У селі газ не потрібен: думки експертів про нову ідею Кабміну

6 травня 2016, 15:02

Денис Беспалов Денис Беспалов

Поки в Україні немає передумов для переходу населення на енергоефективні системи опалення, а субсидіями влада просто відкуповується від людей, вважають аналітики

В уряді заговорили про те, що селянам пора задуматися про відмову від газу. Однак, як вважають експерти, реальної альтернативи влада не пропонує, а система субсидій, навпаки, демотивує людей економити

Реклама

Віце-прем'єр-міністр Павло Розенко запропонував жителям сільської місцевості подумати над відмовою від газу. "Для жителів сільських територій перспективно в плані енергозбереження. Так, це радикальний крок... але необхідно думати над відмовою від споживання газу", – сказав віце-прем'єр.

Він зазначив, що ціна на газ в Україні не буде зменшуватися, а тому необхідно шукати більш дешеві альтернативи.

Разом з тим, буквально кількома днями раніше Павло Розенко заявляв, що мільйони українців навіть не помітять підвищення тарифів. За його словами, на субсидії в 2016 році буде виділено в загальній складності понад 40 млрд грн.

"Таким чином, за нашими розрахунками, цієї суми вистачить для того, щоб покрити витрати на газ для малозабезпечених громадян України... 6 млн сімей, які отримують субсидії, переходу на єдину ціну на газ не відчують. І розмір платежів за газ залишиться колишнім. Тільки держава буде платити більшу частку, компенсуючи їм підвищення ціни", – сказав Розенко.

Реклама

А, адже, саме на жителів сільської місцевості, серед яких більшу частину становлять пенсіонери, як зазначають експерти, і доводиться значна частина субсидій. За даними Держстату, на 1 січня 2014 року через 45,2 млн постійних жителів країни сільське населення становило 14,1 млн або 31,3%. Середня зарплата в сільському господарстві за підсумками 2015 року склала 3140 грн.

Як повідомляють в Мінсоцполітики, за результатами опалювального сезону субсидії отримували майже 36% споживачів. При цьому у відомстві зазначають, що в зв'язку з ростом тарифів і відсутністю зростання доходів населення кількість одержувачів субсидії може вирости. "Прямої залежності (від підвищення цін на газ) немає, але кількість субсідіантов після підняття ціни на газ може вирости на 50%", – сказав директор Департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики Віталій Музиченко.

Нагадаємо, уряд України з 1 травня встановило єдину ціну на газ для населення – 6,88 грн/куб. м (6879 грн за 1 тис. куб. м), яка дорівнюватиме закупівельної вартості імпортованого в країну природного газу. На приведення цін на газ для українських споживачів до ринкового рівня наполягав МВФ. Надалі, як зазначають експерти, ціна на газ для українців буде залежати від ринкових цін на "блакитне паливо" і курсу долара.

Що означають слова Розенко

"Влада сама собі суперечить. Сьогодні говорять одне, завтра – інше. Крім того в усьому світі зараз йде тренд на те, що споживання природного газу буде рости, а інших видів вуглеводнів – знижуватися", – сказав Сегодня.ua співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

Реклама

На думку експерта, можливо, Павло Розенко натякає, що рано чи пізно субсидія закінчиться.

"Вона може закінчитися природним способом, коли доходи населення зростуть, або ж субсидії закінчаться, тому що в бюджеті не буде грошей і люди просто будуть змушені вирішувати для себе, що робити далі зазначив він", – вважає Дмитро Марунич.

Але поки влада буде і далі виплачувати субсидії, хоча такий підхід і демотивує велика кількість громадян економити енергоресурси, додає голова правління Альянсу "Нова Енергія України" Валерій Боровик.

"Завжди формування цін і тарифів було політичною ситуацією. Зараз кинути людей повністю без субсидій – це в принципі повалити владу, це буде соціальний вибух. Тому держава за рахунок своїх грошей субсидує населення. Але такі субсидії не дають цій групі населення стимулу замінювати ці газ на більш ефективні джерела енергії", – сказав він Сегодня.ua.

В тренді
Лоукостер SkyUp оголосив про "позапланові" рейси для заробітчан
SkyUp відкриє новий напрямок до Туреччини в грудні

Чим влада мотивує жителів і що з цього вийде

Реклама

Однак певні стимули до економії уряд вживає. Так, Кабінет міністрів України знизив норму споживання газу для розрахунку розміру субсидій до 5,5 з 7 куб. метрів на 1 кв. м опалювальної площі в місяць в опалювальний період. Також уряд скасував нарахування пільг на комунальні послуги громадянам, які отримують субсидію. Крім того, з метою стимулювання громадян до економного споживання послуг уряд постановив частину невикористаної суми субсидії в еквіваленті вартості 100 куб. метрів природного газу або в еквіваленті 150 кВт/год електричної енергії (в разі використання даних джерел енергії для індивідуального опалення) зараховувати в рахунок оплати послуг, в тому числі обов'язкової частини платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди.

Однак цих заходів все-таки недостатньо, зазначають експерти.

"В основному отримують субсидії ті, у кого фінансове становище не настільки гарне, щоб починати якусь серйозну реконструкцію в енергозабезпеченні", – пояснює Валерій Боровик.

А кошти на таку реконструкцію потрібні досить суттєві, додає Дмитро Марунич. "Енергоефективність – це не зменшення тепла в будинку, це реалізація енергоефективних заходів, а на них потрібні гроші. І все впирається у відсутність повномасштабного кількості грошей для їх реалізації. Тому у нас енергоефективність буде полягати в тому, що люди просто будуть менше топити, якщо буде можливість", – зазначив він.

І щоб реально змінити ситуацію, необхідна реальна державна підтримка, вважає Валерій Боровик. "Тут держава повинна сильно скласти систему кредитування і підтримки переходу на ці джерела енергії. Сьогодні Ощадбанк оформляє кредитування переходу на нові види енергії, або на більш ефективні котли, але ця програма не настільки розвинена, оскільки у людей немає можливості навіть заплатити 20% від вартості обладнання, не кажучи про погашення кредитної ставки", – пояснив експерт.

Крім того, перехід, наприклад, на тверде паливо не гарантує зниження витрат додає Дмитро Марунич. "Зростання ціни на будь-який з видів енергоносіїв, як правило, при відсутності мега прориву в пошуку альтернативи, а він не спостерігається, призводить до зростання ціни на альтернативні види енергоресурсів. У наших реаліях це вугілля і дрова", – пояснив він.

При цьому експерти не розглядають електроенергію, як альтернативу газу, оскільки тарифи на неї будуть ще рости.

Як відомо, з 1 березня 2016 року тариф за спожиту енергію до 100 кВт/год на місяць становить 57 копійок за кВт/год, вище 100 кВт/год, але менше 600 кВт/год – 99 копійок за 1 кВт/год, понад 600 кВт/год – 1 грн 56 копійок. З 1 березня наступного року споживачів електроенергії розділять на дві групи: з об'ємом споживання до 100 кВт/год на місяць і більше 100 кВт/год. Відповідно, ціна за 1 кВт/год буде становити 90 копійок і 1 грн 68 копійок.

Але крім економічного, є ще й психологічний аспект, зазначає Валерій Боровик. "Дуже багато жителів сільської місцевості довго чекали – покоління в покоління -проведення до них газу. Газ забезпечував їм комфорт (можна було заготовляти дрова) і був дешевим. А потім прийшло подорожчання газу, і це досить психологічно складно знову перейти до незручного опалення іншими матеріалами, тим більше на сьогоднішній день не настільки побудована логістика і доставки твердого палива. Плюс часто самі люди скидалися і проводили газопроводи і, фактично, прокредитували газові компанії, які потім собі ж їх поставили на баланс", – пояснив експерт.

Одним словом, як зазначають експерти, без реальної системної державної підтримки навряд чи варто очікувати в найближчі роки реального масового переходу населення на більш енергоефективні системи опалення, а підвищення тарифів завжди буде створювати загрози соціального вибуху.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти