Банки ризикують з прогнозами щодо кредитів для бізнесу – НБУ

6 липня 2018, 06:16

Українські банки переоцінюють кредитні можливості малого та середнього бізнесу в Україні, вважає регулятор

Сегмент кредитування малого і середнього бізнесу (МСБ) має величезний потенціал, однак банки надмірно оптимістичні в оцінці обсягу зазначеного ринку. Таку думку висловив директор департаменту фінансової стабільності Національного банку України (НБУ) Віталій Ваврищук.

Реклама

"Ми бачимо, що в секторі сформувалася одна дуже чітка тенденція: оскільки в минулому всі без вийнятку банки "обпеклися" на кредитуванні великих корпорацій, природна їхня реакція – піти в сегмент МСБ. Там менші ризики і більш висока диверсифікація і за регіонами, і за секторами", – розповів Ваврищук.

Згідно з оцінками НБУ, зазначений сектор дійсно має величезний потенціал, і на перших етапах кредитний портфель може подвоюватися кожні три-чотири роки.

При цьому Ваврищук вказав на те, що сукупні очікування банків з кредитування цього ринку завищені. Це загрожує неправильним сприйняттям фінустановами потенціалу окремих сегментів, а також істотної недооцінкою ризиків, пов'язаних з виходом в нові сегменти і запуском нових продуктів, зазначив глава департаменту фінстабільності НБУ.

"Якщо дивитися на плани кожного окремого банку, можна прийти до висновку, що його прогнози реалістичні. Але, зібравши всю інформацію, ми розуміємо, що багато банків будуть конкурувати в якихось вузьких сегментах ... Виникає питання: чи коректно проведена оцінка довгострокових ризиків? чи не буде так, що всі побіжать в один сегмент, в результаті це закінчиться пом'якшенням стандартів кредитування на тлі високої конкуренції за клієнтів і зростанням частки непрацюючих кредитів та дефолтів?" – підкреслив Ваврищук.

Реклама

Окрім цього, на його думку, кредитування сегменту МСБ не замінить банкам класичне кредитування великих корпоративних позичальників.

"Банки покищо дуже неохоче видають великі кредити, криза їх багато чому навчила і різко знизила апетит до нового кредитування. Тим часом кредитування платоспроможних позичальників, які не допускали дефолтів з 2014 року, стрімко зростає: і в гривні, і у валюті приріст більш ніж на 20% г / г. тобто, в цілому корпоративний портфель майже не змінюється, але в сегменті якісних позичальників зовсім інша картина", – зазначив Ваврищук.

В тренді
В Україні сім років не мінялася допомога у зв'язку з народженням дитини: скільки платять

Як повідомлялося, 3 липня Верховна Рада прийняла новий закон про кредити, завдяки яким банки зможуть висувати більш лояльні вимоги до потенційних позичальників, впевнені в НБУ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Нагадаємо, недавнє дослідження компанії GfK-Ukraine показало: відсотки за банківськими кредитами рідко складають менше 35%, в основному – від 45% і до 200. У позабанківських фінансових установах ставки по кредитах стартують від 100%, але в більшості коливаються між 364,8 і 1620,35%.

Реклама

Такі "драконівські" відсотки не можуть залучати клієнтів, а розвиток кредитування вважається одним з потужних стимулів розвитку економіки в цілому. Немає кредитування – немає розвитку економіки – немає зростання добробуту людей. Саме з цієї причини законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення кредитування" був включений урядом до числа пріоритетних на 2018 рік.

Сайт "Сегодня" раніше розібрався, як банки захистять себе від нечесних позичальників завдяки закону про відновлення кредитування.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти