"Зелена" енергетика отримає поштовх до розвитку: чому це важливо для всієї України

15 травня 2020, 16:59

Олександр Панченко Олександр Панченко

В Україні має бути підписаний меморандум влади з інвесторами в поновлювану енергетику

Днями в Україні нарешті має бути вирішене питання з подальшим розвитком виробництва відновлюваної енергії: уряд і інвестори в зелену енергетику підпишуть меморандум, який дозволить зняти всі питання, що накопичилися. Чому це важливо для країни і для кожного українця, розібрався сайт "Сьогодні".

Що маємо

Реклама

Зелена енергетика важлива для України, оскільки не вимагає викопного палива, і допомагає знизити навантаження промисловості на довкілля. В Україні вже введено в експлуатацію понад 7 ГВт потужності зелених станцій – це більше, ніж потужність найбільшої в Україні атомної електростанції – Запорізькій АЕС.

Більшість зелених станцій показали ще одну перевагу в умовах карантину. Вони можуть повноцінно генерувати електроенергію, навіть коли нею керує лише одна людина.

Будівництво зелених станцій (сонячні, вітрові, гідро-, біо-) допомагає Україні досягати цілей, які країна взяла на себе при підписанні в 2014 році договору про асоціацію з ЄС, а також Паризької угоди про боротьбу зі змінами клімату, яку в 2016 році підписало понад 170 країн.

За прогнозами організації Solar Power Europe, реалізуючи глобальні цілі проти глобального потепління, Євросоюз може збільшити вироблення зеленої електроенергії до понад 95% вже в 2040 році. При цьому Україна, за планом Зеленого енергетичного переходу, має намір стати вуглецево-нейтральною вже в 2050 році. Як очікується, вироблення електроенергії на АЕС складе 25%, а на зелених станціях досягне 75%.

Реклама

Читайте також: Альтернативні джерела енергії стрімко розвиваються в Україні

Найбільший платник податків

Інвестори в поновлювану енергетику в минулому році стали найбільшим платником податків до бюджету України (див. Інфографіку).

За даними Асоціації сонячної енергетики України, в 2019 році виробники електроенергії з поновлюваних джерел енергії (ВДЕ) сплатили до держбюджету 19,77 млрд грн. Це більше, ніж перерахували підприємства атомної енергетики, частка яких в загальному виробленні електроенергії в рази перевищує частку ВДЕ.

Реклама

Робота вугільної генерації в 2019 році забезпечила ще менше відрахувань. Сума податкових надходжень від ТЕС і ТЕЦ склала в минулому році 6,55 грн.

З початку 2009 року і до кінця 2019 року до бюджетів всіх рівнів було перераховано 93,62 млрд грн, що робить сектор альтернативної енергетики одним з найбільших за обсягами податкових відрахувань. Обсяги відрахувань зростають майже щороку (див. Інфографіку).

"В альтернативну енергетику щорічно вкладаються мільярди євро інвестицій, це одна з небагатьох галузей, яка допомагає залучати кошти в Україну, а не виводити їх за кордон. З розвитком галузі зростають надходження до державного бюджету, з'являються нові робочі місця. Це і індустрія, яка показує всьому світу, що в Україні може існувати чесний і сучасний бізнес", – говорить голова Української асоціації відновлюваної енергетики Олександр Козакевич.

Палиці в колеса

З середини минулого року чиновники неодноразово порушували питання зменшення зеленого тарифу для сонячних і вітрових станцій під приводом того, що нібито тариф занадто високий в Україні. Незважаючи на спроби інвесторів прийти до діалогу і компромісного рішення, чиновники Мінекоенерго ігнорували конструктивні пропозиції і заганяли ситуацію в глухий кут. Зауважимо, що дії міністерства щодо "зелених" проектів суперечать зобов'язанням України.

Депутати навіть розробили кілька законопроектів, однак вони не були підтримані на комітеті ПЕК Ради. Відсутність компромісного рішення і залякування інвесторів тривало майже 9 місяців. Внаслідок інвестори втратили впевненість в інвестиційному кліматі країни, оскільки держава захотіла змінити раніше встановлені правила гри. Інвестори призупинили реалізацію нових проектів в Україні і почали готуватися до судів на випадок примусового зниження зеленого тарифу.

Реклама

Намагаючись розгребти проблеми непрофесіоналів, через які енергетична галузь увійшла в кризу, новий уряд і новий керівник профільного міністерства нарешті зважилися знайти консенсус з інвесторами в питанні зеленого тарифу і продовжити курс на розвиток зеленої енергетики. Уряд має намір підписати меморандум з інвесторами в поновлювану енергетику. Цей документ закриє всі питання, які виникали останнім часом щодо зеленої енергетики.

В іншому випадку Україна ризикує випасти з "зеленого" мейнстріму і опинитися, образно кажучи, на атомно-вуглецевому узбіччі світових тенденцій енергетики. Та ще й з небезпечними для довкілля і населення енергетичними об'єктами, термін експлуатації багатьох з яких незабаромзакінчиться.

Що в меморандумі

Очікується, що меморандум буде передбачати умови добровільного зниження зелених тарифів інвесторами для своїх СЕС і ВЕС, визначить умови обмежень роботи станцій для забезпечення стабільності енергосистеми, а також прискорить введення відповідальності виробників за неточні прогнози щодо вироблення електроенергії.

Зустріч з детального обговорення ключових положень документа в Кабміні пройшла 15 травня. У ній брали участь прем'єр-міністр, очільниця Міненерго, гравці ринку, які представляють інвесторів з інших країн (США, Велика Британія, Іспанія, Німеччина, Туреччина, Норвегія, Швеція та ін.), а також профільні асоціації. Після зустрічі учасники ринку і інвестори повідомили про необхідність обміркувати і доопрацювати обумовлені пропозиції уряду, і при цьому висловили задоволеність того, що "крига скресла" і реальний діалог почався.

Підписання меморандуму – один з пріоритетних кроків міністерства енергетики для подолання кризи в енергетиці. Відповідний план дій підтримує прем'єр Денис Шмигаль, т.в.о. міністра Ольга Буславець, народні депутати з профільного комітету Верховної Ради.

І ще один важливий момент – визначене законодавством державне підприємство, "Гарантований покупець", яке відповідає за розрахунки перед виробниками ВДЕ, заборгувало майже 10 млрд грн. Очікується, що в меморандумі також буде врегульовано механізм реструктуризації та погашення цієї заборгованості.

Це важливо, тому що іноземні інвестори (понад 20 країн) вклали в зелену енергетику країни більше 8 млрд євро і вони очікують, що держава буде виконувати свої зобов'язання перед іноземними партнерами.

Посли Бельгії, Великої Британії, Канади, Норвегії, Німеччини, Франції, Швеції та Південної Кореї в Україні в листі керівництву України закликали не допустити неповернення інвестицій в поновлювані джерела енергії країни.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти