Україна збирає врожай: що буде з цінами на хліб

20 серпня 2017, 07:11

Марія Пирогова

Зерна зібрали достатньо, але до зими хліб може подорожчати на 10%

ВУкраїнівсамомурозпалібитвазаурожай-вжезібраніраннізерновікультури,авсьогочерезпарутижніврозпочнетьсязбіріпізніхзернових."Сегодня"підрахувалаукраїнськийурожайзацейрік,атакождізналася,якоцінюютьйогоекспертиіякможутьзмінитисяцінинахлібє

Реклама

ЩО ЗІБРАЛИ.Згідно з останніми даними Мінагрополітики, вже зібрали близько 35 млн тонн ранніх зернових і зернобобових культур. Це 95% від загальної площі посівів. Зокрема, в коморах країни вже є 25,3 млн тонн пшениці, 8,3 млн тонн ячменю, 391 тис. тонн жита, 279 тис. тонн вівса, 1,1 млн тонн гороху і 2,1 млн тонн ріпаку.

Найвищу врожайність ранніх зернових і зернобобових в Мінагрополітики зафіксували в Хмельницькій, Івано-Франківській і Тернопільській областях. А ось найбільше зерна традиційно зібрали хлібороби Одеської (3,8 тонни), Запорізької і Харківської (по 2,8 тонни) областей.

ЗЕРНА ВИСТАЧИТЬ. Експерти-аграрії відзначають, що до рекордного показника минулого року дотягнути не вдасться (в 2016 році Україна зібрала найбільший урожай зернових за період своєї незалежності – 66 млн тонн), але з остаточними висновками не поспішають. "Поки збиральні заходи не закінчені, оцінювати успіх врожаю ще рано. Але вже ясно, що він буде менше, ніж в минулому році, – через незначний недосів в минулому сезоні і погану погоду навесні. За попередніми даними, це буде близько 62 млн тонн", – розповів нам аналітик інформкомпанії Дмитро Луцик.

Проте експерти стверджують, що зерна вже зібрано більш ніж достатньо, а тому дефіциту круп і борошна взимку точно не буде. "Для внутрішнього споживання зерна вистачить. Наприклад, щоб забезпечити всю країну хлібом, потрібно всього 3,5 млн тонн зерна, а у нас їх вже 25 млн", – заспокоює голова аналітичної служби Родіон Рибчинський.

Разом з тим експерт зазначає, що якість врожаю оцінювати поки рано – зібране зерно ще дозріває після збирання близько двох місяців. Але за попередніми прогнозами Дмитра Луцика, за якістю половина пшениці буде продовольчою, а решта 50% – піде на фураж.

Збір же пізніх зернових культур почнеться вже в кінці серпня. За попередніми прогнозами експертів, урожай кукурудзи, соняшнику та сої буде трохи менше, ніж в минулому році, зате в цьому році вродить гречка. Так, на думку Дмитра Луцика, в цьому році Україну очікує врожай кукурудзи в 27,3 млн тонн (в 2016-му було 28 млн), соняшнику – в 13,1 млн тонн (було 13,6 млн), сої – 4, 1 млн тонн (4,3 млн), а гречки – 190 тис. тонн (172 тис.).

ЦІНИ ПІДРОСТУТЬ. Незважаючи на досить високу врожайність цього року, ціни на крупи і хліб все ж можуть вирости. "Під час збору врожаю ціни на зернові зазвичай знижуються, але в цьому році такого не сталося – вони навіть трохи зросли. Восени ціни стануть ще вище, і будуть рости до кінця року", – відзначає Дмитро Луцик. Так, через зростання цін на зерно в сусідніх країнах наша тонна пшениці другого сорту вже подорожчала на 350 грн, і тепер коштує 4700 грн, а третього сорту – на 300 грн – до 4500 грн за тонну.

Через подорожчання зерна виростуть і ціни на борошно. Оскільки більше половини вартості хліба – це ціна борошна, то хліб теж подорожчає, стверджують експерти. "Ціна на хліб до кінця року виросте на 10%. Якщо зараз кілограм соціального хліба коштує близько 12 гривень, то скоро його вартість може підвищитися до 13,2", – розповів нам директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. Також він зазначив, що на ціни продовжує впливати курс долара: "Вартість продуктів у нас регулює курс, так що якщо гривня впаде, ціни дуже швидко відреагують зростанням".

СКІЛЬКИ ПРОДАМО.Заминулийрікнашій країнівдалосяпродатизакордонбільшу частинуврожаю-близько42 млнтоннзерназ66 млн.Унинішньомужроці,на думкуДмитраЛуцика,Україназможепродатиблизько39 млнтоннзерна,щона3 млнтоннменше,ніжвминулого року.

В тренді
Три способи прискорити рух пасажирських поїздів. Цікаві проєкти від Мінфіну

Крімтого,главаУкраїнськоїзерновоїасоціаціїМиколаГорбачовзаявив,щовцьому місяціекспортзернавіншікраїнитрохискоротився,апов'язаноце,впершучергу,зтим,щоприбираннявцьомуроціпочалина10-12днівпізніше,ніжзазвичай.ПротеГорбачовстверджує,щодо січня2018року поставкивзарубіжжізновузбільшаться.

Нагадаємо,наданиймоментнайбільшекраїназбуваєзерновікраїнамЄвросоюзу-тудитрадиційнойде близько30%всьогоекспорту.ТакожукраїнськезернокупуютькраїниБлизькогоСходуіПівнічноїАфрики,азнедавньогочасуікраїниАзії.Крімтого,нещодавнобуло укладенопершийконтрактнапоставку96тоннборошнавПівденнуАмерику.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти