Велика розбірка: як влаштовані торги для продажу арештованого майна

23 вересня 2018 7:00

Христина Коновалова

В ході торгів на ДП "Сетам" лоти дорожчають майже на 12%, а з першого разу продається 70% майна

ЗпитаннямипродажуарештованогомайназторгівнамдопомігрозібратисягендиректорДП"Сетам"ВікторВишнєв.

Торги: навіщо відкрили?

Реклама

Ринок реалізації арештованого майна довгий час не було врегульовано, що призводило до численних порушень і зловживань. Вузьке коло компаній, наближених до екс-влади, контролювали конфіскат. Інформація про ціни, лотах, датах торгів була закритою. В результаті рівень конкуренції був недостатнім і це призводило до значних втрат бюджету. Раніше цими процедурами займалися десятки спеціалізованих майданчиків. При цьому економічні результати діяльності цих майданчиків були незадовільними. Майно на торгах дорожчало всього на 0,5%. Для порівняння – зараз в середньому дорожчає на 11,9%. Проблема полягала і в тому, що в 97% торгів майно не продавалося з першого разу. А на повторних аукціонах ... Йшла уцінка 50%. Зараз цих проблем немає, адже 70% майна продають з першого разу, без зниження ціни.

Таканеефективнароботапродавцівдорогокоштуваладержаві,аджевинагорода становила14,3%відвартостімайна.Зараз-всього5%.Всізгаданінедолікидопомоглаліквідуватисистемаелектроннихторгів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Що можна купити на таких аукціонах?

УЗаконі"Провиконавче провадження"визначено,щореалізаціяарештованогомайназдійснюєтьсяшляхомелектроннихторгів.ПорядокпроведеннятакихторгіввизначаєМін'юст.ЦеісталобазоюдлястворенняДП"Сетам".Підприємствозаробиловсерпні2015 року.СистемадієповсійУкраїні.Завесь часбулопроведено45,6тис.торгів,завдяки чомудо бюджетунадійшло6,4 млрдгрн.

На майданчику "Сетам" є дві основні групи лотів. Перша – це арештоване майно та інші боргові зобов'язання між госпсуб'єктами. Воно надається Державною виконавчою службою України (ДВС). Майно може отримати статус заарештованого з різних причин: утворення боргу перед державою за податки, вилучене майно під час контрабанди, процеси по несплаті аліментів, боргів по зарплаті перед співробітниками. Друга група – добровільний продаж. Будь-яка фіз- або юрособа може по аукціону продати телефон або завод. Цю можливість часто використовують банки, адже так реалізують непрофільний майно, яке взяли на баланс в рахунок непогашеного кредиту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Що потрібно зробити для участі в електронному аукціоні і хто може купувати конфіскат?

Реклама

Віковихобмеженьдляучастівторгахнемає,алелюдина повиннаматипри собі посвідчення особи,томуза фактомваукціонахможутьприйматиучастьлюдипочинаючиз16-річноговіку.Іноземнігромадянитакожмаютьправобрати участьвторгах.

В тренді
Курс євро уперше за рік впав нижче психологічної позначки
Інвалюта різко подешевшала

Щоб зареєструватися, потрібно перейти на сайт setam.net.ua в розділ "Реєстрація". Там вказати e-mail, прізвище, ім'я, по батькові, телефон, паспорт, індивідуальний податковий номер.

При цьому для того, щоб взяти участь в торгах за окремий лот, треба зайти на сайт і авторизуватися. Потім перейти до лоту, який зацікавив. Відкрити вкладку "Заявки" і натиснути кнопку "Подати заявку". Після цього з'явиться повідомлення про прийняття системою заявки на участь в торгах за обраним лоту.

Далі – потрібно натиснути кнопку "Отримати квитанцію". У підсумку документ автоматично сформується, і його треба буде роздрукувати для сплати гарантійного внеску. Варто зазначити, що інформація про подану заявку дублюється на зареєстрований в системі електронну адресу учасника. Внесок можна оплатити як через будь-які відділення банків, так і безготівково – карткою не виходячи з дому
.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Процедура самих торгів: як це відбувається?

Торгизаодинлотпроходятьпротягомодногоробочогодня.Зазвичайпроцесйдетакимчином:початок-о 9:00,закінчення- 18:00,весьденьторгийдутьбезперерв.У тойжечасєможливістьпродовженняторгів,якщоостанняставканадходитьпізніше,ніжза5хвилиндокінцяторгів.Післяцьогоавтоматичнопродовжуютьсяна10хвилин.Якщозновуставка-щераз.Ітакмаксимумдо 22:00.Таківипадкибуваютьприособливозапеклихторгахзвеликою кількістюучасників.

Людина може переглянути всі активні торги, в яких вона бере участь, в своєму особистому кабінеті в розділі "Хід торгів". Ставка подається через сайт електронних торгів з кроком, зазначеним в оголошенні. Перша ставка дорівнює стартовій ціні, всі наступні повинні бути вище попередньої. У підсумку переможцем стає той учасник, хто зробив найвищу ставку на час закінчення аукціону.

Після завершення торгів всім учасникам, крім переможця, повертається сума гарантійного внеску. Гроші йдуть на банківський рахунок протягом 3 робочих днів після повного розрахунку за покупку майна. Тобто для всіх, крім переможця, участь в торгах по суті є безкоштовним.

Після закінчення електронних торгів система автоматично формує і розміщує на сторінці торгів протокол по лоту. Це відбувається не пізніше наступного робочого дня. Переможець після авторизації може переглянути протокол і за бажанням роздрукувати його. У документі міститься дата, до якої переможець повинен повністю сплатити ціну лота, а також реквізити рахунку відділу ДВС (приватного виконавця) або іншого продавця
.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

З яких причин торги можуть не відбутися?

Виконавчаслужбаможескасуватиторгидостарту,наприклад,за рішеннямсудуабозатехнічноїнеобхідності.Алепісляусуненнянесправностейторгитривають.Щеторгине проводяться,якщо незареєструвавсяжоденучасникабозареєстрованіучасникине сплатилигарантійнівнески.

Реклама

Окремо варто зупинитися на розрахунку за куплений лот. На підставі протоколу за підсумками аукціону переможець повинен за 10 банківських днів розрахуватися за майно. Після повного розрахунку і на підставі протоколу виконавець за 5 робочих днів складає акт про проведені е-торги. Цей документ виконавець видає / направляє переможцю протягом наступного робочого дня. Акт про проведені е-торги є документом, що підтверджує право власності на майно.

Якщо говорити про аукціон за участю іпотечного майна, тут переможець підписує протокол, направляє його в ДП "Сетам" і розраховується за майно. І за 5 робочих днів з дня надходження коштів виконавець складає акт про реалізацію предмета іпотеки. А організатор видає цей акт переможцю торгів, нотаріально завірені копії направляє іпотекодержателю і іпотекодавцю.

Якщо ж переможець відмовився підписати протокол і (або) розрахуватися, наступний учасник, що запропонував найвищу ціну, оголошується переможцем. А якщо таких немає, торги оголошуються такими, що не відбулися
.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти