В Україні стало більше "системних" банків: навіщо це потрібно

5 липня 2019 9:02

Євгенія Давиденко

Експерти по-різному оцінили нововведення регулятора

Національний банк України (НБУ) розширив кількість системно важливих банків – з 3 до 14. Статус накладає на фінустанови підвищені вимоги для забезпечення їх запасу міцності з 1 січня 2020 року. Що змінить це нововведення, сайт "Сьогодні" розпитав у експертів.

Реклама

На думку фінансового аналітика Олексія Куща, збільшення числа "системних" банків є негативним сигналом. Він упевнений, що, крім посилення вимог, ці банки отримують додаткові привілеї: Нацбанк, на думку експерта, буде надавати їм пріоритетну допомогу у вигляді рефінансування в разі кризових ситуацій.

"Нацбанк, на мою думку, повинен сконцентруватися на стабільності державних банків, тому що їм належить 60% активів і 62% депозитів населення <...> Замість цього ми бачимо серйозне розширення амплітуди цієї допомоги", – сказав він.

Втім, в самому НБУ заперечують, що системні банки отримують від регулятора будь-яку допомогу. За даними Нацбанку, до них лише висуваються підвищені вимоги.

Іншої точки зору дотримується і глава Ради Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Роман Шпек. На його погляд, нововведення підвищить стабільність банківської системи.

"Оскільки є особливі вимоги до системних банків, є деталі банківського регулювання і норм, – це один з кроків посилення стабільності банківської системи і можливість якісного обслуговування фіз-, юросіб, а також збереження грошей вкладників", – сказав Шпек.

А фінансовий експерт Віталій Шапран підкреслив: українським вкладникам буде спокійніше за свої вклади.

"Збільшення кількості системно важливих банків, – сказав він, – призведе не просто до відбору банків з великими активами, а й збільшить покриття клієнтської бази в Україні. Оскільки до них підвищені вимоги до капіталу, ліквідності та кредитних ризиків, то більше клієнтів буде відчувати себе в безпеці. А самі банки отримають можливість протидіяти кризовим явищам без підтримки акціонерів більш тривалий період часу".

Реклама

Більш жорсткі вимоги до "системних" банків, за словами Куща, продиктовані світовими стандартами.

"Ці банки повинні будуть виконувати підвищені нормативні вимоги, зокрема, формувати так званий буфер системної важливості – додаткові механізми забезпечення фінстабільності. Вони повинні будуть формувати підвищені нормативні вимоги щодо нормативу миттєвої ліквідності. Крім того, вони повинні будуть ще й виконувати більш жорсткі вимоги до розміру кредитного ризику на одного контрагента", – зазначив Кущ.

Нагадаємо, з 2014 року Нацбанк почав жорстку очистку ринку від сумнівних банківських установ. У підсумку за 4,5 роки "пішло" близько 100 фінансово слабких, непрозорих і "схемних" гравців. Зараз в країні діє менше 80 банків – цього достатньо для надання послуг населенню і компаніям, вважають в НБУ.

При цьому у 2019 році ризики для роботи банків в Україні впали до рекордного рівня.


Раніше новини "Сьогодні" також розповідали про те, як президент Володимир Зеленський зустрівся з главами провідних іноземних банків в Україні:

[VIDEO id=78722;]

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти