27 грн", – говорить керуючий фінансовою компанією "Аверс №1" директор Ігор Львов.

До речі, днями НБУ купив 114 млн доларів за курсом 27,12, при тому що двома тижнями раніше продав приблизно стільки ж, але на 1-1,5 грн/долар дорожче.

З Львовим згоден і аналітик Forex club Андрій Шевчишин:

"Гривню зміцнив дисбаланс попиту і пропозиції валюти на ринку – експортери, бачачи, що долар зростає, вирішили зафіксувати прибуток, продавши частину валюти, поки вона дорога, і викинули її на ринок. Тепер пропозиція валюти спаде. Вплинуло і підвищення в січні Нацбанком відсоткової ставки з рефінансування гривні відразу на 1,5%, або до 16,5% річних. Воно збільшило відсоток річних за нашими ОВДП (цінних паперів), і їх почали активніше скуповувати закордонні біржові інвестори. Тобто їх долари потрапили на ринок, були конвертовані в гривні, потім вкладені в ОВДП.

Реклама

А президент Украналітцентру Олександр Охріменко звернув увагу на те, що знизився і попит на валюту, оскільки головні покупці – Мінфін, якому потрібно було близько 400 млн доларів для поточних розрахунків з МВФ та іншими зарубіжними позичальниками, а також "Нафтогаз", який набував валюту для закупівель газу, – купили потрібні суми.

"Внесло свій внесок у зміцнення гривні і населення: за даними НБУ, люди здали в січні на 253 млн доларів більше, ніж купили. Продали – 837 млн доларів, купили – 584 млн доларів", – сказав він.

Прогнози

На думку Львова, Нацбанк днями стабілізує курс на рівні 27,5-27,7 грн/долар. А до кінця року курс плавно зросте до 29,5 грн/долар, як і закладено в держбюджеті на цей рік. Шевчишин говорить, що долар в березні трохи підросте і перебуватиме в коридорі 27,5-28 грн/долар. Охріменко бачить повторення сценарію 2017 року:

"До літа на гривню чекає плавна ревальвація. Попит на валюту з боку імпортерів знижуватиметься, оскільки падають продажі нових автомобілів, закупівлі хімсировини на переробку. Регулятор підтримуватиме курс на рівні 27 грн/долар до осені, не опускаючи її нижче, але і в грудні не підніме вище 29 грн/долар".

Побоюються кризи

Але зміцненню гривні і економіки України в цілому може перешкодити нова світова криза, провісниками якого низка економістів вважає недавнє зниження фондових індексів на ринку цінних паперів США.

"Світовий фінансовий ринок був вражений найсильнішою хвилею продажів. Акції впали від своїх недавніх максимумів на 10% і більше. Це перший тривожний сигнал для світової економіки", – вважає керуючий партнер інвесткомпанії Capital Times Ерік Найман.

А оскільки динаміка фондових ринків пророкує ситуацію в економіці, то до листопада Найман побоюється початку економічної кризи в США, яка відгукнеться і Україні.

Інші фінаналітики менш категоричні.

"Україна залишається поза світовими фондовими ринками. Поки не думаю, що ми відчуємо прямий вплив, можливо, буде невелика продаж і зниження вартості наших цінних паперів, – сказав нам Шевчишин. – Хоча в разі кризи вона насамперед вдарить по сировинних ринках, на яких Україна добре представлена, а це негативно позначиться на доходах як експортерів, так і нашого ВВП".

Смолій: "Влітку обов'язалівку скасуємо"

Реклама

Регулятор вже влітку готовий скасувати обов'язковий продаж експортерами 50% валютної виручки, заявив в.о. голови НБУ Яків Смолій. На його думку, ця норма, прийнята Нацбанком майже 3 роки тому, обмежує свободу ведення бізнесу. Нагадаємо, влітку 2017-го НБУ знизив цю норму з 65% до 50% виручки, а сама постанова Нацбанку про це діє до 14 червня 2018 року.

Думки фінаналітиків розділилися. Так, Львів назвав це скасування ринковим і давно назрілим. З ним згоден і Охріменко: "Валютний ринок став передбачуваним, тому не треба побоюватися, що експортери почнуть затримувати продаж виручки". А ось Шевчишин вважає, що продовжити норму про обов'язковий продаж варто ще на рік, але знизити її вдвічі, до 25%.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти