Безвіз змушує українців платити більше за сервісні послуги: дослідження Держстату

5 листопада 2018, 06:30

Олександр Панченко Олександр Панченко

За перше півріччя зросли витрати на транспорт, готелі і заклади громадського харчування

У 2018 році українці стали витрачати на 10% більше на сервісні послуги, ніж в 2017-му, підрахувала Держслужба статистики. Йдеться про послуги, якими ми користуємося як щодня – це проїзд, телебачення, інтернет, зв'язок, так і час від часу: лікуємося, ремонтуємо предмети побуту, звертаємося до юристів, ветлікарів, дизайнерів інтер'єру тощо. Економісти кажуть, що головні причини збільшення витрат на сервіс – зростання зарплат в найбільш затребуваних сферах послуг, наприклад, в медицині, і підвищення обсягів споживання самих послуг, перш за все транспортних.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Що важливіше

Реклама

Як видно з інфографіки, найбільш витратна стаття витрат на сферу обслуговування в бюджеті домогосподарств – це транспорт і зв'язок. На них припадає більше половини всіх грошей, витрачених на сервіс, точніше 51,5%. У грошах це приблизно 7 млрд грн щомісяця, тобто на одне домогосподарство припадає 600 грн в місяць на поїздки, телебачення та інтернет. Очевидно, що ці витрати істотно різняться в залежності від регіону проживання (мегаполіс, невелике місто, село) – городяни витрачають набагато більше, наприклад, на проїзд по місту, ніж селяни, а в провінції, де в основному поширене безкоштовне ефірне телебачення (з вересня - цифрове), а поїздки в райцентр на автобусі нечасті, ця стаття витрат невелика. Та й інші статті витрат, крім витрат на лікування, а також навчання дітей, більше характерні для городян. Найменше в процентах українці витрачають на поштові послуги, ремонт побутової техніки і предметів побуту – відповідно 1,1% і 0,5% витрат. Але в грошах це теж немало: якщо розділити витрати на одне домогосподарство, то в місяць виходить майже 40 грн на листи, посилки і пресу, і 20 грн/міс. на ремонт предметів побуту. Остання цифра начебто не вражає, але якщо врахувати, що, наприклад, пральну машину ми ремонтуємо раз в 3-4 роки, то один ремонт обходиться в 700-1000 грн.

--1_51

Думка експертів

ВиконавчийдиректорЕкономічногодискусійногоклубуОлегПендзин,спеціальнодля"Сегодня"проаналізувавціцифри,каже,щовитратинатранспортзавждибулинайбільшимидляукраїнців, адже пов'язані нетількизпоїздкаминароботувмежахміст,а йзпоїздкамипокраїнііза кордон.

"Як бачимо, ці витрати зросли за півроку відразу на 16%, – зазначив Пендзин. - У цьому збільшення 4% припало на інфляцію, решта – на подорожчання поїздок через зростання цін на паливо і за рахунок зрослої мобільності українців. Причому в колишні роки такого сплеску не спостерігалося. Я пов'язую це з наданням в минулому році Україні безвізового режиму з країнами ЄС і, відповідно, зростанням як туризму, так і трудової міграції. З цими цифрами прекрасно корелює зростання витрат домогосподарств як на проживання в готелях, так і на послуги громадського харчування – відразу на 17%. Також ми бачимо підвищення на третину витрат за статтею на професійну діяльність, куди входить в тому числі і плата за оформлення біометричних паспортів. Підняли розцінки за свої послуги і юристи, консалтингові фірми".

Аосьзв'язок подорожчавненабагато,фактичнонарівеньінфляціїзаперше півріччя(близько4%).На думкуПендзина,тому,що,зодного боку,наринкумобсвязіжорсткаконкуренція,з іншого-щонемаєвеликогоприростуновихабонентівякутелебачення,такіумобільнихоператорів.Гірша ситуаціявмедицині:експертупевнений,щопокимедреформане завершена,всебільшелюдейзмушенізвертатисявприватніклініки.Які,всвоючергу,збільшили"прайси".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

"Будемо заощаджувати не на найбільш важливому"

Реклама

Економісти вважають, що структура сервіс-витрат в нинішньому і майбутньому році зміниться. Так, Пендзин впевнений, що витрати домогосподарств на транспорт, готелі, заклади громадського харчування збільшаться не більше ніж на рівень інфляції через те, що вже не очікується великого припливу туристів і заробітчан. А ось платна медицина і послуги, потреба в яких не є частою – це юристи, ріелтори, нотаріуси, продовжать дорожчати через зростання середніх зарплат в країні і інфляції. А ось поштовим зв'язком ми будемо користуватися все менше через розвиток електронних технологій. Це, на жаль, може компенсуватися підвищенням тарифів. Президент Украналітцентру Олександр Охріменко додав, що в найближчі рік-півтора українці будуть витрачати менше на відпочинок. Він стане більш бюджетним через те, що, незважаючи на постійне зростання середньостатистичних зарплат (+ 23% з початку року), у більшості найманих працівників заробітки не збільшуються або підвищуються мало.

"Людистанутьекономитинаоднихсервіс-послугина користьінших:меншеподорожуватиібільшезбиратиналікуваннятанавчання",-упевненийексперт.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти