Велике розбирання: що таке податкове повернення і як його отримати

6 квітня 2019, 06:40

Христина Коновалова

Українці можуть отримати податкову знижку під час оплати навчання, іпотеки, накопичувального страхування життя

В особливості податкового повернення "Сегодня" розбиралися за підтримки адвоката, директора юркомпанії "Прима лідер груп" Діни Дрижакової.

Що таке податкове повернення?

Реклама

Коли люди купують товари або послуги, вони сплачують податки. Серез інших випадків наше законодавство дозволяє українцям скористатися механізмом податкового повернення (або інакше – кредиту, знижки). Тоді треба звернутися до податкової інспекції із заявою і можна розраховувати на повернення частини раніше сплачених податків.

Як же дана система працює для українців? Згідно ст. 166 Податкового кодексу, фізособи мають право на відшкодування податкового кредиту за витрати, понесені під час оплати відсотків за іпотекою, навчання, накопичувального страхування життя, лікування і т. ін. Зазвичай, витрати мають бути здійснені протягом звітного року. Разом із заявою до податкової потрібно надати підтвердження факту витрат, які підпадають під податковий кредит.

Важливо пам'ятати: на податкову знижку мають право громадяни, які офіційно отримують зарплату і сплачують з неї податок на доходи фізосіб. Адже, по суті, податкова знижка є механізмом повернення частини податку на доходи фізосіб, раніше сплаченого роботодавцем. Повернення не передбачене підприємцям або тим, що працюють за сумісництвом.

В яких випадках українці можуть отримати знижку?

Фізособи можуть отримати податкову знижку для відшкодування витрат в певних випадках. Наприклад, реально відшкодувати частину суми процентів, сплачених за користування житловим кредитом. Чи можна повернути кошти або вартість майна, перераховані (передані) як пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям, не вище 4% суми загального оподатковуваного доходу звітного року.

Реклама

Механізм спрацює в ситуації, коли йде сплата коштів на користь вітчизняних закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (профтех) і вищої освіти. Тоді можна компенсувати вартість отримання освіти платника податків та/або члена родини першого ступеня споріднення (діти, чоловік/дружина).

Податкове повернення діє і в ситуації, коли людина перераховує кошти на користь установ охорони здоров'я для компенсації вартості послуг з лікування, придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних пристроїв, предметів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів та ін. Тут можна компенсувати частину коштів для себе або для дітей, чоловіків та дружин.

Чи можуть скористатися податковим кредитом усиновителі та переселенці?

Механізм податкового повернення працює для фізосіб, коли вони сплачують страхові внески, премії або пенсійні внески страховику-резиденту, недержавному Пенсфонду, банку. І відбувається це за договорами довгострокового страхування життя, пенсійними контрактами. Включені сюди і внески на банківський пенсійний депозит, пенсійні вклади та ін.

Також до податкової знижки відносяться витрати на оплату допоміжних репродуктивних технологій, які застосовуються під час безпліддя. Можуть українці використовувати знижку і під час оплати держпослуг, пов'язаних з усиновленням дітей.

Це стосується сплати держмита, погашення витрат на будівництво (придбання) доступного житла, сплати коштів з переоснащення транспорту, що належить платникові податку, де були використані біоетанол, біодизель, зріджений/стиснений газ і ін. Ще механізм працює, коли платник податків має статус переселенця і платить гроші за офіційним договором оренди житла. Але під відшкодування потрапляє лише сума фактично сплачених платником податків.

В тренді
Закони для МВФ і подорожчання горілки – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ

Які обмеження є під час оформлення знижки?

Реклама

Однак оформлення такої податкової знижки має певні обмеження. Наприклад, громадянин може скористатися таким механізмом під час оренди житла. Але для цього він і/або члени його родини першого ступеня споріднення не мусять мати у власності придатної для проживання житлової нерухомості, яка розташована поза межами тимчасово окупованій території України. А ще така особа не має отримувати бюджетних виплат на покриття витрат на проживання. І розмір такої знижки не може перевищувати (в розрахунку на календарний рік) 30 розмірів мінімальної заробітної плати, що встановлений на 1 січня звітного (податкового) року.

До слова, податкова знижка може бути надана тільки резиденту, який має ідентифікаційний код (ІПН) або з релігійних переконань має відповідну позначку в паспорті.

Загальний же розмір податкової знижки не може перевищувати суму річного загального оподатковуваного доходу, нарахованого у виді заробітної плати, і зменшеного на соціальну пільгу.

Важливо пам'ятати, що якщо громадянин до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки, таке право на наступний рік не переноситься. Інакше кажучи, податковою знижкою з понесених витрат 2018-го можна скористатися лише до 31 грудня 2019 року.

Загалом механізм податкового повернення поки не дуже популярний серед українців, яким він належить. Так, наприклад, 2018 року правом відшкодування витрат на навчання в Тернопільській області скористалися 4398 жителів (85,3% тих, які побажали скористатися своїм правом на податкову знижку), а у Вінницькій області – 5,6 тис. осіб (77% відповідно).

Як правильно оформити податкове повернення?

Реклама

Для оформлення податкового повернення (наприклад, особа хоче отримати знижку за навчання своєї дитини) потрібно особисто звернутися до органу Держфіскальної служби (податкової інспекції) за місцем проживання. Там треба надати заповнену декларацію, в яку необхідно вписати отримані доходи за рік і сплачену суму за навчання в календарному році. Водночас бланк декларації можна взяти в ДФС. Інші варіанти – завантажити на сайті ДФС бланк, роздрукувати та заповнити його вдома, але можна й придбати в будь-якому з магазинів канцтоварів. Однак необхідно уточнити актуальність бланку на момент подачі заяви – ДФС може вносити в нього корективи.

Також до податкової треба надати наступні документи: фіскальні та товарні чеки, копії всіх договорів, квитанції, прибуткові касові ордери та інші платіжні документи. Ще потрібно пред'явити оригінал і копії паспорта, свідоцтва про народження дитини і батька, довідку про зарплату батька за минулий рік з місця роботи (оформляється в бухгалтерії за місцем роботи), копію договору з навчальним закладом, за яким здійснювалась оплата, оригінали та копії податкового номера. Нарешті, фінальним документом стане довідка з будь-якого банку про відкриття рахунку (на який ДФС поверне податок) – зазвичай, це відбувається протягом 60 днів після подачі всіх документів.

Нагадаємо, раніше в межах "Великого розбирання" "Сегодня" розбиралися в тому, як заробити на держгарантії, на облігації внутрішньої держпозики і як обрати надійний банк для вкладу.

А ще "Сегодня" розбиралися, як зробити так, щоб частину іпотеки сплатила держава і як отримати податкову дану знижку. Сума виходить невелика, але допомагає трохи заощадити.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти