Що буде з банками в Україні: думка експертів

17 вересня 2014 8:57

Ксенія Капустинська , Олександр Харько

Навіть у випадку банкрутства великих банків уряду простіше підтримати їх, ніж дати їм піти з ринку, кажуть фахівці

У пресі з'явилася інформація про те, що ряд великих українських банків не пройшов стрес-тестування. НБУ пізніше спростував дану заяву. Однак, на думку експертів, системні проблеми в українських банків залишаються.

Реклама

"Враховуючи втрату клієнтів-платників по кредитах в Криму, Донецькій та Луганській областях, а також зважаючи глибокої девальвації гривні, в банківській системі України є серйозні проблеми. МВФ раніше схвалив перелік банків, які можна рефінансувати до 2015 року", – розповів "Сегодня. ua" трейдер по інструментах з фіксованою дохідністю ІГ "Арт Капітал" Іван Зражевський.

За його словами, навіть у разі банкрутства, клієнтам великих банків повернуть заощадження в розмірах до 200 тис. Грн. "Але великі банки поки більше не можна банкрутити – їх легше врятувати. Тому поки рятуватимуть, в зоні ризику дрібні банки", – додає Зражевський.

Анна Апостолова, начальник відділу рейтингів фінансової сфери IBI-Rating додає, що єдиний вихід із ситуації – поповнювати капітал проблемних банків за рахунок їх власників.

"Подальше проведення стрес-тестування в інших групах банків навряд чи порадує більш втішними результатами. Можна говорити про цілком системну проблему достатності капіталу українських банків. Чи не єдиним виходом може бути, якщо НБУ вимагатиме поповнити капітал проблемних банків за рахунок коштів їх власників, а за відсутності таких можливостей – обмеження діяльності таких банків для обмеження можливостей нарощування ризиків", – резюмує експерт.

Реклама

Нагадаємо, вчора в НБУ спростували чутки про провалені стрес-тести банків

Не пропусти!
Хорватія воскресла і не пустила до 1/8 фіналу Євро-2020 не тільки Шотландію, але і Україну
Збірна Хорватії вийшла в плей-офф Євро-2020

"За попередніми оцінками стрес-тестувань 15 найбільших банків, обсяги їх докапіталізації цілком реальні, зокрема, у нас є конкретні плани та взаєморозуміння щодо ситуації з найбільшими системними банками, які мають істотний вплив на банківську систему, – зазначив перший заступник голови Національного банку України Олександр Писарук.

Як відомо, діагностичне обстеження банків здійснюється відповідно до встановлених Національним банком незалежними аудиторськими фірмами вимог, передбачено програмою stand-by Міжнародного валютного фонду та проектом Світового банку з підтримки фінансового сектора України.

Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's, в свою чергу, прогнозує погіршення якості активів українських банків і відносить банківський сектор до групи 10 за рівнем ризиків. Як відзначають аналітики, основні чинники, що визначають ризики банківського сектора України:

  • підтримка ліквідності українських банків з боку Національного банку та підтримка іноземними материнськими банками своїх дочірніх українських структур; 
  • погіршення макроекономічної ситуації і глибока рецесія в 2014 році; 
  • нестабільна геополітична ситуація; прогнозоване подальше погіршення якості активів і збільшення витрат на формування резервів за кредитами в найближчі два роки, що буде чинити негативний вплив на показники прибутковості і капіталізації банківської системи; 
  • значний відтік депозитів. 
  • S & P очікує, що кредитний ризик в економіці залишиться "надзвичайно високим", оскільки прогнозується погіршення якості активів і, як наслідок, збільшення витрат на формування резервів за кредитами в найближчі два роки.

При цьому експерти вважають, що банківська система стабілізується через рік-півтора, в найкращому випадку.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти