Зелена енергетика в Україні опинилася під загрозою

9 жовтня 2019, 22:41

Інвесторів лякає, що "зелений тариф" можуть знизити

В країні може зупинитися будівництво вітряних і сонячних станцій. Інвесторів лякає, що "зелений тариф" можуть знизити. Це розцінки на екологічно чисту енергію, які платить держава. Зменшити їх, ще й заднім числом, пропонує глава профільного парламентського комітету Андрій Герус. До чого це може призвести? Кореспонденти "Сьогодні" з'ясовували.

Реклама

На кліматичному саміті ООН всіх вразила своїм виступом 16-річна екоактивістка Грета Тунберг. Вона дорікала політиків за мляву боротьбу з глобальним потеплінням.

"Люди страждають, люди вмирають, цілі екосистеми руйнуються. Ми знаходимося на початку масового вимирання, і все, про що можна говорити, це гроші і казки про вічне економічне зростання", – заявила захисниця навколишнього середовища Грета Тунберг.

Дівчина впевнена, що мінімум шкідливих викидів і розвиток зеленої енергетики можуть зупинити потепління на планеті.

Передовики з розвитку відновлюваної енергетики – Китай, Данія, Індія, Ісландія і одна з найбідніших країн світу – Кенія. У Кенії цього літа відкрили найбільшу в Африці вітряну станцію. До 2020 року кенійці планують повністю перейти на зелені кіловати.

Стратегічна мета України і міжнародне зобов'язання – до 2020 року вийти на виробництво 11% електроенергії з поновлюваних джерел. Втім, менш ніж за три місяці до заповітної дати цей показник становить лише близько 4%.

Реклама

Засновник групи компаній з розвитку відновлюваної енергетики Володимир Бліхар побудував дві сонячні електростанції, хотів ще й вітряну. Втім, якщо зелений тариф в Україні знизять, від ідеї відмовиться. Раніше держава обіцяла закуповувати всі зелені кіловати у виробників за єдиним зеленим тарифом, стабільно, до 2030 року.

Тепер глава парламентського енергетичного комітету Андрій Герус пропонує про ці обіцянки забути і платити за "зелену" енергію менше. А це небезпечно, вже апелюють експерти.

"Давати інвесторам меседжі, що якимось заднім числом знижуватимуться тарифи – неприпустимо. Закон зворотної сили не має. Наш президент має чітке бачення, і на всіх міжнародних зустрічах він всім міжнародним інвесторам каже, що відновлювана енергетика – пріоритет для України", – говорить засновник групи компаній з розвитку відновлюваної енергетики Володимир Бліхар.

З меншим зеленим тарифом інвесторам не вистачить грошей хоч щось будувати в Україні, вважають фахівці.

"Зменшення зелених тарифів – зниження інвестиційної привабливості. Це означає відмову від розвитку зеленої енергетики. Інвестори зупинять, по-перше, ті проекти, які вони почали. По-друге, жоден інвестор, ані національний, ані іноземний, на таких умовах заходити не буде ", – говорить голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Наконеченков.

Місто Чортків Тернопільської області планувало до 2050 року повністю перейти на відновлювальну енергетику.

"Ми виділили 12 гектарів землі для будівництва сонячної станції, але інвестор сьогодні вже задумався – чи будувати її в цьому році, і взагалі – чи будувати. Оскільки ходять різні чутки, різна інформація про зниження тарифу, взагалі про вартість підключення, технічні умови підключення до мереж електричних, і реконструкції сьогодні не дають спланувати свій бізнес-план", – говорить мер міста Чортків Володимир Шматько.

До того ж інвестори готові судитися з Україною. Адже держава обіцяла один зелений тариф, коли вони будували станції. Тепер йдеться про інші цифри. І якщо зупинити будівництво, не буде роботи і податків до бюджету, кажуть експерти. Втім, найголовніше, вважають вони, це те, що енергетична безпека України буде під загрозою.

"З 2022 і 2025 року, на жаль, будуть вже вибувати з експлуатації атомні енергоблоки, деякі ТЕС потрібно буде зупиняти. І зелена генерація – це дешевий ресурс, який можна побудувати з нуля, в порівнянні з атомною електростанцією або тепловою електростанцією", – підкреслює директор європейсько-українського енергетичного агентства Олександра Гуменюк.

Реклама

Якщо в Україні не буде власної енергії, її доведеться або купувати у країни-агресора Росії, або в Європі. Але вже за іноземними, в рази вищими за українські, тарифами, підкреслюють експерти.

Нагадаємо, 18 вересня Рада дозволила закуповувати українським підприємствам електроенергію з країн СНД за двосторонніми договорами. Імпорт повинен був здійснюватися з Білорусі.

1 жовтня було здійснено перше постачання електроенергії з Росії в режимі імпорту. Поставка проведена рівним графіком потужністю 100 МВт компанією "Юнайтед Енерджі", яку пов'язують з бізнесменом Ігорем Коломойським.

З липня 2019 представники Нікопольського і Запорізького феросплавних заводів Коломойського пікетують Національну комісію держрегулювання енергетики і комунальних послуг з вимогою знизити тариф НЕК "Укренерго" на передачу електроенергії, з якого здійснюється фінансування "зеленого" тарифу для сонячних і вітрових електростанцій.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти