Затримки з виплатами пенсій: чи будуть вони повторюватися

12 серпня 2018, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Експерти вважають, що причина відсутності пенсійних грошей – дефіцит бюджету

Улипнівпершезабагатороківсталасязатримказвиплатамипенсій.До 18липнялюдиотримувалигрошіза графіком,алепотімвиплатиприпинилисянацілий тиждень,авдеякихрегіонахна10днів.Причому"пенсійні"грошіне надходилине тількиввідділення"Укрпошти",алеінабанківськікарткилюдей.

25-27 липнявиплатапенсійвідновилася.Серпневіпенсіїтежпочаливиплачуватипографіку.Алечи не повторитьсялипневаситуаціянайближчим часом
?

Чому затримали пенсії

Реклама

Причинитого, що сталосяназивалиіназиваютьрізні.СпочаткувсенамагалисяпояснитизбоямивроботіПенсійногофонду.Наприклад,в"Укрпошті"липневіневиплатиназвали"технічнимизатримками"іпояснили,щоцепов'язаноз "тимчасовими технічними неполадками в Пенсійному фонді". 

25 липня на сайті Пенсійного фонду було розміщено звернення глави ПФУ Олексія Зарудного з вибаченнями, яке, здавалося б, підтверджувало цю версію.

"Звертаюся до тих з Вас, хто в останні дні отримує свою пенсію із запізненням і приношу за ці незручності свої особисті вибачення. Повідомляю Вам, що ситуація з виплатою пенсій нормалізується ... Надалі Пенсійний фонд України вживатиме всіх необхідних заходів, щоб не допустити будь-яких збоїв з виплатою пенсій, забезпечити своєчасну їх виплату, як це було протягом останніх років", –
говорилося в заяві глави ПФУ.

Однак паралельно була озвучена інша причина: касовий розрив. Простими словами, затримки з виплатами були викликані тим, що з бюджету на рахунки Пенсійного фонду кілька днів не надходили гроші. А основним джерелом наповнення ПФУ є єдиний соціальний внесок (ЄСВ).

"Ми будемо надавати позики для виплати пенсій, щоб покрити короткострокові касові розриви надходжень ЄСВ
"
, – заявила під час "паузи" в пенсійних виплатах глава Держказначейства Тетяна Слюз.  

Про"касовийрозрив"якпричинуневиплатипенсійзаявив 27 липня і прем'єр-міністр Володимир Гройсман

Черезкількаднівбулиоприлюдненіданіповиконаннюдержавногобюджету.Якісвідчилипро те,щоза станомнакінець червнядефіцит бюджету складав близько 10 млрд грн. 

Реклама

Нагадаємо,в 2017 роцідокінцяпершогопівріччянадходженнядо бюджетунабагатоперевищувализапланованийпоказник:профіцитстановив близько30 млрдгрн.Аосьпід кінець рокунамітилася"діра"розміром3,4 млрдгрн.

Якимибудутьрезультати2018 року,якщовжедо літавбюджетнедозібраних10 млрдгрн,-уявитиважко.Вурядівжезвучалидумкипросеквестрбюджету("урізання"витратза деякими статтями).Алепізніше в.о.міністрафінансівОксанаМакаровазаявила,щодлясеквеструбюджетунемаєпричин.

Експерти: затримки можуть бути і далі

Експертикажуть,щоосновнапричиналипневихневиплат-проблемазнаповненнямбюджетом.Ацеозначає,щотакіситуаціїможутьповторюватися.

"Такі ризики існують, тому що в державному бюджеті не вистачає грошей. У нас не виконується план по надходженню коштів до держбюджету, і навряд чи щось зміниться в найближчому майбутньому. Так що Пенсійний фонд не знає, чи дадуть вчасно дотації. Якщо їх затримають – знову будуть затримки з виплатами.

Є надія, що в цьому місяці керівництво заздалегідь вживе заходів, не відкладаючи до останнього. Є два джерела надходжень: державні цінні папери і податки НБУ за поточний рік. Зараз Нацбанк частково вже заплатив їх. Цінні папери розміщують. Але щоб в майбутньому не було перебоїв, потрібно або брати кредити, або проводити емісію, інших шляхів немає", – говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко
.

ЕкономічнийекспертТарасКозактакожвважаєосновною причиноюзатримокзпенсійнимивиплатамипроблемизбюджетом.Однакспочаткуїхнамагалисяприховати,чим і пояснюєтьсярізноманіттяназваних причин.

"Спочаткуйшлосяпро якісьтехнічні питання,томущоніхто нехотіввизнати,щовПенсійномуфондіне вистачалогрошейдлявиплатпенсій.Томущозрозуміло,щоцеударпоПенсійному фонду,поМінфіну,поуряду.Інамагалисяприховатипричину,посилаючисьнаякісьтехнічніпитання",-пояснюєрозбіжністьверсійТарасКозак.

Однакекспертвважає,щовурядіпостараютьсязробитивсеможливе,щобне допуститиповтореннялипневоїситуації.

"Теоретично ситуація може повторюватися, тому що в цьому році бюджет не виконується. Але я думаю, цьому питанню буде приділятися особлива увага. Тому що, по-перше, такі збої створюють проблеми великій кількості людей, по-друге, це передвиборний рік, і подібні ситуації дуже б'ють по електоральних настроях. І по-третє, через ті заходи, які вживає уряд (розміщення ОВДП і ін.) поки грошей має вистачити, я не думаю, що до жовтня будуть проблеми. А ось в жовтні таке може статися, якщо стане відомо, що МВФ не дає нам наступний кредит. В такому випадку ми не зможемо взяти дешеві кредити і у інших фінансових структур і держав. Тому що всі вони чекають, щоб Україна виконала умови МВФ. Від цього залежить і фінансова допомога Світового банку, Європейського Союзу та допомогу від інших держав", – пояснює Тарас Козак.

Реклама

УПенсійномуфондінам незмоглизупевненістюсказати,щовлипніне виникнепроблемзпенсіями.Однакзапевнили,щопокинадходженнявПФУйдутьрегулярно,івиплатипенсійздійснюютьсяза планом.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти