Що крім мінімалки: як виростуть зарплати українців

30 вересня 2020, 08:47

Олександр Панченко Олександр Панченко

Літній спад в зарплатах експерти пов'язують з карантином

Зарплати українців восени покажуть зростання після падіння в кінці літа. Такий прогноз надають економічні і фінансові експерти. Поки що дані Держслужби статистики показують, що в останній літній місяць заробітки впали на 358 грн – до 11446 грн. Цікаво, що такою ж середня зарплата була в березні цього року, коли оголосили карантин.

Реклама

А от борги по зарплатах в серпні збільшилися.

Чого очікувати далі – з'ясував сайт "Сьогодні".

Ми відповідаємо на три головних питання:

  1. Чому в серпні знизилися заробітки;
  2. Чому і в яких галузях вони все ж зросли;
  3. Що буде із зарплатами за вересень

Читайте також: Підвищення зарплат з 1 вересня: хто отримає більше

Як змінилися зарплати

Реклама

Держслужба статистики показала, що номінальна зарплата без урахування інфляції по Україні в серпні виявилася меншою не тільки в порівнянні з липневою зарплатою, а й з червневою – тоді заробітки були відповідно 11804 грн і 11579 грн.

Реальна, тобто з урахуванням інфляції, зарплата зменшилася до липня 2020 року на 2,8%. Але в залежності від регіонів і сфер зайнятості, зарплати збільшилися по-різному. А в деяких галузях вона, як і раніше, менша, ніж рік тому.

Що по регіонах

У розрізі регіонів зарплати впали всюди – від Києва, де вони традиційно найвищі – 16795 грн (-1,5% або 258 грн в порівнянні з липнем), до Чернівецької області, де вони найнижчі – 8996 грн (-3,5% або 326 грн).

Реклама

Середні заробітки в столиці, які вперше в історії України перевищили в липні 17 тис. грн, знову опустилися нижче за цю суму. Буковина стала єдиною областю, де середня зарплата менша за 9 тис. грн. (Йдеться про заробітки без вирахування податків. На руки середній працівник отримує на 19,5% менше).

  • Найбільше зниження зарплат в Луганській області – на 5,7% (на 595 грн).
  • Найменше знизилися заробітки в Чернігівській області – на 0,3% (на 24 грн).

В інших областях заробітки впали від 1,4% в Київській області до 5,1% (Черкаська обл.). Детальніше – див. Інфографіку.

Що в усіх галузях

У порівнянні з липнем, заробітки в серпні впали у всіх галузях, крім громадського харчування та готельного бізнесу (+ 7%), транспорту та пошти (4,1% або 12484 грн), адмінуправління (+ 1,6%), будівництва (+ 0,6%), IT (+ 0,2%). Але громадське харчування і готельний бізнес залишаються єдиною сферою, де зарплати й надалі найнижчі в країні. Очевидно, що причиною тому – тривалість карантину: люди набагато менше ходять до кафе та ресторанів, менше подорожують.

  • Найнижчі зарплати, крім готельного бізнесу та громадського харчування, також в охороні здоров'я (8490 грн, або мінус 0,8%) та освіті (8218 грн, або мінус 11,9%).
  • Найвищі заробітки за підсумками серпня виявилися в IT-сфері – 19827 грн (+ 0,2%), які потіснили з першого місця на друге банківський сектор – 19700 грн (-3,2%). Далі йде сфера держуправління і оборони – 16802 (-4,7%).

Чому сталося падіння в кінці літа

Економісти відзначають, що в серпні зарплати регулярно знижуються, бо традиційно це місяць масових відпусток, причому не завжди оплачуваних. Приватний бізнес нерідко, в порушення КЗпП і закону "Про відпустки", не надає своїм працівникам 24 дні оплачуваної відпустки.

"Люди йдуть у відпустку за власний рахунок, це позначається на обсязі фонду зарплат, і зрештою середні заробітки в серпні арифметично знижуються, – роз'яснив член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. – Але цього року головна причина зменшення зарплати в серпні – економіка продовжує падати, обсяг валового внутрішнього продукту зменшується, тож звідки взятися зростанню доходів населення?".

Реклама

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко роз'яснив причини зростання зарплат в серпні в окремих галузях. Так, за його словами, підвищення заробітків в закладах громадського харчування і готельному бізнесі відразу на 7% вийшло через низьку базу порівняння, так тут зарплати впали найбільше.

"Спрацював також сезонний фактор, особливо в південних регіонах – це наплив відпочивальників, які харчувалися в кафе і ресторанах, через що їх персонал зміг заробити, – аналізує Охрименко. – Той же фактор викликав підвищення заробітків на транспорті. Зарплати в будівництві пішли в серпні в зростання перш за все через урядову програму "Велике будівництво", це в основному капітальний та поточний ремонт доріг. А ось в IT-сфері зарплати збільшилися в межах статистичної похибки".

Чого очікувати далі

Експерти прогнозують, що у вересні заробітки збільшаться через те, що з 1 вересня підвищили мінімальну зарплату з 4723 до 5000 грн. Це викличе насамперед зростання посадових окладів у держсекторі. Але заробітки в цьому році ростимуть набагато меншими темпами, ніж рік тому, очікують і Олег Пендзин, і Олександр Охрименко.

Обидва експерти згодні, що зник вплив так званого "чинника конкуренції", який проявлявся в 2018-2019 роках. Тоді роботодавці були змушені за рахунок власних прибутків значно підвищувати зарплати кваліфікованим працівникам, щоб утримати їх від трудової міграції до Європи.

"Проте, через підвищення мінімальної зарплати, з 1 вересня, можна в цьому місяці очікувати стрибка вище 12 тис. грн в середньому по країні", – прогнозує Олег Пендзин.

Тобто, у вересні може бути зростання на понад 550 грн.

З ним згоден і Олександр Охріменко.

"У вересні зростуть зарплати в тих галузях, де вони залежать від сезонного фактора, перш за все це агросектор, – аналізує Охрименко. – У ньому зайняті близько трьох мільйонів працівників, а в сезон збирання врожаю їм платять добре, зарплата комбайнерів, механізаторів сягає 25-30 тис. грн. Це теж позначиться на середніх зарплатах".

Експерт очікує підвищення середніх зарплат в межах 3-4% в порівнянні з серпнем. Розрахунок показує: заробітки в цьому випадку зрівняються з липневими або трохи перевищать їх, склавши 11800-11900 грн.

У кого і наскільки зросли у вересні зарплати через збільшення зарплатного мінімуму, дивіться в сюжеті.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти