Друга вища онлайн: як отримати диплом Гарварду віддалено і дешево

Ступінь МВА можна отримати за кілька сотень доларів, але потрібно знати англійську

Інтернет-глобалізація дозволила людям отримувати комфортний доступ до нових знань: літературу можна читати по телефону, англійську мову – вивчати по аудіокнигах і т.д. Системний переворот в сучасному навчанні став можливий завдяки появі mooc – massive open online courses, що в перекладі означає масові відкриті онлайн курси. Представники найрізноманітніших професій – дизайнери, економісти, програмісти або математики отримали можливість підвищувати свою кваліфікацію і отримувати нові знання практично безкоштовно! А все тому, що провідні вузи світу, зокрема Гарвард або Прінстон, почали виставляти в інтернеті свої ексклюзивні курси. Як правило, бажаючі можуть прослухати їх безкоштовно, а якщо онлайн-студенту потрібен сертифікат про пройдений mooc – потрібно скласти іспити і заплатити невеликий внесок, який становить, як правило, від $ 25 до $ 150. Погодьтеся, сума в 600-4000 грн – цілком підйомна, якщо врахувати, що за ці гроші можна отримати навіть заповітну скориночку MBA! "Сегодня" вирішила вивчити перспективи і ризики онлайн-освіти mooc, яке може стати в майбутньому серйозною альтернативою отриманню другої "вишки", і розібралася, що для цього потрібно .

СУТЬ.Перші курси mooc з'явилися за кордоном на рубежі 2010-х і відразу отримали шалений успіх серед людей, спраглих нових знань. Так, згідно зі статистикою агрегатора масових онлайн-курсів Class-Central, якщо в 2014 році число студентів mooc становило 17 млн осіб, то вже в 2015-му їх кількість зросла до 35 млн! Такими ж семимильними темпами зростає і база самих курсів: якщо в 2014-му кількість mooc було зафіксовано на позначці 2600, то вже на початку 2016- го ця цифра підскочила до 4200. Примітно, що такі онлайн-курси все активніше надають провідні вузи світу – Гарвард, Стенфорд, Прінстон та т.д. В цілому ж в цьому році навчання в форматі mooc підготували вже понад 550 навчальних закладів світу. Причому тематика такого онлайн-навчання може бути корисна і технарям, і гуманітаріям, оскільки надає нові знання в області програмування, бізнесу, психології, економіки, математики, фізики і т.д. Приміром, зараз тільки в напрямку "бізнес і менеджмент" можна знайти понад 900 курсів для різного рівня слухачів – і студентів-першокурсників, і топ-менеджерів великих компаній. Як правило, всі ці знання бажаючі можуть отримати, просто зареєструвавшись на спеціальних навчальних платформах, яких зараз налічується вже кілька десятків. Але лідерами в системі онлайн-навчання зараз по праву визнані Coursera, EDX, Udacity, Khan Academy та ін .

Реклама

МВА . Дистанційне навчання в форматі mooc дало шанс багатьом людям здійснити їх заповітну мрію – отримати знання на рівні магістра бізнес-адміністрування (МВА). Ця кваліфікаційна ступінь в менеджменті, нагадаємо, має на увазі здатність випускника виконувати роботу керівника середньої або вищої ланки. Ще пару років тому освіту МВА було доступно не всім: коштує воно дорого, особливо – в Лондонській школі економіки, і вимагає не один рік "аудиторних занять". Але тепер можна скористатися перевагами mooc і здобути освіту формату МВА дистанційно .

Як це зробити? Все просто. Для початку потрібно підшукати усереднений перелік дисциплін, які відповідають ступеню магістра бізнес-адміністрування. В даний час єдиної стандартизованої програми MBA не існує, але основними предметами для цієї спеціальності є облік, фінанси, маркетинг, менеджмент, мікро- і макроекономіка, операційний менеджмент, управління людськими ресурсами, стратегічний менеджмент, етика, лідерство, підприємництво та управління інформаційними системами. На підставі цього переліку можна, наприклад, на платформі Coursera підібрати відповідні дисципліни (кожна триває десь 2-10 тижнів). Ці курси можна або вивчити безкоштовно, або пройти навчання з тестами і іспитами на платній основі, після чого отримати сертифікат. Це навчання можна проходити не тільки у комп'ютера на роботі чи вдома, але і завантажити мобільний додаток: це дозволить навчатися в дорозі.

Шпаргалка для новачків : як правильно вчитися онлайн

Реклама

Незважаючи на існування в Мережі величезної кількості ресурсів, що надають можливість інтерактивного навчання через інтернет, є серед них і безперечні лідери, які співпрацюють з кращими вузами світу. Наприклад, портал Coursera надає курси від Стенфордського, Прінстонського і Единбурзького університетів, а також Каліфорнійського технологічного інституту. "Академія Хана" і EDX співпрацюють з Массачусетським технологічним інститутом і Гарвардом. А ось ресурс Udacity працює не тільки з університетами, а й з передовими гігантами – Google, Facebook, Nvidia. Крім того, кілька років тому Гугл пожертвував $ 2 млн "Академії Хана" на створення більшої кількості курсів і переведення їх на десяток популярних мов світу.

Можна , втім , піти від конкретних ресурсів і використовувати агрегатори масових онлайн – курсів : coursetalk.org або class-central.com . На них можна знайти більшість існуючих курсів і тут же подати заявку . Звичайно , солідним плюсом стане знання англійської мови – більшість напрямків сьогодні існують саме в такій версії . Хоча Coursera , яка співпрацює з Вищою школою економіки , деякі курси веде російською . Ну а для бажаючих навчатися українською існує Prometheus .

Якщо говорити про тривалість курсу , він може зайняти 2-18 тижнів , в залежності від обраного напрямку і ресурсу . Наприклад , щоб навчитися алгоритмам в програмуванні на Coursera , потрібно витратити 6 тижнів і займатися доведеться по годині-півтори в день . Є і більш тривалі варіанти : наприклад , онлайн – курс матаналізу доведеться проходити 4 місяці , виділяючи до 6 годин на тиждень .

Реклама

ВІД А ДО Я . Зареєструватися і пройти курс може будь-хто – навчання на цих ресурсах безкоштовно. Що стосується самого навчання, то процес простий. Для початку потрібно зареєструватися на одному з ресурсів і вибрати потрібний курс. Навчання складатиметься в основному з лекцій та вебінарів (семінарів в режимі онлайн). Їх можна прослухати у зручний час. Після цього кожному інтернет-студенту видаються завдання по темі, які потрібно виконати до конкретного терміну. Це можуть бути тести, есе або практичні завдання (у випадку з програмуванням, наприклад, треба написати міні-програму). Незрозумілі моменти можна прояснити на форумах того ж ресурсу – у інших учнів або викладачів. Для більшості напрямків є можливість замовити сертифікат-підтвердження навчання – в електронному або реальному вигляді. Сертифікат за підсумком деяких курсів можна отримати безкоштовно, але за більшість все ж доведеться платити. Наприклад, "Сегодня" записалася на курс "Тригонометрія" ресурсу Coursera, і навіть пройшла перший урок. Тривалість навчання складе 9 тижнів, а підтвердження, що ми пройшли курс, обійдеться в $ 49 .

 Поради від досвідчених самоучок

Українці вже давно прагнуть підвищувати кваліфікацію за допомогою проходження зарубіжних онлайн-курсів. Але зізнаються: лише 5-10% людей, які зареєструвалися на тих чи інших курсах mooc, знаходять в собі сили завершити навчання. І найважливіше, що заважає людині закінчити дистанційне навчання – відсутність самодисципліни, говорить співвласник магазину хендмейд-товарів "Санато" Олександр Радич. "Я вибираю онлайн-курси в основному технічного спрямування: дизайн, графіка, управління даними. І тут дуже корисні для навчання платформи Coursera, EDX, Udacity, Khan Academy, Lynda, Udemy і ін. На цих платформах кращі вузи світу дають студентам актуальну інформацію . Ну а оскільки в часи інтернету все дуже швидко змінюється, потрібно постійно оновлювати свої знання. І що важливо: викладати можуть топові професори, імена яких на слуху. Тим більше що в розробці курсів викладачі використовують приклади з практики відомих компаній – Google, Intel, Dell і інших", – розповідає Радич.

НЮАНСИ . За словами Радича, вибрати курс на навчальних платформах можна за описом, рейтингам і відгуками, адже слухачі, які вже пройшли навчання, діляться враженнями. "На жаль, не всі курси зроблені однаково добре. Наприклад, можуть виникати проблеми зі звуком або відеоогріхи, але це некритично. Як правило, навчання триває 4-6 тижнів і розділене потижнево. Тобто кожного тижня доведеться проходити по 15-20 уроків. це колосальна кількість інформації! Причому перш ніж перейти до наступного етапу навчання, потрібно здати проміжні тести. А на завершення всього курсу потрібно здати іспит або підготувати якусь курсову роботу. в результаті, якщо студент набирає необхідну кількість балів, він може отримати сертифікат, якщо оплатив навчання. Сертифікат, що видається вузом, офіційний: його можна перевірити ще раз в системі навчальної платформи", – роз'яснює Радич.

Також підприємець зазначає важливу деталь : на таких курсах студент може задавати питання викладачам або спілкуватися з іншими слухачами курсу . " Зазвичай оцінки людина отримує від інших студентів , адже при декількох тисячах студентів у викладача просто немає часу перевіряти домашні роботи . Це робиться так : за випадковою вибіркою роботи 5 людей оцінює сам студент , а його домашку оцінює інша випадкова п'ятірка слухачів . Це дозволяє отримати об'єктивну оцінку знань " , – вважає Радич .

На його думку, навчання mooc може бути успішним, якщо займатися лише 7-10 годин на тиждень: "Це трохи часу, зате підсумковий результат у вигляді знань буде точно. Знаю людей, які не мають техосвіти, але вивчилися на програмістів на таких онлайн- курсах і отримують зараз хороші зарплати". При цьому знати англійську мову, щоб вчитися, наприклад, на Coursera – бажано, але необов'язково, каже Радич. "На платформі Coursera всі основні курси перекладені російською або як мінімум є субтитри. Це дозволяє розуміти, про що йде мова на курсі. Знання англійської кульгає у багатьох слухачів з різних регіонів світу. Але нічого – хто хоче, той вчиться".

Шефи: цінують " корочку " , але досвід насамперед

Онлайн-освіта на іноземних платформах активно адаптується для українського ринку праці. Зокрема, роботодавці частіше у вакансіях, кажучи про переваги компанії, пишуть: ростимо кадри за рахунок внутрішньої системи курсів; залучаємо до ведення лекцій викладачів Гарварду. Це означає, що прогресивні керівники схвально ставляться до бажання співробітників підвищувати кваліфікацію на онлайн-курсах mooc, кажуть експерти. "Зараз дипломи мають вторинне значення, адже роботодавці цінують досвід співробітників. Тому, якщо у людини є кваліфікація МВА, але немає успішного досвіду реалізації завдань, його можуть і не взяти на роботу, віддавши перевагу фахівцеві з досвідом, хай і без сертифікатів. А перевірка рівня здобувача проводиться просто: достатньо попросити людину пройти якісь тести, і відразу зрозуміло, чи володіє він навичками", – говорить експерт rabota.ua Тетяна Пашкіна. При цьому експерт відзначає, що кожен з фахівців повинен сам визначати, чи підвищувати кваліфікацію шляхом вступу до вузу, або віддати перевагу онлайн-курсам: "Вузівська освіта пропонує пакет дисциплін, коли, крім спеціальний напрямок, викладають також історію, філософію. Це не підходить тим , хто шукає вижимки інформації та бізнес-приклади. Таким людям корисна Coursera".

МАЙБУТНЄ . На думку економіста Івана Нікітченка, в найближчі п'ять років онлайн-освіта не замінить офлайн: "Викладачі та учні ще не готові повністю перейти на новий формат. Тим більше у офлайн-освіти залишається плюс – живе спілкування. Особливо це актуально для програм MBA, де можна зустрітися з людьми одного соцрівня, поговорити про кейси". У той же час Нікітченко зазначає, що інтернет дозволяє поліпшити вузівське навчання: "Сьогодні університети, які не мають онлайн-курсів, вже програють в конкуренції. Це правильно, коли переводять в онлайн лекції та тести. У підсумку викладач витрачає менше часу на монотонні завдання і може приділити час науковим дослідженням, практичній роботі зі студентами. А студенти стають більш мобільними в навчанні. Особливо якщо мова йде про студентів з-за кордону – не треба їхати на цілий семестр в іншу країну, а можна спокійно працювати на батьківщині, приїхавши раз на сесію або здавши її по Skype ".

Психолог: під час навчання " їжте слона по частинах"

Психолог Катерина Гичан рекомендує серйозно готуватися до онлайн – освіти. "Не варто завищувати очікування від курсу . Сертифікат або диплом не змінять життя , адже тільки від людини залежить , як вона застосує нові знання на практиці . Тому треба вирішити , навіщо потрібні допзнанія . І якщо навчання є інструментом для досягнення завдань – потрібно підготувати фундамент для навчання " , – зазначає Гичан .

ПОЧАТОК . Перед стартом треба проаналізувати робочий графік і виділити час для навчання. "Важливо скласти розпорядок дня так, щоб залишався час на звичні справи, відпочинок, сім'ю. У той же час, якщо людина запланувала займатися, наприклад, по вівторках і четвергах, переносити заняття не можна. Інакше це дасть збої в навчальному процесі", – говорить Гичан. Також психолог рекомендує сформувати звичку займатися: "Є оцінки, що людина звикає до якоїсь діяльності за 21 день. Так що якщо не зірватися в перші три тижні, шанс продовжити розпочату справу сильно зросте. Ще одна хитрість – це "правило 72 годин" , або, як його ще називають, "правило мільйонерів". У ньому йдеться: вибравши велику мету, потрібно рухатися до неї протягом перших 72-х годин. Нехай це будуть маленькі кроки на кшталт "нагуглити" потрібні курси, порівняти варіанти та інше. Це - відмінний старт" .

ЕТАПИ . Найкраще "їсти слона по частинах". "Справа в тому, що з'їсти відразу цілого слона неможливо. А частинами – цілком. Тому якщо мета масштабна, краще розділити її на етапи. А в кінці кожного етапу приготувати собі нагороду. Так людина підтримує мотивацію, ставить реальні цілі і робить маленькі кроки. адже краще приділяти заняттям 30-40 хвилин щодня або через день, ніж 4-5 годин раз на місяць. Такий підхід, як і в спорті, дає найвищий результат", – впевнена Катерина. Також важливо визначити для себе дедлайни в ході навчання. Адже якщо постійно відсувати виконання, наприклад, домашніх завдань, можна взагалі закинути навчання. "Ніякі відмовки не повинні працювати, якщо онлайн-курс не завершений", – зазначає Гичан. Такі хитрощі, впевнена психолог, допомагають людині під час навчання рости над собою: "У Фрейда є слушна думка: треба порівнювати себе не з кимось іншим, а з собою. Тобто відзначати, якою людина була і яким стала. Це допомагає, коли "застряг" на черговому етапі".

СПІЛКУВАННЯ . Під час навчання важливо спілкуватися з " однокурсниками " : так можна обмінюватися досвідом . " Зростає командний і змагальний дух , а людям легше мобілізуватися , озираючись на інших , щоб "не пасти задніх " . Для цього можна " тусити " на форумах або створити групу в соціальних мережах " , – говорить Гичан . А ще корисно спілкуватися з мотивованими людьми на роботі або в дружньому оточенні : " Якщо поруч будуть люди , які працюють над собою , легше досягати нових вершин " , – вважає Гичан .

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,38
50,05
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,05
51,38
51,62
27,56
53,09
51,09
51,20
27,61
53,68
52,29
53,68
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,29
58,99
56,99
55,99
28,48
-
48,90
49,05
26,98
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

60744.46

Dogecoin (DOGE)

0.11

Ethereum (ETH)

3328.93

Litecoin (LTC)

74.04

Ripple (XRP)

0.57

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти